Opis panelu

Przedsiębiorstwa rodzinne odznaczają się wyjątkową efektywnością, innowacyjnością czy odpornością na kryzysy i długowiecznością. Wydaje się, że jednym z podstawowych źródeł ich sukcesów są partnerskie zasady obowiązujące w biznesie rodzinnym.
 

Tu najłatwiej niwelować społeczne i kulturowe zaszłości, rozwijać proces socjalizacji dla przedsiębiorczości wśród młodych, rozwijać nie tylko wspólne pomysły biznesowe, ale realizować własne, indywidualne koncepcje przy akceptacji i wsparciu osób bliskich. Biznes w rodzinnej konstelacji jest dodatkowym i silnym spoiwem relacji rodzinnych.


Te zasady nie są przedsiębiorstwu ani rodzinom dane, nie wynikają z samego faktu założenia firmy rodzinnej. Zazwyczaj są efektem długiego procesu, szeregu czynników, wysiłku wielu osób. Posiadanie firmy, zarządzanie nią czy pełnienie funkcji reprezentacyjnych to aktywności, które mogą prowadzić do spektakularnych sukcesów lub gwałtownych porażek, gdy popełniamy błędy przy obsadzonych stanowisk.

 

Poznaj uczestników panelu

 

Moderator: Dominika Cebrat, Dyrektor Biura Wsparcia Biznesu PKO Bank Polski S.A.
Uczestnicy: 

Panel dyskusyjny - Kongres Firm Rodzinnych

Pytania

W trakcie panelu przyjrzymy się jakie są czynniki sukcesu w tym procesie budowy partnerskich relacji. Zastanowimy się:

  • Jakie modele biznesu w rodzinie sprawdzają się w praktyce - wspólne przedsięwzięcia, biznesy równoległe, czy zupełnie osobne i niezależne?
  • Czy biznes w rodzinie scala, czy antagonizuje?
  • Czy rodzina w biznesie zyskuje czy traci?
  • Czy w firmie rodzinnej wszyscy wygrywają a "szklany sufit" nie istnieje?
  • Czy rzeczywiście biznes rodzinny to wyjątkowe środowisko dla przedsiębiorczych kobiet?