Praca w urzędzie. Jakie studia wybrać?

Kariera zawodowa na stanowisku urzędnika państwowego może mieć, wbrew powszechnym przekonaniom, sporo zalet. Mowa m.in. o stabilności zatrudnienia czy licznych benefitach (np. trzynastej pensji). Praca w urzędzie wydaje się też idealna dla osób, które preferują wykonywanie rutynowych zadań i lubią analizę danych czy zajmowanie się dokumentacją. Jakie studia jednak wybrać, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w urzędzie?

 

Administracja, czyli idealny kierunek dla przyszłych urzędników

 

Nie da się ukryć, że kierunkiem studiów najczęściej wybieranym przez osoby planujące karierę w państwowych instytucjach, jest administracja. Zaletą studiowania tego kierunku jest możliwość zdobycia interdyscyplinarnej wiedzy z kilku dziedzin. Mowa zarówno o prawie, jak i ekonomii, finansach czy zarządzaniu. Dzięki temu absolwenci administracji są dobrze przygotowani do pracy w urzędach różnego typu.

 

Studenci administracji w WSB uczą się, jak dokonywać prawidłowej wykładni przepisów prawa, jak stosować je w ramach wszystkich form działania administracji czy w jaki sposób interpretować i analizować teksty prawne. Oprócz tego ćwiczą też, jak zarządzać projektami czy pracą w zespole.

 

W WSB studenci administracji korzystają ponadto na zajęciach z nowoczesnego oprogramowania, które wspomaga funkcjonowanie współczesnej administracji. To sprawia, że absolwenci administracji w WSB są świetnymi kandydatami do pracy w urzędach.

 

Bezpieczeństwo wewnętrzne

 

Innym kierunkiem, którego ukończenie może okazać się przydatne dla osób planujących karierę w urzędach, jest bezpieczeństwo wewnętrzne. To wbrew pozorom świetny kierunek nie tylko dla osób chcących pracować w służbach mundurowych, ale również – w administracji państwowej. Zajęcia prowadzone są zarówno przez przedstawicieli administracji i sądownictwa jak i policji, straży miejskiej czy specjalistów z obszaru zarządzania kryzysowego. Jeśli chodzi o umiejętności i wiedzę przydatną w urzędach, studenci uczą się m.in. zasad funkcjonowania administracji publicznej i instytucji UE w zakresie zapewniania bezpieczeństwa. Dowiadują się też, jak należy stosować przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (m.in. RODO) i informacji niejawnych.

 

Finanse i rachunkowość

 

Przyszli urzędnicy powinni rozważyć również studiowanie finansów i rachunkowości. Ukończenie tego kierunku umożliwi im pracę nie tylko w działach księgowych i finansowych urzędów, ale też w wyspecjalizowanych instytucjach, takich jak Urząd Skarbowy. Absolwenci finansów mogą również ubiegać się o posady na wyższych szczeblach administracji państwowej.

 

Oczywiście kierunków przygotowujących do pracy w urzędach jest więcej, dobrym przykładem może być zarządzanie. Osoby, które już mają wykształcenie wyższe, a myślą o przebranżowieniu się, mogą natomiast zapisać się na studia podyplomowe. W WSB prowadzone są zarówno podyplomówki z zakresu prawa czy administracji, jak i finansów, ekonomii oraz zarządzania. Tym samym łatwo znaleźć kierunek, którego ukończenie może przybliżyć do znalezienia pracy w konkretnym urzędzie.

 

Wróć do spisu artykułów >