KFR kongres odnowa od nowa

V edycja Kongresu Firm Rodzinnych

Tematem wiodącym kongresu jest hasło „Odnowa od nowa”.

Data i miejsce
7 czerwca 2022 r. we Wrocławiu

Wrocławskie Centrum Kongresowe

O Kongresie

Kongres Firm Rodzinnych jest wspólnym dziełem środowiska biznesowego, samorządowego i akademickiego, jedynym i pierwszym na Dolnym Śląsku wydarzeniem o tej skali i wadze merytorycznej adresowanym do osób prowadzących firmy rodzinne, przyszłych sukcesorów oraz pracowników tych firm i wszystkich zainteresowanych tematyką firm rodzinnych.


Ideą kongresu jest dzielenie się doświadczeniami i unikalnym know how, wiedzą specjalistów reprezentujących instytucje dostarczające rozwiązania dla biznesu rodzinnego oraz inspirowanie do rozwoju firmy. Chcemy być również platformą to nawiązywania kontaktów biznesowych.

 

Kongres Firm Rodzinnych od 5 lat we Wrocławiu

Za nami 5. edycja Kongresu Firm Rodzinnych, która odbyła się 7 czerwca 2022 r. pod hasłem "Odnowa od nowa". Tematem tegorocznych dyskusji było odnajdywanie się przedsiębiorców w rzeczywistości ulegającej w ostatnich latach znaczącym przemianom. Sesje plenarne poświęcone były najnowszym trendom, współpracy dużych partnerów biznesowych z mniejszymi przedsiębiorcami, którymi są często właśnie lokalne firmy rodzinne. Dyskutowano również o Polskim Ładzie i sukcesji, która choć jest tematem nierozerwalnie związanym z samym faktem istnienia firmy rodzinnej, to zaczyna być postrzegana w nowym ujęciu.

 

Podczas Kongresu na uroczystej gali ogłoszono wyniki Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej. W tym roku w nagrodzeni zostali:

  • Henryk Orfinger założyciel firmy Dr Irena Eris – nagrodzony w kategorii "Działalność na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej",
  • Szynaka Meble – firma nagrodzona w kategorii "System promocji rodzinnego charakteru własnej firmy", która w tym roku obchodzi jubileusz 65 lat działalności. Nagrodę odebrała Alina Szynaka i Aleksandra Szynaka, współwłaścicielki firmy.

W strefie prezentacji uczestnicy mogli degustować i zakupić produkty od dolnośląskich producentów m.in.: kiszonek, lodów, soków, miodów, słodyczy a także rzemieślniczych wyrobów galanteryjnych i ceramicznych. Przedsiębiorcy mogli również korzystać z obecności doradców i instytucji wspierających rozwój biznesu. W tegorocznej edycji Kongresu wzięło udział ponad 350 osób.

Dyskusje kongresowe

dr hab. Krzysztof Safin

W tym roku wybrzmiał wątek regionalności, o którym coraz częściej się mówi w kontekście łańcuchów dostaw, które powinny być już nie tylko tanie, ale przede wszystkim bezpieczne. Okazuje się, że firmy rodzinne są w tym obszarze niezastąpionym partnerem biznesowym, ponieważ pozwalają na skrócenie łańcucha dostaw a ich właściciele własnym nazwiskiem gwarantują rzetelność. Poza tym silnie identyfikują się ze swoim regionem, a w szerszym ujęciu współpraca z nimi powoduje zatrzymanie kapitału w kraju, co przekłada się na wsparcie rynku lokalnego. Wyraźnie wybrzmiał również temat sukcesji, jako zmiany wewnątrz organizacji. Polskie firmy rodzinne, których wiele było zakładanych 30-40 lat temu, są obecnie na etapie przekazywania sterów przez starsze pokolenie młodszemu. Dotychczasowe ujęcie tematu sukcesji było związane z perspektywą seniora, który zastanawiał się czy to już czas na ustąpienie, czy dzieci będą chciały przejąć firmę, czy sobie z tym poradzą. Były to niejako dylematy polskich przedsiębiorców w fazie przed sukcesyjnej, która w wielu firmach przeszła już w fazę sukcesji, czyli objęcia zarządzania firmą przez kolejne pokolenie właścicieli. I okazuje się, że przedsiębiorcy są znowu na nowym etapie – sukcesorzy są ambitni, chcą udowodnić rodzicom, że zostali słusznie wybrani do powierzonych im ról w firmie, niejednokrotnie muszą podnieść swoje kompetencje, mają też oczekiwania. To nowe otwarcie w obszarze prowadzenia firmy rodzinnej, bo słyszymy tu już dwa partnerskie głosy – seniora i jego następcy.

dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB

Inicjator i twórca Kongresu Firm Rodzinnych | Kierownik Zespołu Badawczego Przedsiębiorczości i Zarządzania | Dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Kongres w liczbach

5

Pierwsza edycja KFR odbyła się w 2018 roku.

5
edycji
1500

Uczestnikami kongresu byli właściciele firm rodzinnych oraz przedstawiciele środowiska gospodarczego i naukowego.

1500
uczestników
25

Ilość paneli dyskusyjnych podczas 4 edycji kongresu.

25
paneli
150

W gronie mówców znaleźli się właściciele uznanych w Polsce i za granicą firm rodzinnych, eksperci branżowi, konsulowie oraz przedstawiciele środowiska biznesowego.

150
mówców
39

Poświęconych tematom prawa, mediacji, sukcesji, marketingu, innowacyjności i finansów.

39
godzin warsztatów

Relacje z V edycji

Kongres Firm Rodzinnych "Odnowa od nowa" odbył się dzięki współpracy środowiska akademickiego, samorządowego i biznesowego.

Organizatorzy

Konkurs Promotor Przedsiębiorczości

Kongres ma również na celu promowanie przedsiębiorczości rodzinnej poprzez prezentację polskich firm rodzinnych.

Kapituła konkursowa wyłania laureatów Konkursu Promotor Przedsiębiorczości Rodzinnej w II kategoriach:

  1. działalność (ludzi/instytucji) na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości rodzinnej,
  2. system promocji rodzinnego charakteru własnej firmy.

Konkurs ogłaszany jest w trakcie przygotować do nadchodzącej edycji Kongresu, zgłoszenia konkursowe odbywają się elektronicznie. Kapituła prowadzi obrady nad nadesłanymi zgłoszeniami a podczas gali konkursowej w dniu Kongresu ogłasza zwycięzców. Szczegółowe informacje i Regulamin udostępniamy na stronie Konkursowej.

Poprzednie edycje

Kontakt

Sprawy organizacyjne związane z Kongresem Firm Rodzinnych

Centrum Biznesu Rodzinnego
​Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
tel. +71 376 23 76
e-mail: cbr@wsb.wroclaw.pl

 

Kontakt dla mediów

Katarzyna Saranek
tel.: +48 602 615 415
e-mail: katarzyna.saranek@wsb.wroclaw.pl

 

Zapraszamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych:

Facebook

YouTube