Zobacz inny kierunek

Inżynieria oprogramowania dla SAP ERP i programowanie w języku ABAP WSB Wrocław - Studia podyplomowe

2 semestry naukirekrutacja zakończona
 • Opis kierunku
 • Program kierunku
 • Wykładowcy
 • Cena studiów
 • Masz pytanie?

Rekrutacja zakończona. Interesuje Cię ten kierunek? Zapisz się na listę rezerwową.

Inżynieria oprogramowania dla SAP ERP i programowanie w języku ABAP - studia podyplomowe w WSB we Wrocławiu (edycja IV)

Studia mają na celu dostarczenie praktycznej wiedzy o systemach ERP na przykładzie oprogramowania firmy SAP. Kurs jest zorientowany na nabycie umiejętności niezbędnych do budowy oprogramowania w języku ABAP. W czasie każdych zajęć znaczna część czasu będzie poświęcona rozwijaniu umiejętności programistycznych. W czasie kursu omówione zostaną technologie takie jak: Smartforms, Sap Script, IDOC, BAPI, ALV, BADI czy rozszerzenia User-exit. Część kursu będzie poświęcona również najnowszym technologiom SAP, włączając SAP HANA i SAP HANA cloud.

Zobacz nasz informator studiów podyplomowych w wersji elektronicznej.

foto233x134_29_1.jpg„Tworzenie profesjonalnego oprogramowania dla SAP to obszar, który z uwagi na zmieniające się technologie i rosnące wymagania jakościowe klientów wymaga ciągłych inwestycji w zasoby w zakresie kompetencji zespołu programistycznego. Dziś już nie wystarczy jedynie znajomość języka programowania ABAP, dlatego korzystamy z wypracowanego przez lata programu szkoleniowego, który umożliwia nowym adeptom sztuki programistycznej uzyskanie sprawnego i merytorycznego wsparcia w pozyskiwaniu i praktycznym wykorzystaniu zdobywanej wiedzy”.

 
Mateusz Szwajka
Wykładowca kierunku, Senior Konsultant ABAP, SI-Consulting Sp. z o.o.

Cel
Celem tego kierunku jest dostarczenie mocnych podstaw dla osób, które chciałyby budować oprogramowanie dla systemów SAP ERP w języku ABAP. Kurs jest zorientowany na umiejętności praktyczne, w czasie każdych zajęć przynajmniej połowa czasu będzie poświęcona rozwijaniu umiejętności programistycznych.

Korzyści
Zgodnie z badaniami prowadzonymi na świecie 30% dużych przedsiębiorstw i korporacji  światowych używa systemu SAP jako narzędzia zarządzającego.W Polsce odsetek jest jeszcze wyższy i sięga ok. 40%. Jest to fakt, który w połączeniu ze znajomością języka ABAP może dać absolwentom kierunku bardzo dużą przewagę na rynku pracy. Warto więc dodać wiedzę o budowaniu oprogramowania dla SAP ERP do swojego portfolio. Wykładowcy będą kładli duży nacisk nie tylko na pisanie kodu, ale także na stosowanie najlepszych praktyk w języku ABAP.

Absolwenci otrzymują nieodpłatnie certyfikat ukończenia szkolenia ABAP – SAP ERP wydany przez WSB we Wrocławiu na podstawie licencji SAP.

Praktyczny charakter studiów
Duży nacisk w czasie tego kursu kładziony będzie na pisanie kodu i wspólne omawianie komponentów systemu. Ponadto, uczestnicy będą wykonywać projekt, podczas realizacji którego będzie można wykorzystać nabyte umiejętności w celu rozwiązania ,uzgodnionego z prowadzącym, problemu. Każdy ze słuchaczy otrzyma swoje indywidualne konto wraz z kluczem developerskim do systemu SAP z możliwością logowania 24h na dobę, aby mógł szkolić się/uczyć także w domu. Logowanie będzie możliwe poprzez zainstalowanie programu SAPlogon lub przez przeglądarkę internetową.

Uczestnicy
Studia adresowane są do osób, które pracują z systemem SAP i chciałyby w przyszłości budować oprogramowanie dla SAP ERP. Studia dostarczą mocnych podstaw dla przyszłych programistów (jako początek drogi dla inżynierów) oraz praktyczne umiejętności dla osób, które korzystają z systemów SAP ERP i chciałyby nabyć wiedzę jak ten system modyfikować czy pisać dla niego rozszerzenia. Warto przed pierwszymi zajęciami, poświęcić czas na przygotowanie się. Podstawowa znajomość programowania w dowolnym języku programowania będzie pomocna. Polecamy na początek: Ruby albo Python. Jeśli będą Państwo potrzebowali w tym zakresie pomocy prosimy o kontakt: sobczyk.sebastian@gmail.com .

