Wirtualne laboratoria

VDI (ang. Virtual Desktop Infrastructure) czyli wirtualna infrastruktura desktopowa to rozwiązanie, które umożliwia zdalne korzystanie z pełnych zasobów naszych laboratoriów komputerowych. Oznacza to, że studenci mogą uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych online i realizować program kształcenia, w ramach którego zdalnie uczą się pracy w zaawansowanych środowiskach teleinformatycznych oraz na specjalistycznym oprogramowaniu - zgodnie z wybranym przez siebie kierunkiem studiów.

 

Do prowadzenia zajęć online udostępniamy laboratoria wirtualne oparte o technologię VMware VDI. Do wykorzystania przez studentów i dydaktyków jest 1000 wirtualnych stanowisk komputerowych podzielonych na odpowiednie pule umożliwiające prowadzenie zajęć z różnych specjalizacji.
 

Wirtualne maszyny pogrupowane są na pule i mają odpowiednie parametry wydajnościowe w zależności od zapotrzebowania poszczególnych aplikacji.

 

Najbardziej wymagającą jest pula umożliwiająca prowadzenie zajęć z użyciem silnika Unity, która wykorzystuje technologię Nvidia Tesla   służąca do wirtualizacji zasobów graficznych.
VDI oparte jest o technologie Horizon, vSphere, vSAN, Nvme, PowerEdge MX7000.
 

Instrukcja korzystania z VDI

Krok 1

Wejdź na stronę zasobów wirtualnych laboratoriów dostępnych pod linkiem, który otrzymasz na adres e-mail, który podałeś nam do kontaktu z Tobą.


Krok 2

Zaloguj się przy użyciu loginu i hasła podanego przez twojego wykładowcę w e-mailu. 

 

Krok 3

Podobnie jak na zajęciach w laboratoriach komputerowych WSB, wystarczy wybrać pulę zasobów:

1.           Windows Podstawowy
2.           Programowanie
3.           Windows Grafika
4.           Pula z systemami Linux ( Centos-Lab, Ubuntu-C6)

 

Informację, z jakiej puli masz korzystać na danych zajęciach, dostaniesz również drogą mailową od wykładowcy.

 

Jesteś gotowy do pracy!

 

Ważne:

Nie używamy zasobów dyskowych VDI do:

  • zapisywania prac,
  • udostępniania materiałów.

 

Pliki, które tworzysz w czasie zajęć zapisuj na swoim komputerze, a jeśli potrzebujesz je udostępnić, zrób to korzystając z usługi One Drive w ramach pakietu Office365.

 

Pytania, problemy?

Napisz do nas na adres vdilabs@wsb.wroclaw.pl
 

Które zajęcia odbywają się w VDI

O tym, które zajęcia odbywają się w wirtualnych laboratoriach dowiesz się z Extranetu. Na planie zajęć w polu "Uwagi" każde zajęcia mają przypisane oznaczenie informujące o sposobie ich prowadzenia. Jeśli zajęcia mają oznaczenie VDI, aby w nich uczestniczyć będziesz musiał zalogować do się do VDI - szczegóły i termin ich przeprowadzenia określa prowadzący zajęcia.