Czy nadaje się na studia? Waham się, nie chcę iść na studia lub mam dość studiów: nie daję rady, nie idzie mi

Młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy warto w ogóle iść na studia. Z kolei wiele osób, które zdecydowały się na kontynuację edukacji w szkole wyższej ma wątpliwości, czy podjęło słuszną decyzję. Co zrobić w takiej sytuacji? 


Czy warto iść na studia? Przed podjęciem decyzji należy uwzględnić kilka czynników


Kontynuacja edukacji w szkole wyższej nie jest obowiązkowa. Mimo to wciąż decyduje się na nią większość młodych ludzi. Po pierwsze – ze względu na fakt, że coraz więcej pracodawców wymaga wykształcenia wyższego (ukończenia co najmniej studiów I stopnia). Po drugie – okres studiów to dobry czas na zdobywanie nowych znajomości, które później mogą być istotne w przypadku budowania własnej sieci kontaktów biznesowych. Warto też pamiętać, że niekiedy, aby móc pracować w danej branży, konieczne jest ukończenie określonego kierunku studiów. Tak jest m.in. w przypadku medycyny, jednak nie tylko – np. osoby marzące o karierze adwokata czy radcy prawnego muszą najpierw ukończyć pięcioletnie studia prawnicze. 


Oprócz tego studia to też czas pierwszych praktyk czy wyjazdów zagranicznych w ramach wymian studenckich, podczas których studenci mają okazję do podnoszenia swoich kompetencji językowych. Tym samym decyzję o rezygnacji z podjęcia studiów warto dobrze przemyśleć, ponieważ kontynuacja nauki w szkole wyższej ma mnóstwo zalet i często umożliwia szybszy rozwój kariery. 


Całkowita rezygnacja ze studiów rzadko jest dobrym rozwiązaniem – zamiast tego warto rozważyć zmianę kierunku


Wątpliwości dopadają też osoby, które już studiują. Niektóre z nich czują, że męczą się na wybranym przez siebie kierunku. Przytłacza ich też ogrom nauki i fakt, że – w przeciwieństwie do szkoły średniej – wymaga się od nich znacznie większej samodzielności. Prawdziwym wyzwaniem może być również pierwsza sesja egzaminacyjna, do której student musi przygotować się z kilku (lub nawet kilkunastu) przedmiotów jednocześnie. 

 

Poczucie przytłoczenia na początku studiów jest jednak normalne – i warto dać sobie szansę. Dobrym rozwiązaniem może być wstrzymanie się z decyzją o rezygnacji ze studiów do końca drugiego semestru. Alternatywą może być też zmiana kierunku studiów – bardzo często okazuje się, że nauka na pierwotnie wybranym kierunku nie ma nic wspólnego z wcześniejszymi wyobrażeniami studenta. Zmiana kierunku może w takiej sytuacji okazać się zbawienna.
Niezależnie jednak od tego, czy młoda osoba ma wątpliwości, czy w ogóle rozpocząć studia, czy też – żeby je kontynuować, warto najpierw uwzględnić wszystkie zalety i wady studiów – i dopiero później podjąć ostateczną decyzję. 

 

Wróć do spisu artykułów >