Jakie studia po mat-geo?

Klasy mat-geo co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów. Absolwenci tego profilu bez problemu dostają się na kierunki ekonomiczne, często wybierają też kierunki inżynieryjne. Przedmioty rozszerzone na tym profilu to oczywiście matematyka i geografia, często w połączeniu z językami obcymi lub wiedzą o społeczeństwie. Na jakie studia można aplikować po ukończeniu klasy mat-geo?

 

Szkoły biznesowe, handlowe i ekonomiczne

Rozszerzona matematyka i geografia na maturze są wymagane przy rekrutacji na kierunki ekonomiczne i biznesowe na wielu uczelniach (często razem z rozszerzonym językiem obcym). Abiturienci najchętniej wybierają ekonomię oraz finanse i rachunkowość, nierzadko aplikują również na kierunki związane z biznesem (np. prawo w biznesie). Ten wybór nie może dziwić – kierunki ekonomiczne wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie ze względu na dobre perspektywy pracy. Absolwenci kierunków ekonomicznych i biznesowych są poszukiwani w handlu, bankach, firmach doradczych i korporacjach międzynarodowych.

 

Jakie studia po mat-geo? Nowy trend: kierunki inżynieryjne

Coraz częściej absolwenci klasy mat-geo aplikują także na kierunki inżynieryjne. Nierzadko jest to inżynieria zarządzania lub logistyka. Kandydaci na te studia najczęściej muszą legitymować się dobrym wynikiem matury z matematyki. Absolwenci tych kierunków z pewnością nie mogą narzekać na oferty pracy; dotyczy to zwłaszcza logistyków (Polska jest centrum logistycznym wielu firm, ze względu na swoje położenie i dobrą infrastrukturę drogową i kolejową). Jeśli chodzi o kierunki inżynieryjne, ciekawym wyborem może być np. informatyka w biznesie, która łączy elementy dwóch różnych dziedzin.

 

Zarządzanie: wbrew pozorom wciąż modne

Jeszcze niedawno wielu specjalistów uważało, że na rynku jest nadpodaż absolwentów zarządzania. Okazuje się jednak, że są oni wciąż poszukiwani przez wiele firm. Osoby, które ukończyły zarządzanie, mogą szukać zatrudnienia m.in. jako project managerowie, ale także np. w firmach konsultingowych. Absolwenci zarządzania odnajdą się także w agencjach reklamowych – głównie jako osoby kierujące poszczególnymi projektami. Osoby, które ukończyły ten kierunek, mogą szukać pracy także w administracji samorządowej i rządowej.

 

Wróć do spisu artykułów >