Pewnie też nie spodziewaliście się, że możliwość nauki i pracy w formule online tak bardzo przyda się właśnie z takich powodów i akurat w takich okolicznościach, w jakich się obecnie znajdujemy. Mamy dla Was kilka podpowiedzi, jak się zorganizować i dobrze wykorzystać czas, wspomagając się rozwiązaniami i narzędziami, jakie daje nam Internet.


1. Internetowy sezam 

 

Internet to skarbnica materiałów dydaktycznych – opracowań, podręczników, artykułów, zestawień, słowników i tablic matematycznych, historycznych, chemicznych i innych. Masz je zawsze pod ręką, więc dlaczego z nich nie skorzystać? Słyszałeś o aplikacji Wzorowo? To miejsce, w którym znajdziesz między innymi wzory matematyczne, fizyczne i chemiczne. A może potrzebujesz informacji z historii? Skorzystaj koniecznie z aplikacji Kalendarz historyczny – wydarzenia i quizy.


2. Detektyw na tropie

 

Szukaj inspiracji w Internecie, ale bądź w tym krytyczny, bo jest tam mnóstwo śmieciowych stron. Unikaj też popularnych stron z brykami, na które zagląda każdy. Szukaj raczej takich źródeł, w których możesz liczyć na fachową wiedzę i materiały opracowane przez ekspertów. Warto też zajrzeć na strony czasopism branżowych czy popularyzujących naukę. Zaglądaj też na blogi, które prowadzą eksperci z interesujących Cię dziedzin. 

 


3. Notatki nowej generacji

 

W Internecie znajdziesz aplikacje, które umożliwiają robienie notatek. Sporo możliwości masz na przykład w OneNote – możesz wybierać font, kolory, wstawiać symbole i multimedia, a także udostępniać pliki innym. W GoogleKeep najpierw decydujesz, jaki typ notatki chcesz stworzyć:  listę, rysunek, nagranie czy zdjęcie. Do swojej notatki możesz doczepić etykietę, a także zaprosić innych do jej edytowania. 


4. Ucz się, ucz

 

Masz dużo pojęć do zapamiętania? Sprawdź, jak może Ci pomóc w nauce Quizlet, czyli aplikacja, w której znajdziesz wirtualne fiszki wspierające zapamiętywanie słówek w języku obcym czy terminów z różnych przedmiotów. Możesz w niej tworzyć także własne listy pojęć do zapamiętania. Chcesz uczyć się słówek – może wypróbujesz Duolingo albo Memrise? Przejrzyj listę dostępnych aplikacji i wybierz taką, z którą jest Ci najbardziej po drodze.   


5. A może studia online?

 

W formule online łączysz się z uczelnią za pośrednictwem specjalnej platformy. Ćwiczenia realizujesz w formie multimedialnej i interaktywnej. Są to najczęściej filmy, quizy, case-studies i testy. W czasie wykładów łączysz się z wykładowcą i innymi uczestnikami, masz również możliwość interakcji w konfiguracji one to one. 


6. Współpraca online.

 

Jak zrobić projekt grupowy, kiedy każdy uczestnik przebywa u siebie w domu? Na pomoc przychodzą social media i komunikatory, z których korzystasz na co dzień, ale także aplikacje do pracy zespołowej. Sprawdź, jak działa na przykład Trello. To aplikacja, w której organizujesz pracę za pomocą tablic, list i kart. Do poszczególnych kart możesz etykiety, daty wykonania, komentarze czy osoby, a także dołączać pliki. 

 


7. Z zegarkiem w ręku

 

Zaplanuj swoje zadania, określając czas, jaki chcesz poświęcić na naukę. Podziel pracę na etapy, rób przerwy i wstawaj od biurka. Możesz skorzystać również z jednej z wielu dostępnych aplikacji umożliwiających planowanie pracy, na przykład TODO Go albo Focus To-Do: Licznik Pomodoro & Lista Zadań.  


8. Nie tylko nauka jest ważna

 

Oderwij się na trochę i spróbuj czegoś nowego. Chcesz poczuć się jak jedna z historycznych postaci? Wejdź na hist.ly. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawostek historycznych podanych w nieszablonowy sposób. A może chcesz odwiedzić muzeum? Skorzystaj z wirtualnych spacerów, które oferują między innymi British Museum w Londynie, Luwr i Muzeum Powstania Warszawskiego. Albo wirtualnie wybierz się do teatru – wiele instytucji kulturalnych organizuje spektakle online. A jeśli wolisz obejrzeć nowy odcinek ulubionego serialu, to też jest całkiem w porządku😊. Wykorzystaj dobrze ten czas.


Pamiętaj jeszcze o jednej sprawie. Zanim przystąpisz do pracy, zadbaj o to, żeby miejsce, w którym będziesz się uczył, było w miarę możliwości zaciszne. To pomoże Ci się skupić. Powodzenia!

Zobacz także