Monika Nowak

Między nami

Poznaj studentów, absolwentów i wykładowców Wyższych Szkół Bankowych

Monika Nowak

Strach ma wielkie oczy

Monika Nowak
studentka na kierunku Finanse i Rachunkowość

Chyba nie ma większej satysfakcji niż ta, która towarzyszy przełamywaniu strachu. Każdy z nas ma jakieś lęki i obawy... Strach towarzyszy nam na co dzień. Boimy się zmian. To nas blokuje i nie pozwala w pełni korzystać ze swoich możliwości. Tylko czy kiedyś nie będziemy żałować, że czegoś nie zrobiliśmy bo sparaliżował nas lęk? Ja żałuję już teraz, dlatego zaczęłam żyć w myśl powiedzenia "Do odważnych świat należy". Mimo paraliżującego mnie lęku, działam! Przełamuję go. Nie zawsze od razu. Jeszcze całkiem niedawno miałam lęk wysokości. O parku linowym nie mogło być mowy. Wchodziłam po drabince z poziomu dla dzieci, na wysokość, którą docelowo wybrałam. Kilka metrów wysokości. Obejrzałam się dookoła. Byłam wyżej niż dachy pobliskich budynków i...

....utknęłam na drabince. Nie mogłam pójść ani w górę ani w dół. Skończyło się na tym, że zaliczyłam poziom na wysokości 100 cm - dla dzieci.

Nie chciałam się dłużej bać wysokości! Zdecydowałam się pójść na ściankę wspinaczkową. 13 metrów wysokości - zdecydowanie wyżej niż w parku linowym. Wspięłam się nad głowę instruktorki i powiedziałam, że dalej nie pójdę. A jednak.. wyznaczałam sobie punkty na ścianie,  do których zamierzałam dotrzeć. Szłam za każdym razem wyżej. Serce waliło jak szalone. Krzyczałam do instruktorki, że schodzę, że nie dam rady. Ona we mnie wierzyła, dopingowała, aż zaczęłam sobie powtarzać: "Dasz radę! Przecież to proste!".

I nawet nie wiem, kiedy znalazłam się na samej górze. Później mimo wielu obaw, poleciałam awionetką i nawet chwilę nią sterowałam. Udowadniam sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych, że ograniczają nas tylko nasze pesymistyczne myśli i pytania typu: "A co jeżeli...?" ("A co jeśli spadnę?", "A co jak się połamię?") Bez żadnych przygotowań dałam radę wejść na 49 piętro Sky Tower. Nie tłumaczyłam się słabą kondycją. Dałam radę i wcale nie byłam ostatnia. A już wkrótce polecę paralotnią! Niech moja historia będzie motywacją dla każdego, że warto pokonywać strach.