"W codziennej pracy jestem odpowiedzialny za zarządzanie zespołem Technologii SAP, którego główny trzon stanowią konsultanci ABAP. Jednocześnie pozostaję przy tym aktywnym wdrożeniowcem mającym bezpośredni kontakt z programowaniem. Te doświadczenia utwierdziły mnie w przekonaniu jak ważne są dobre podstawy i znajomość kluczowych technik programistycznych dostępnych w ABAP dla osób, które chcą lepiej zrozumieć ten aspekt systemów SAP lub rozpocząć pracę na stanowisku konsultanta ABAP. Osoba posiadająca dobrą bazę jest w stanie szybciej przyswoić nową wiedzę i w krótszym czasie można ją skierować do pracy w ambitnych projektach".
 

Marek Garbacz
Dyrektor Technologii SAP, SI-Consulting Sp. z o. o.
 

sap.jpg

W styczniu 2018 roku WSB Wrocław jako pierwsza Uczelnia Wyższa w Polsce dołącza do programu SAP Next-Gen. SAP Next-Gen jest platformą dla ekosystemu SAP (firm i partnerów) wokół uczelni wyższych dla wspólnych projektów innowacyjnych studenckich i naukowych. Łączymy trzy elementy: wiedzę praktyczną, pomysłowość i energię środowiska akademickiego WSB oraz technologię i doświadczenia SAP, aby budować innowacyjne rozwiązania na przyszłość i podejść do obecnych problemów w zupełnie nowy sposób. W ramach SAP Next-Gen studenci WSB będą mieli dostęp do oprogramowania SAP, nie tylko SAP HANA czy SAP Cloud, oraz również SAP Leonardo, pozwalającej kreować innowacyjne z użyciem:  Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego, Predykcji, Big Data, oraz Blockchain.

Partnerzy kierunku
Realizując studia podyplomowe na kierunku Inżynieria oprogramowania dla SAP ERP i programowanie w języku ABAP, współpracujemy z firmami z branży. Doświadczeni praktycy z tych firm prowadzą zajęcia i warsztaty ze słuchaczami. 

axxiome_logo_tagline_colour.jpg

Axxiome Polska, to licząca blisko 100 Pracowników firma wdrożeniowa IT, z biurami we Wrocławiu oraz Opolu. W przeważającej liczbie są to konsultanci biznesowi, deweloperzy w językach programowania SAP ABAP, Java, PHP i aplikacji mobilnych. Wyróżnia nas to, że Polska jest centrum zarówno technologii jak i usług administracyjnych dla całej Grupy. Jesteśmy ekspertami w obszarze rozwoju, wdrożeń i utrzymania systemów informatycznych dla banków, ubezpieczeń i dużych instytucji finansowych. Axxiome jest jednym ze znaczących  dostawców systemów SAP Banking, SAP Insurance na świecie. Tworzymy również własne produkty – Axxiome Banking oraz Axxiome Digital służące do digitalizacji procesów biznesowych. Nasi polscy specjaliści zrealizowali do tej pory projekty dla Klientów w branży bankowo-ubezpieczeniowej na całym świecie.
 
si_consulting.pngSI-Consulting Sp. z o.o. to połączenie kompetencji z zakresu zaawansowanych rozwiązań SAP oraz wyspecjalizowanych usług budowania sieciowych struktur teleinformatycznych, rozwiązań mobilnych oraz dostaw sprzętu IT. Działalność SI-Consulting Sp. z o.o. składa się z 4 podstawowych obszarów, takich jak: front office (w tym rozwiązania dla eCommerce i aplikacje mobilne), back office (m.in. zarządzanie zmianą, SAP ERP, serwis aplikacyjny, ABAP oraz wsparcie produktowe), infrastruktura informatyczna (platformy sprzętowe i architektura sieciowa) oraz business intelligence (z wykorzystaniem SAP  HANA). Więcej na: www.si-consulting.plwww.si-ecommerce.pl

