Wybór studiów i przeprowadzka do innego miasta – jak przetrwać pierwsze miesiące?

Studia w innym mieście mogą być olbrzymim wyzwaniem – nie tylko pod kątem nauki. Młodzi ludzie to właśnie wtedy zazwyczaj wyprowadzają się z rodzinnego domu po raz pierwszy i uczą się samodzielnego życia. Jak przetrwać pierwsze miesiące po przeprowadzce?


Wypracuj nawyki, zrób listę, opracuj harmonogram – wprowadź nową rutynę
Po przeprowadzce do nowego miasta wszystko jest nowe – mieszkanie, często znajomi, zajęcia, a także samo miasto. To właśnie dlatego tak ważne jest, by świeżo upieczony student jak najszybciej oswoił się z nową codziennością poprzez wypracowanie nawyków i stworzenie bezpiecznej rutyny.  


Od czego zacząć? Dobrym pomysłem może być przygotowanie krótkiej listy porannych czynności, które wykonasz jeszcze przed wyjściem na zajęcia. Może to być zjedzenie posiłku, wypicie herbaty lub kawy, ale także chwila lektury czy np. umycie naczyń lub wyrzucenie śmieci. Taka rutyna pomoże w szybszym przyzwyczajeniu się do nowej rzeczywistości.


Oprócz tego warto również opracować listę czynności, które trzeba wykonywać np. kilka razy w tygodniu czy raz na miesiąc. Mogą to być aktywności związane z codziennym funkcjonowaniem, ale także np. konieczność opłacenia rachunków czy abonamentu lub zakup biletu miesięcznego. Wszystkie obowiązki najlepiej wypisać na jednej kartce, a następnie nanieść je do kalendarza lub przygotowanego harmonogramu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.

 
Uwaga: zamiast papierowego planera można wykorzystać dowolną aplikację na telefon, która umożliwia ułożenie własnego harmonogramu zadań.

 
Nie bój się pytać o radę
Wielu studentów po przeprowadzce do nowego miasta nie wie niektórych rzeczy – najczęściej chodzi o sprawy związane z prowadzeniem domu, wizytą w urzędzie itd. Niektórzy próbują samodzielnie rozwiązywać swoje problemy, ale na samym początku niezależnego życia może to być niezwykle trudne. Z tego względu warto po prostu… zapytać kogoś o radę. Mogą to być rodzice lub dziadkowie, ale także starsi i bardziej doświadczeni znajomi. Korzystanie z czyichś wskazówek nie jest powodem do wstydu – wręcz przeciwnie. Ponadto opieranie się na doświadczeniach innych może pomóc w uniknięciu wielu błędów, często zresztą bardzo kosztownych.

 
Jak zacząć nowe życie w innym mieście? Bądź otwarty i nawiązuj nowe znajomości
Studia w innym mieście niż rodzinne wiążą się też zazwyczaj ze zmianą otoczenia. Na szczęście studenci są w tym przypadku w uprzywilejowanej sytuacji – nowych znajomych z łatwością poznają na uczelni. Warto pamiętać, że wykładowcy bardzo często proponują pracę w grupach, stąd studenci danego kierunku znacznie łatwiej się integrują.


Niektórzy mogą jednak zastanawiać się, jak poznać znajomych w nowym mieście poza uczelnią. Możliwości jest jednak całkiem sporo – w wielu przypadkach wystarczy wybrać się na warsztaty lub spotkanie z ulubionej dziedziny, by poznać ludzi interesujących się tymi samymi co Ty rzeczami. 


Poznaj miasto, w którym spędzisz co najmniej kilka lat życia
Pierwsze miesiące warto poświęcić nie tylko na wypracowanie rutyny i zawiązanie nowych znajomości, ale także – na poznanie miasta, w którym spędzisz prawdopodobnie następne kilka lat swojego życia. Dobrym pomysłem może być na przykład… wcielenie się w rolę turysty, który poznaje najsłynniejsze miejsca danego miasta. Warto też zajrzeć do popularnych lokali, parków czy miejsc do odpoczynku. Pierwsze miesiące to także idealny czas na przetestowanie najszybszych form poruszania się i odkrycia najlepszych linii autobusowych i tramwajowych.

 
Nie bądź dla siebie zbyt surowy
Warto w pierwszych miesiącach pamiętać o czymś jeszcze – o byciu wyrozumiałym dla samego siebie. Studenci pierwszego roku muszą zmierzyć się z ogromem nowych doznań, a do tego nauczyć się wielu rzeczy, którymi do tej pory nie musieli się zajmować. Z tego względu świeżo upieczeni studenci nie powinni zbyt mocno przejmować się ewentualnymi potknięciami – to całkowicie normalne, że po przeprowadzce do innego miasta i rozpoczęciu samodzielnego życia mogą zdarzać się drobne wpadki. Ważne jedynie, by wyciągać z nich odpowiednie wnioski.
 

 

Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe

 

Wróć do spisu artykułów >