Czy warto studiować logistykę? Kim jest logistyk? Co robić po logistyce?

Logistycy to osoby, które w wielu firmach pełnią niezwykle ważną funkcję – są odpowiedzialne przede wszystkim za przepływ surowców i materiałów oraz koordynowanie łańcucha dostaw tak, by produkt możliwie jak najszybciej i jak najsprawniej został przetransportowany do miejsca docelowego. Czy mimo to warto studiować logistykę i jakie są możliwości pracy po tych studiach?

 

Studia na logistyce: czego uczą się studenci?
 

Program studiów logistycznych – np. w Wyższej Szkole Bankowej - obejmuje zarówno przedmioty ogólne (takie jak ekonomia, podstawy prawa czy zarządzania) jak i takie, które mają przygotować studenta do wykonywania zawodu logistyka w przyszłości. Do przedmiotów tego rodzaju można zaliczyć m.in. ekonomikę transportu, logistykę zaopatrzenia, projektowanie inżynierskie w logistyce czy logistykę produkcji i usług. Absolwenci tego kierunku są zatem kompleksowo przygotowani do pracy w zawodzie logistyka.

 

Czym zajmuje się logistyk?
 

Wiele osób jest przekonanych, że logistyk odpowiada jedynie za zaplanowanie transportu i zadbanie, by dotarł on do klienta. Tymczasem logistycy zajmują się również kontrolowaniem stanów magazynowych, określaniem kosztów, kontaktem z klientem i układaniem harmonogramu działań. Jest to zatem praca wymagająca połączenia wielu różnych umiejętności – zarówno z zakresu posługiwania się programami komputerowymi, jak i umiejętności planowania, organizacji czy właściwej komunikacji z klientem i resztą zespołu. Sprawny logistyk to zatem dla wielu firm prawdziwy skarb – od jego działań zależy m.in. to, jak przebiega współpraca z różnymi klientami, w tym także – z kluczowymi kontrahentami.

 

Praca jako logistyk – gdzie można znaleźć zatrudnienie?
 

Studenci logistyki są przygotowywani do podjęcia pracy przede wszystkim w takich miejscach jak przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne. Oprócz tego znajdą jednak zatrudnienie również w firmach doradczych, projektowych czy jednostkach administracyjnych i gospodarczych – co stwarza im duże możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie miejsca pracy. Równie istotne jest to, że logistycy są potrzebni w wielu branżach – od branży budowlanej, przez chemiczną, farmaceutyczną, metalurgiczną, aż po branżę kosmetyczną, odzieżową i kosmetyczną. Warto też podkreślić, że wielu absolwentów logistyki pracuje również na stanowiskach kierowniczych – ze względu na doskonalenie podczas studiów umiejętności interpersonalnych i zdobywanie kompetencji menedżerskich.

 

Czy warto studiować logistykę? Odpowiedź wydaje się prosta – zwłaszcza, że popyt na usługi tych specjalistów cały czas rośnie, także ze względu na niezwykły rozwój branży e-commerce. Absolwenci logistyki nie powinni mieć zatem żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia – i to za naprawdę dobrą stawkę. Dodatkowo logistycy mają liczne możliwości rozwoju – i wielu z nich awansuje na stanowiska menedżerskie.

 

Wróć do spisu artykułów >