Firma z wrocławskim rodowodem, która projektuje, wdraża i utrzymuje systemy ERP i Enterprise Web niemal na wszystkich kontynentach. Hicron pracuje m.in. dla czołowych graczy w branży automotive, FMCG oraz produkcyjnej i przemysłowej. Zatrudnia blisko 250 osób w biurach we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. 10 lat działalności na rynku IT ugruntowało pozycję Hicron jako rzetelnego i innowacyjnego zespołu ekspertów. Firma powstała w 2006 roku z potrzeby wniesienia nowej jakości w branżę systemów ERP i realizowania projektów zgodnie z wykładnią metodyki agile i lessons learned

sap_university_alliances_130_cg8_r.jpg

Od 2013 roku Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu uczestniczy w międzynarodowym programie SAP University Alliances. Dzięki tej współpracy studenci kierunku Informatyka mają dostęp do najnowszych technologii SAP w tym SAP HANA, mogą uczestniczyć w dodatkowych kursach zamieszczonych w bibliotece University Alliances, korzystać z materiałów szkoleniowych opracowanych przez SAP, uczestniczyć w wydarzeniach i webinariach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów oraz konsultować się ze społecznością SAP University Alliances. 

it_kontrakt_logo_net_l.jpgThis is IT!
Cześć! To my – zespół IT Kontrakt. Ponad 1 300 specjalistów technologii, ale przede wszystkim grupa fajnych ludzi, o wielu pasjach. Pracujemy w biurach we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku, jak również zdalnie. Realizujemy się zawodowo pracując w ramach wielu, różnorodnych projektów, lubimy się i wspieramy. Czasami jest nerwowo, czasami wesoło – ale nigdy nudno. Rozwijamy się i firma rozwija się z nami. Cenimy partnerskie zasady współpracy i dostajemy je.  IT Kontrakt to nasze miejsce. Sprawdź czy może też i Twoje. Znajdź nas na LinkedIn.

connectyou_04e_-_wybrane.pngConnect.You jest nowoczesną platformą do generowania leadów w obszarze HR. Specjalizujemy się we wspieraniu procesów rekrutacyjnych w obszarze IT. Wchodziły w skład grupy kapitałowej Logintrade S.A. Jesteśmy pasjonatami innowacji technologicznych w połączeniu z humanistycznym podejściem do pracy. Powstaliśmy w 2018 r. jako typowy start-up. 

 

Program kierunku: 

Program studiów podyplomowych na kierunku Inżynieria oprogramowania dla SAP ERP i programowanie w języku ABAP w WSB we Wrocławiu

Miesiące nauki: 9
Liczba godzin: 176
Liczba zjazdów: 11
Liczba semestrów: 2

Forma zajęć:

 • 80% w formie ćwiczeń - każdy słuchacz będzie wykonywał zadania - ćwiczenia w pracowni komputerowej na najnowszej wersji systemu SAP R3
 • 20% w formie wykładu

Podstawy systemu ERP na podstawie SAP MM (16 godz.)

 • Wprowadzenie do systemu ERP i Architektura SAP ERP (2 godz.)
 • Moduł SAP MM (6 godzin)
 • Pierwsze program w ABAP (8 godz.)
Słuchacze opanują podstawowe umiejętności poruszania się po systemie SAP, poznają architekturę tego systemu oraz stworzą swój pierwszy program.

Narzędzia do Programowania ABAP (8 godz.)

 • Narzędzia do tworzenia oprogramowania (2 godz.)
 • Wprowadzenie do systemu transportu  (4 godz.)
 • Wprowadzenie do języka ABAP  (2 godz.)

W tym module przedstawimy narzędzia do budowy oprogramowania dla systemu SAP ERP.

Podstawy Programowania ABAP (50 godz.)

 • Podstawy języka ABAP (8 godz.)
 • Debugowanie (4 godz.)
 • Struktury danych  (8 godz.)
 • Programowanie obiektowe (16 godz.)
 • Obsługa wyjątków (2 godz.)
 • Data Dictionary (6 godz.)
 • Testowanie Programów (2 godz.)
 • ABAP Reports (4 godz.) 

Programowanie Dialogowe (8 godz.)

 • Tworzenie programów dialogowych (8 godz.)

Słuchacze dostaną możliwość samodzielnego tworzenia programów dialogowych.

Komunikacja z bazą danych i OpenSQL (18 godz.)

 • Praca z SAPQuery oraz InfoSet (2 godz.)
 • Komunikacja z bazą danych i OpenSQL (4 godz.)
 • Tworzenie tabel w bazie danych (4 godz.)
 • Efektywne programowanie w ABAP (8 godz.)

Słuchacze dowiedzą się, jak tworzyć programy wykorzystujące bazę danych w sposób efektywny.

Zaawansowane Techniki Programowania (28 godz.)

