Studiowanie dwóch kierunków. Rady dla studentów jak studiować dwa kierunki jednocześnie.

Nauka na dwóch kierunkach studiów ma ogromne zalety – umożliwia nie tylko zdobycie dwóch dyplomów, ale pozwala także na zdobycie i rozwinięcie znacznie większej liczby umiejętności w krótszym czasie. Jednocześnie studiowanie dwóch kierunków to nie lada wyzwanie, także logistyczne. Jak sobie z nim poradzić?


Studiowanie dwóch kierunków: najpierw sprawdź, czy to w ogóle możliwe


Przed zapisaniem się na dwa kierunki studiów warto wcześniej zweryfikować, czy nauka na obu jednocześnie jest w ogóle wykonalna – chociażby ze względu na grafik zajęć. Jeśli plan na obu kierunkach pokrywa się w większości, należy wtedy zorientować się, czy jest szansa na indywidualny tok studiów – dzięki temu możliwe jest dostosowanie grafiku zajęć na obu kierunkach w taki sposób, by z powodzeniem realizować określone w programach studiów minimum. 


Co jednak w sytuacji, gdy liczba zajęć wydaje się nie do pogodzenia – nawet przy indywidualnym toku studiów? Dobrym rozwiązaniem może być zapisanie się na kierunki prowadzone w dwóch różnych trybach – czyli w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. To pozwoli bez problemu studiować na dwóch kierunkach jednocześnie. Przyszły student musi jedynie liczyć się z tym, że ciężko będzie mu podjąć pracę – chociażby na część etatu. 


Zadbaj o organizację swojego czasu


Osoby, które studiują na dwóch kierunkach, powinny też zadbać o jak najlepszą organizację swojego czasu. Warto na przykład sprawdzić, czy możliwe jest takie ułożenie swojego planu zajęć, by nie mieć tzw. okienek – czyli przerw między zajęciami. Jeśli nie – należy zadbać, by jak najefektywniej wykorzystać ten czas. Studenci mogą na przykład zająć się wtedy pracami zaliczeniowymi lub realizacją projektów na zajęcia – dzięki temu mniej czasu będą musieli na to poświęcić po powrocie do domu. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie w tym czasie z biblioteki i czytelni. 


Ustal priorytety i rozpisz plan przygotowań do sesji – najlepiej jak najwcześniej


Podczas studiowania dwóch kierunków warto jednocześnie ustalić też pewne priorytety – dotyczące m.in. przygotowań na poszczególne przedmioty. Niektóre z nich będą wymagać od studentów więcej wysiłku niż inne, dlatego już na początku roku akademickiego warto ułożyć swój harmonogram nauki - dzięki temu sesja egzaminacyjna będzie znacznie mniej stresującym przeżyciem. Dobrze też zorientować się, czy w przypadku części przedmiotów z egzaminu końcowego przygotowanie dodatkowego projektu lub duża aktywność na zajęciach nie zwalnia z egzaminu. Spełnienie warunków podanych przez wykładowcę pomogłoby uniknąć nałożenia się części egzaminów podczas sesji.


Korzystaj z narzędzi pomocnych w planowaniu


Z ustalaniem priorytetów i planowaniem wiąże się korzystanie z narzędzi – zarówno papierowych, takich jak najprostszy kalendarz czy notatnik, jak i szeregu aplikacji, które ułatwiają układanie harmonogramów. Dzięki zapisywaniu czy zaznaczaniu różnych zadań do wykonania w telefonie student dwóch kierunków może uniknąć sytuacji, w której zapomni o zrealizowaniu jakiegoś projektu na jeden z dwóch kierunków czy o przygotowaniu się do prezentacji. 
Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie, to zatem przede wszystkim sztuka organizacji, ale też umiejętności ustalania priorytetów i realizowania zadań w sposób systematyczny – tak, by uniknąć potem natłoku spraw wynikających z odkładania rzeczy na później.  

 

Wróć do spisu artykułów >