Tydzień Mózgu - ONLINE i OFFLINE
14 – 19 marca 2022 r.

 

Z okazji obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, święta dociekliwych poznawczo, zapraszamy na cykl spotkań z mózgiem w tle!  

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, z uwagi na duże zainteresowanie spotkaniami w ramach Tygodnia Mózgu, zapraszamy na kolejną edycję, przygotowaną wspólnie z zaproszonymi gośćmi.  Planujemy porozmawiać tym, od czego zależy przyjemność, co dzieje się w głowach nastolatków oraz dotkniemy problemu wiary w szarlatanów. Pokażemy bogactwo perspektyw, dotkniemy trudnych pytań szukając na nie odpowiedzi.   

Zapraszamy do udziału w rozmowach z zaproszonymi, wyjątkowymi gośćmi, na żywo, w formule online.   

W tym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem Mensa zapraszamy również na Dzień Inteligencji.   

 

Z uwagi na obecną sytuację w Ukrainie chcemy podkreślić, że proponowane tematy spotkań mogą zostać przez prowadzących zmienione i dostosowane do powagi sytuacji.

 

Zapisz się

 


Program:

Poniedziałek, 14 marca, godz. 18:00 

Łukasz Murawski 

Od czego zależy przyjemność?

Od czego zależy, czy to, co jemy lub pijemy, jest smaczne? Czy nasz mózg zawsze się z nami zgadza? Czy marka wpływa na sposób przetwarzania informacji? Jak historia (storytelling) wpływa na postrzeganą wartość rzeczy? Zapraszamy Cię na spotkanie, w podczas którego opowiem Ci o tym, że nie reagujemy na to, co widzimy, że jesteśmy motywowani przekonaniami na temat tego, czym rzeczy są, skąd pochodzą, z czego są wykonane, jaka jest ich ukryta natura.

 

Wtorek, 15 marca, godz. 18:00 

Aleksandra Musielak 

Mózg nastolatka – co tam się dzieje? 

Mózg nastolatka to fascynująca machina. Ilość zmian, które w nim zachodzą oraz ich tempo powodują, że bycie nastolatkiem jest bardzo trudne. Podczas spotkania opowiem o biologii mózgu, która odpowiada za specyficzny dla tego wieku sposób funkcjonowania. Powiem jak działa mózg nastolatka – jakie ma „pole odbioru” oraz czy nastolatkiem naprawdę rządzą „tylko hormony”. 

 

Środa, 16 marca, godz. 18:00 

Piotr Bucki i Maja Herman

Dlaczego ufamy szarlatanom?!

Oszust z Tindera, inżynier maszyn budowlanych sprzedający lewoskrętną witaminę C, populiści w polityce, wróżki i chiromanci na których polacy wydają 4 miliardy złotych rocznie. Co mają ze sobą wspólnego? Niezwykła umiejętność sprzedawania nam nadziei. Ufamy szarlatanom, nabieramy się na piramidy finansowe, rujnujemy zdrowie i czasem tracimy życie. Na ich techniki są narażeni wszyscy - nie przychodź więc na to spotkanie z myślą, że posłuchasz o głupocie i naiwności innych. Posłuchasz o tym, dlaczego też musisz uważać. I dowiesz się, jak wzmożyć czujność. 

 

Piątek, 18 marca, godz. 18:00 

Martyna Domańska 

Dezinformacja - jak wpływa na nasze postawy społeczne? 

Dezinformacja, fake news, postprawda – zjawisko dawniej opisywane słowami takimi jak propaganda, plotka, legenda miejska, mit, a oznaczające po prostu manipulację informacją. Podczas spotkania porozmawamy o tym, czym jest dezinformacja i jak duże znaczenie ma w dobie ostatnich wydarzeń. Przedstawimy mechanizmy, które rządzą naszym mózgiem w kształtowaniu postaw społecznych oraz damy przykłady co zrobić, aby wybierać sprawdzone źródła informacji: czym się kierować, na co zwracać uwagę. 

 

Sobota, 19 marca, godz. 11-14 

Dzień Inteligencji z MENSA – wydarzenie stacjonarne w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku 

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Mensa Polska. Podczas spotkania będziecie mieć możliwość uczestnictwa w sesji testowej, której zdanie jest jedynym warunkiem kwalifikującym do członkostwa w Mensie. Jest to test badający inteligencję. Pozytywne zdanie testu umieszcza osobę zdającą w 2% populacji o najwyższym ilorazie inteligencji. Testy grupowe organizowane są co pewien czas w większych miastach Polski, przez psychologów Mensy zatwierdzonych przez Głównego Psychologa Stowarzyszenia Mensa Polska, profesora Czesława Nosala.  

 

Harmonogram wydarzenia

  • 10:45 - 11:00 Otwarcie
  • 11:00 - 11:45 Wykład "Czy geniusze to odludki? O inteligencji i kompetencjach społecznych - raport z badań własnych" - Alina Rybałtowska
  • 12:00 - 12:50 Wykład "Czy nasze mózgi są atakowane? Jak radzić sobie z lękiem w obliczu wojny i zalewu fake newsów?" - Dorota Rakowiecka
  • 13:00 - 13:30 Prezentacja "W 30 minut dookoła Mensy" - Tadeusz Kocman
  • 14:15 - 16:00 Spotkanie pt. "Kwantechizm 2.0 - fizyka kwantowa, w ujęciu popularnonaukowym" - Andrzej Dragan
  • 16:00 Zakończenie wydarzenia

Więcej informacji o sesji testowej - https://bit.ly/3pNdwcV

Czytaj więcej