 • Strukturalizacja kodu i komentarze (4 godz.)
 • Konwencje, nazewnictwo (4 godz.)
 • Batch Inputs vs. BAPI (8 godz.)
 • Migracja Danych (LSMW)  (6 godz.)
 • Interfejsowanie / IDOCs (6 godz.)

Słuchacze nauczą się, pisania kodów oraz integracji systemu SAP ERP z zewnętrznymi systemami informatycznymi.

Tworzenie wydruków (8 godz.)

 • Praca z użyciem SAPScript i SmartForms (8 godz.)

Zapoznamy słuchaczy z pisaniem programów do tworzenia dokumentów, które mogą być drukowane.

Tworzenie rozszerzeń i modyfikację  SAP ERP (16 godz.)

 • Pisanie aplikacji  z użyciem user-exit oraz BADI (16 godz.)

Słuchacze nauczą się rozszerzania funkcjonalności istniejących transakcji z pomocą user-exit i BADI.

Lista ALV (8 godz.)

 • Lista ALV na przykładzie ALV Grid  (8 godz.)

Słuchacz będzie mógł samodzielnie tworzyć listy ALV z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w niej funkcjonalności co pozwoli na budowę efektywnych i interaktywnych raportów.
SAP Hana (8 godz.)

 • Wsparcie dla SAP Hana w ABAP-ie (4 godz.)
 • SAP Hana (2 godz.)
 • Wykorzystanie SAP Hana Cloud i SAP HANA XS (2 godz.)

Egzamin (8 godzin)

 • Prezentacja projektów
 • Podsumowanie i egzamin

Forma zaliczenia:
Test końcowy oraz projekt developerski z wybranego zakresu SAP realizowany indywidualnie lub zespołowo pod opieką konsultantów – wykładowców kierunku.

Wykładowcy: 

Wykładowcy studiów podyplomowych na kierunku Inżynieria oprogramowania dla SAP ERP i programowanie w języku ABAP w WSB we Wrocławiu

fuchs_radoslaw2.jpgmgr inż. Radoslaw Fuchs
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Pracownik międzynarodowej firmy konsultingowej. Doświadczony programista SAP ABAP, konsultant wsparcia rozwiązań biznesowych SAP, koordynator developmentu, dziesięcioletnie doświadczenie w międzynarodowych projektach.

 

mgr inż. Wojciech Barczyński
System inżynier w Berlińskim start-upie i konsultant. Przedtem programista i kierownik zespołu w wynagradzanej za innowacyjność firmie rozwijającej otwartą ekologiczną chmurę w oparciu o OpenStack. Wcześniej członek zespołu badawczego SAP, gdzie specjalizował się w zastosowaniu technologii Ekstrakcji Informacji, Technologii Semantycznych i innych technik data mining-u w aplikacjach Business Intelligence. Specjalista z zakresu Agile i metodologii DevOps, inżynierii oprogramowania (ABAP, Java, Python, Ruby), narzędzi ciągłej integracji i instalacji, oraz budowany aplikacji w chmurze, platform: SAP HCP, Amazon AWS, Openstack i Kubernetes.

jaroslaw_grzaslewicz2.jpgmgr inż. Jarosław Grząślewicz
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Obecnie inżynier programista ( konsultant techniczny ABAP )  w międzynarodowej firmie konsultingowej. W przeszłości także prowadzący zajęcia dla studentów  z matematyki oraz informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. 

 

mgr inż. Bartosz Szubzda
Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Pracownik międzynarodowej firmy konsultingowej. Kierownik zespołu konsultantów z obszaru SCM. Ekspert SAP w dziedzinie modułów funkcjonalnych: QM, MM, LE, PP z naciskiem na QM. Silne umiejętności w dziedzinach: WM / LE. 9 letnie doświadczenie zawodowe w przemyśle farmaceutycznym, motoryzacyjnym, elektrycznym oraz IT. Szeroka wiedza w zarządzaniu jakością, procesami zakupowymi, MRP, Lean Manufacturing, Lean Six Sigma, produkcji i wytwarzania cGMP, SOX, analizie ryzyka, walidacji systemów, ITIL. Audytor wewnętrzny. Doświadczenie SAP zdobyte w firmach produkcyjnych z bardzo mocnym naciskiem na procesy biznesowe. Lider w licznych wdrożeniach SAP R/3 dla modułów logistycznych. Project Manager w implementacji SAP IDES R/3 6.0 ECC. Project Manager w projekcie integracji systemu RFID do SAP R/3. Wielokrotnie pełnił funkcję mediatora pomiędzy działem IT i zespołami biznesowymi. Konsultant Application Management Services. Bardzo duże doświadczenie międzynarodowe (projekty w Niemczech, Francji, Polsce, Austrii, Hiszpanii, Holandii, USA, Rumunii, na Węgrzech i Czechach). Doświadczenie w projektach optymalizacji istniejących procesów. Project Management (menedżer w 2 projektach, lider w 5 projektów, uczestnik w ponad 20).

