Opis panelu

Pracownicy to najważniejszy zasób przedsiębiorstwa a umiejętne zarządzanie nimi to podstawowa kompetencja menedżerska. Te zasady obowiązują również w przedsiębiorstwie rodzinnym, tylko ich realizacja wydaje się bardziej skomplikowana. Tu zarządza się ludźmi obcymi i członkami rodziny, współpracuje się z tymi, których zatrudniał założyciel i których do firmy wprowadził sukcesor, zarządza się pracownikami starszymi i ich dziećmi. Częstym dylematem w zarządzaniu ludźmi w firmie rodzinnej jest rozstrzygnięcie, czy zachować przyjazną (rodzinną) atmosferą, czy zadbać o efektywność pracowników oraz o sprawną realizację celów biznesowych firmy; czy dbać o lojalności wobec biznesu, czy rodziny właścicieli; czy troszczyć się o formalne przestrzeganie granic pomiędzy pracą dla firmy a pracą dla rodziny właścicieli, czy postawić na elastyczność i intuicję. Brak rozstrzygnięć w tym zakresie to konflikty rujnujące firmę, nadmierna regulacja to utrata podstawowego atutu – elastyczności działania.

 

Partner panelu


Partnerem panelu dyskusyjnego Swoi i obcy w firmie rodzinnej. Jak efektywnie zarządzać personelem, aby nie zgubić rodzinnej atmosfery jest Związek Pracodawców Polska Miedź

 

Poznaj uczestników panelu

 

Wprowadzenie: Małgorzata Kuik, Partner Grant Thorton Sp. z o.o., Sp. k.

Moderator: Beata Staszków - Związek Pracodawców Polska Miedź, Prezes Zarządu

Uczestnicy:

Partner panelu - Kongres Firm Rodzinnych

Pytania:

Panel będzie dotyczył spraw delikatnych, złożonych, uwikłanych w szerokie konteksty rodzinne, towarzyskie i lokalne. Podstawowe pytania, na które będziemy poszukiwać odpowiedzi:

  • Jakie są kluczowe czynniki sukcesu w zarządzaniu zespołem w firmie rodzinnej?
  • Co decyduje o tym, że pracownicy zostają w firmie rodzinnej, a co sprawia, że przychodzą do niej w ostateczności?
  • Czy bliska więź z rodziną właścicieli to atut czy słabość pracy w firmie rodzinnej?
  • Jak sprawiedliwie wynagradzać i awansować swoich i obcych?
  • Jak zwalniać pracownika w firmie rodzinnej i nie zburzyć kultury lojalności/rodzinności?
  • Jak zarządzać zespołami wielogeneracyjnymi i wielokulturowymi