Obrona pracy licencjackiej to duże wydarzenie w życiu każdego studenta. Może ono generować stres, który będzie się objawiał poprzez panikę, pesymistyczne wizje, brak czasu i ogólne poczucie chaosu. Są jednak sposoby na opanowanie negatywnych emocji i lepsze, a przede wszystkim efektywniejsze, przygotowanie się do tego jakże ważnego egzaminu.

 

Komunikacja to podstawa

 

Komunikacja interpersonalna ma kolosalne znaczenie w budowaniu relacji, wzajemnym zrozumieniu i efektywnym porozumieniu. Jeżeli jest tylko taka możliwość, to warto wybierać osobiste kontakty z promotorem oraz z osobami, z którymi wspólnie piszemy pracę licencjacką. Wersja online jest wygodna, ponieważ nie trzeba dojeżdżać na miejsce spotkania. Jednakże obrona odbywa się na uczelni w sali i wymaga dobrego porozumienia między członkami zespołu piszącego pracę. Nawiązywanie kontaktu wzrokowego, komunikacja niewerbalna i drobne gesty czy słowa jesteśmy w stanie w mig zrozumieć tylko wtedy, gdy wcześniej spędzimy ze sobą nawzajem więcej czasu. Takie relacje mogą być również doskonałym wsparciem dla nas, bo w zgranej grupie zawsze jest raźniej.

 

Kalendarz twoim sprzymierzeńcem

 

Presja upływającego czasu może być frustrująca. Dlatego rozplanuj przygotowania do obrony na poszczególne dni. Działaj zgodnie z metodą małych kroków. Dzięki temu, gdy trafi się gorszy dzień, to w następnym możesz odrobić tę niewielką stratę.

 

Przygotuj sobie materiały na tzw. czas jałowy, np. gdy stoisz w długiej kolejce do lekarza. Możesz coś przeczytać, zacząć przeglądać notatki.

 

 

Pierwsze wrażenie na dobry początek

 

Wchodząc na salę, w której trwają obrony, warto zaprezentować się dobrze od samego początku. Najstosowniejszym przywitaniem z członkami komisji jest "dzień dobry" (w żadnym wypadku nie witamy komisji, bo to ona jest gospodarzem wydarzenia).

 

Na inne okazje pozostawiamy w domu nowinki modowe, wyszukane stroje i stylizacje. Ubieramy się skromnie, klasycznie i elegancko. Jeżeli takie ubrania leżą poza strefą naszych upodobań i szkoda nam inwestować w tego typu odzienie, to możemy postawić na te z drugiej ręki. Fakt, że dokonując takiego wyboru dbamy o naszą planetę jest solidnym argumentem i przesłanką do podjęcia takiej decyzji. Warto również dużo wcześniej przygotować cały strój, aby w ostatnim dniu nie zaprzątać sobie głowy takimi sprawami.

 

Stres i zdenerwowanie zostaw przed drzwiami

 

Metodą prób i błędów jesteśmy w stanie określić jakie sposoby działania koją nasze nerwy i uspakajają emocje. Spośród wielu możliwości wybierz te, które są dla Ciebie najbardziej skuteczne i zacznij je wprowadzać w życie na wiele tygodni przed obroną.

Zerknij na listę i zaznacz te, które chcesz wcielić w życie:

  • Rozmowy z grupą wsparcia osób, które potrafią rozładować Twój stres, pomóc i wesprzeć w trudnych sytuacjach.
  • Uprawianie sportu poprawia jasność umysłu, generuje zadowolenie i satysfakcję. Te uczucia są doskonałe w walce z pojawiającym się pesymizmem.
  • Spacery dotleniają, pobudzają kreatywność i wyciszają.
  • Muzyka, dobrze dobrana do naszych potrzeb, łagodzi stres, wycisza. Poszukaj tej relaksacyjnej, której słuchanie sprawi Ci przyjemność.
  • Dbałość o zdrowie. Witaminy i minerały oraz odpowiednie, regularne odżywianie zbudują Twoją kondycję psychiczną oraz zadbają o mózg.
  • Praca z afirmacjami. Afirmacja to zdanie w formie twierdzącej będące odwrotnością problemu, z którymi walczysz. Jest swoistym manifestem pozytywnego myślenia.
  • Wizualizacje. Idź o krok dalej, pomyśl, jak będziesz się czuć po obronie, jak radość i zadowolenie zagoszczą w Twoim życiu. Prawda, że to piękne uczucie? Teraz tylko trzeba podejść do obrony by doświadczyć tych emocji.
     
Trening czyni mistrza

 

Wszystkie z wymienionych sposobów radzenia sobie z problemami przed i w trakcie obrony wymagają indywidualnego podejścia i dokonania pewnej selekcji. Jednakże jedno jest pewne – wśród wymienionym metod działają tylko te, które stosujemy regularnie.

Zobacz także