szwajka2.jpgMateusz Szwajka 
Absolwent Politechniki Wrocławskiej.  Pracownik polskiej firmy konsultingowej SI-Consulting wchodzącej w skład grupy kapitałowej Impel. Zatrudniony jako senior konsultant ABAP. Odpowiedzialny przede wszystkim za planowanie, realizację i prowadzenie prac programistycznych po stronie modułów związanych z systemami ERP (MM, WM, SD, FI, FI-AA, PP) oraz utrzymanie i rozwój produktów autorskich związanych z workflow dokumentów zakupowych i majątkowych.

szymon_piechowiak2.jpgSzymon Piechowiak
Absolwent Politechniki Poznańskiej.  Od 2008 roku pracownik polskiej firmy konsultingowej SI-Consulting wchodzącej w skład grupy kapitałowej Impel. Zatrudniony jako senior konsultant ABAP. Odpowiedzialny przede wszystkim za planowanie, realizację i prowadzenie prac programistycznych po stronie modułów związanych z systemami ERP (FI, SD, FI-AA, MM, QM, CO), szeroko rozumianej integracji systemów oraz utrzymanie i rozwój autorskiego rozwiązania e-faktura.

mgr inż. Paweł Woźniak
Absolwent Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Konsultant SAP w modułach: MM / WM / QM / PP w obszarze funkcjonalnym, technicznym oraz na płaszczyźnie procesów logistycznych w wiodących zakładach przemysłu chemicznego w Polsce. Doradca w zakresie wykorzystywania modułów SAP: MM / WM / QM / PP. Praca z użytkownikami, polegająca na wspieraniu i pogłębianiu wiedzy dotyczącej fachowego wykorzystania SAP w procesach zachodzących w organizacji. Udział w transferach wiedzy dotyczącej procesów logistycznych u klienta. Posiada również duże doświadczenie praktyczne jako administrator sieci komputerowych i analityk hurtowni danych.

jolanta_tomczyk2.jpgJolanta Tomczyk
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunkach Inżynierii Oprogramowania i Robotyki.  Zatrudniona na stanowisku konsultanta ABAP w firmie konsultingowej SI-Consulting. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z systemami typu ERP w tym SAP.  Odpowiedzialna za planowanie, realizację i prowadzenie prac programistycznych mających na celu dostosowanie systemu SAP do wymagań klienta w zakresie modułów (MM,  SD, FI, FI-AA).  

mgr inż. Sebastian Sobczyk
Kierownik merytoryczny kierunku. Absolwent Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w systemach informatycznych wspomagających działalność przedsiębiorstwa (ERP), konsultant oraz trener programów: SAP, Comarch XL. Konsultant  wdrożeń i wsparcia rozwiązań informatycznych w firmach. Od lat prowadzi z sukcesem własną działalność gospodarczą, jest doradcą biznesowym w zakresie technologii nowoczesnych rozwiązań informatycznych w sieci. Wspiera i pogłębia wiedzę użytkowników w obszarze fachowego wykorzystania systemu SAP w procesach zachodzących w organizacji. Bierze udział w transferach wiedzy dotyczącej procesów logistycznych u klienta. Posiada również duże doświadczenie praktyczne jako administrator sieci komputerowych i analityk hurtowni danych.

 

Ceny studiów na kierunku Inżynieria oprogramowania dla SAP ERP i programowanie w języku ABAP w WSB we Wrocławiu

Sprawdź jak płacić mniej dzięki dofinansowaniom unijnym!

Kwoty w tabeli to ceny po odjęciu obowiązującej promocji w czesnym.

10 RAT1 RATA
655 zł6550 zł

Na Twoje wszelkie pytania odpowie:


Biuro Rekrutacji - Studia Podyplomowe

bud. A, p.101, INFOLINIA: 71 758 22 30

  • ul. Fabryczna 29-31
  • 53-609 Wrocław
  • PON - PIĄ:
  • 08:00 - 16:00
  • tel. 71 376 23 70
  • fax

Javascript is required to view this map.
51.11313816.981923