Czego się dowiesz?

Dla wielu uczniów matematyka to jeden z przedmiotów sprawiających największe trudności. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się jednak na zdawanie egzaminu maturalnego z królowej nauk w wersji rozszerzonej. Dobrze zdana matura pomoże im w dostaniu się na politechniki i do szkół o profilu biznesowym. Co zrobić, by powtórki z matematyki były efektywne, a sama nauka nie przypominała męczarni? W jaki sposób najlepiej powtarzać wzory trygonometryczne?

Przeglądanie notatek i materiałów dodatkowych

W wielu szkołach klasy maturalne mają dodatkowe zajęcia – tzw. fakultety, na których przygotowują się do matur z wybranych przedmiotów. Podczas samodzielnych powtórek do egzaminu maturalnego warto przejrzeć własne notatki i materiały od prowadzących. Dobrym pomysłem jest również rozwiązywanie zadań, które były omawiane na lekcjach – w ten sposób można przetestować, czy nasze rozumowanie jest poprawne (sprawdzić można nie tylko sam wynik, ale także sposób rozwiązywania zadania). Należy pamiętać, że punkty na maturze nie są na ogół przyznawane wyłącznie za sam wynik!

Grupa studentów przy stole

Matura rozszerzona z matematyki: wzory trygonometryczne

Jak najlepiej powtórzyć wzory trygonometryczne, których wykorzystanie sprawia niektórym uczniom sporo kłopotu? Pierwszy sposób dotyczy użycia ich w praktyce. Większość osób, które decydują się na zdawanie matury z rozszerzonej matematyki, godzinami rozwiązuje różne zadania ze specjalnych zbiorów (najczęściej takich, które są kierowane właśnie do maturzystów). Drugim sposobem jest powtórka najtrudniejszych zagadnień ze znajomymi. Możliwe, że oni mają własne sposoby na zapamiętanie i zrozumienie danej partii materiału.

 

Jeśli chodzi o wzory trygonometryczne, warto zajrzeć do aktualnych wymagań egzaminacyjnych na maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym. Osoba przystępująca do egzaminu powinna umieć:

  • stosować miarę łukową i zamieniać miarę łukową kąta na stopniową i odwrotnie,
  • wykorzystywać definicje i wyznaczać wartości funkcji sinus, cosinus i tangens dowolnego kąta o mierze wyrażonej w stopniach lub radianach,
  • wykorzystywać okresowość funkcji trygonometrycznych,
  • posługiwać się wykresami funkcji trygonometrycznych,
  • stosować wzory na sinus i cosinus sumy i różnicy kątów, sumę i różnicę sinusów i cosinusów kątów,
  • rozwiązywać równania trygonometryczne typu sin2x=1/2, sin2x+cosx=1, sinx+cosx=1.  

 

Z wymagań egzaminacyjnych usunięto natomiast nierówności trygonometryczne. Maturzyści, którzy chcą zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami egzaminacyjnymi, a także przykładami zadań maturalnych, mogą zajrzeć do Informatora o egzaminie maturalnym z matematyki zamieszczonego na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zmiany na maturze z rozszerzonej matematyki: nowa punktacja

W 2023 r. wprowadzone zostały również zmiany dotyczące punktacji na maturze rozszerzonej z matematyki. Za zadania otwarte maturzysta może zdobyć maksymalnie 50 punktów. Osoby podchodzące do egzaminu powinny spodziewać się 10-14 zadań. Podobnie jak w poprzednich latach, będą to zadanie wyłącznie otwarte. Za poprawne rozwiązanie zadania można maksymalnie otrzymać 2,3,4,5 lub 6 punktów.  

Dostosuj naukę do swoich preferencji

Niezależnie od tego, czy daną osobę czeka matura rozszerzona z matematyki, polskiego czy biologii, bardzo ważne jest dostosowanie formy nauki do swoich preferencji. Niektórzy mają pamięć wzrokową (dla nich najlepsze będzie śledzenie notatek wzrokiem lub zapisywanie), inni – słuchową czy ruchową (takie osoby mogą lepiej uczyć się lub zapamiętywać najważniejsze informacje wtedy, gdy akurat spacerują i powtarzają notatki na głos). Poznanie własnych preferencji w tym zakresie może znacząco ułatwić naukę i cały proces zapamiętywania.

Zobacz więcej

Jeśli interesują Cię inne porady, zobacz spis wszystkich artykułów z sekcji "Jak poradzić sobie na maturze?".

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o studiach na Uczelniach WSB Merito, wybierz odpowiedni produkt: