Czy wiesz, że...

We współpracy z czołowymi firmami z Polski i z zagranicy w pełni wyposażyliśmy aż 10 rodzajów specjalistycznych laboratoriów oraz 38 pracowni komputerowych. Większość z nich wykorzystuje technologię wirtualnych pulpitów (VDI). Dzięki czemu jednocześnie możemy uruchomić 1000 wirtualnych stanowisk komputerowych.

 

W zależności od wybranego kierunku i specjalności możesz uczestniczyć w zajęciach w wymienionych poniżej laboratoriach.

Poznaj nasze możliwości:

10

Jako uczelnia o profilu praktycznym, w procesie dydaktycznym korzystamy ze specjalistycznych laboratoriów, które przygotowują Cię do pracy w poszczególnych branżach np. logistyce, informatyce czy inżynierii zarządzania.

10
specjalistycznych laboratoriów
1000

Możemy jednocześnie uruchomić 1000 wirtualnych stanowisk komputerowych, podzielonych na pule o odpowiednich parametrach obliczeniowych, co umożliwia prowadzenie zajęć z różnych specjalizacji.

1000
miejsc w wirtualnych laboratoriach
38

W WSB Merito jest 38 pracowni komputerowych znajdujących się w 3 budynkach. Większość z nich, poza specjalistycznymi laboratoriami Nokia, IoT, Cisco i RFID, wykorzystuje technologię wirtualnych pulpitów.

38
pracowni komputerowych
900

We wszystkich dostępnych laboratoriach i pracowniach jest aż 900 komputerów w tym profesjonalne sprzęty Apple iMAC, które udostępniamy dla naszych studentów i pracowników.

900
komputerów

1. SAP Next-Gen

Uruchomione w marcu 2018 roku pierwsze w Polsce laboratorium SAP Next-Gen. W tym miejscu możliwe jest  kształcenie stale poszukiwanych na rynku pracy specjalistów SAP, a przedsiębiorcy mogę realizować innowacyjne, dedykowane dla swoich potrzeb rozwiązania z zakresu zarządzania zasobami. SAP Next-Gen daje przedsiębiorcom nową możliwość współpracy na linii nauka-biznes i stanowi wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom związanym z zapotrzebowaniem na specjalistów SAP.

 

Korzyści dla studentów:

W tym laboratorium możesz zdobyć unikalne doświadczenie i umiejętności, a Twoja praca w czasie studiów będzie oparta o rzeczywiste wyzwania biznesu. Prace mogą obejmować zarówno procesy funkcjonalne zaimplementowane w wybranych programach SAP, podejście design thinking, jak również opisy wdrożeń wybranych programów i modułów SAP.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, logistyka lub inżynieria zarządzania to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

 

GALERIA:

sap next gen
sap next gen
sap next gen

Uruchomiliśmy SAP Next-Gen Labs. Jesteśmy 56. uczelnią na świecie, która współtworzy globalną inicjatywę SAP dla wsparcia innowacji. SAP Next-Gen to inkubator, który ma wspierać projekty akademickie realizowane z przedsiębiorstwami oraz startupami. Nasi studenci, pracownicy dydaktyczni oraz firmy współpracujące z uczelnią, uzyskają dostęp do najnowszego oprogramowania i know-how generowanego przez firmę SAP SE. Dostępne oprogramowanie to m.in. SAP HANA, SAP S4/HANA, SAP Cloud oraz SAP Leonardo. Wykorzystując je, chcemy w szczególności spojrzeć na rozwiązania z zakresu internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, prognozowania i przetwarzania danych (big data) czy blockchain, który jest podstawą działania np. kryptowalut

Sebastian Sobczyk

Menedżer kierunku informatyka | Konsultant oraz trener systemu SAP ERP oraz SAP S/4 HANA

2. Technologii LTE i 5G

Otwarte we współpracy z firmą Nokia w 2019 roku pierwsze na Dolnym Śląsku akademickie laboratorium technologii LTE oraz 5G "Lab powered by Nokia". W laboratorium tworzone i testowane są rozwiązania z obszaru teleinformatyki oparte na technologii LTE, a wkrótce też 5G. Laboratorium wyposażone zostało przez Nokię w profesjonalny sprzęt do obsługi bezprzewodowego przesyłu danych w standardzie LTE i będzie rozbudowywane pod kątem wdrażanego w Polsce i na całym świecie nowego standardu przesyłu danych, jakim jest 5G.

 

Korzyści dla studentów:

W tym laboratorium przygotujesz się do pracy w środowisku superszybkiego internetu przyszłości, czyli 5G. Poznasz technologie, które w najbliższych latach zrewolucjonizują usługi internetowe i telekomunikacyjne. Technologie te pozwolą na rozwój Internetu rzeczy i wirtualnej rzeczywistości, co znajdzie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w usługach dostępnych dla każdego użytkownika np. w autonomicznych samochodach poruszających się bez kierowcy czy w telemedycynie, czyli usługach medycznych wykonywanych na odległość.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

 

OBEJRZYJ FILM Z OTWARCIA

 

 

GALERIA:

laboratorium nokia
nokia mozaika
laboratorium nokia3

Nokia od lat stawia mocny nacisk na dzielenie się wiedzą, dlatego naturalnym dla nas elementem jest współpraca z lokalnymi uczelniami. Głęboko wierzę, że dzięki takim inicjatywom, możemy nie tylko realizować naszą misję, ale także znacząco przyczynić się do podniesienia jakości edukacji. Z praktyki wiemy, że najlepiej jest połączyć teorię z praktyką, dlatego gdy tylko pojawił się pomysł budowy akademickiego laboratorium, od razu do niego przystąpiliśmy. Wszystko dla dobra studentów, którzy przecież w przyszłości zdobytą wiedzę będą chcieli wykorzystać w pracy.

Bartosz Ciepluch

Dyrektor Europejskiego Centrum programowania i Inżynierii Nokia Networks we Wrocławiu podczas jego kadencji utworzono lab. Nokia

Koło Naukowe Nowoczesne Technologie Komunikacyjne

Koło zajmuje się najnowszymi trendami w informatyce i teleinformatyce, działa w oparciu o współtworzone przez Uniwersytet WSB Merito (wcześniej WSB we Wrocławiu) i Nokię nowoczesne Laboratorium technologii LTE. Członkowie rozwijają umiejętności programowania (C++, Python, Bash), transmisji danych, przetwarzania sygnałów, testowania (ROBOT Framework).

3. Stormshield

W październiku 2019 roku otworzyliśmy Akademię Stormshield. Jest to pierwszy w Polsce tego typu projekt, w ramach którego marka Stormshield, należąca do koncernu Airbus Group, nawiązała współpracę z uczelnią wyższą. Podstawą działania Akademii jest laboratorium komputerowe, w którego wyposażeniu pomogła firma Stormshield. Zadaniem Akademii jest kształcenie specjalistów IT w obszarze technologii zabezpieczeń sieciowych.

 

Korzyści dla studentów:

Zdobędziesz wiedzę i umiejętności w obszarze wdrażania, konfiguracji i zarządzania sieciami komputerowymi. Nauczysz się, jak realizować zadania w obszarze bezpieczeństwa IT i zdobędziesz  umiejętności m.in. projektowania i implementacji polityk bezpieczeństwa sieci, konfiguracji tuneli VPN czy wdrażania brzegowych urządzeń do ochrony sieci. Istotny jest, że możesz zdobywać doświadczenie w laboratoriach wyposażonych w urządzenia lub maszyny wirtualne Stormshield, dokładnie takie, jakie na co dzień chronią sieci klientów w Polsce i na świecie. Dzięki temu, trafiając na rynek pracy, będziesz dysponował praktyczną wiedzą, dzięki której będziesz mógł aplikować na takie stanowiska jak administrator bezpieczeństwa sieci, inżynier systemowy, młodszy specjalista ds. bezpieczeństwa sieci i inne.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

 

 

GALERIA:

Stormshield
Stormshield logo
Stormshield2

Ostatnie lata przyniosły niespotykaną dotąd różnorodność i ilość zagrożeń towarzyszących powszechnemu stosowaniu technologii IT. Również zmiany prawne (np. słynne już RODO) wymusiły zmianę myślenia przedsiębiorców na temat bezpieczeństwa danych i lepszej ochrony biznesu w sieci. Lawinowo rośnie zapotrzebowanie na ludzi specjalizujących się w technologiach bezpieczeństwa. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi The Stormshield Academy Partnership Programme (francuskiej grupy Airbus), czyli nasza Akademia Stormshield, w ramach której będziemy kształcić inżynierów praktycznie przygotowanych do wdrażania rozwiązań kompaktowej ochrony sieci (UTM Unified Threat Management) przedsiębiorstw i organizacji przed zagrożeniami.

Marcin Pieleszek

Wykładowca na kierunku informatyka | Ekspert w zakresie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych

4. Internetu Rzeczy z Global Logic

Laboratorium Internetu Rzeczy zbudowane we współpracy z firmą GlobalLogic Polska, która jest członkiem Rady Biznesu dla kierunku informatyka na naszej uczelni. Laboratorium powstało w odpowiedzi na zmieniający się rynek pracy. Widzimy konieczność kształcenia specjalistów, którzy odnajdą się złożonej cyfrowej rzeczywistości, będą rozumieli, jak działają i potrafili tworzyć urządzenia oraz systemy oparte na mechanizmach sztucznej inteligencji.

 

Korzyści dla studentów:

W laboratorium GlobalLogic IoT Lab możesz uczyć się m.in.: o różnicach pomiędzy Internetem Rzeczy (Internet of Things) a Internetem Danych oraz działaniu inteligentnych sieci energetycznych.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

 

OBEJRZYJ FILM Z OTWARCIA

 

 

GALERIA:

Laboratorium globallogic
globallogic new
Laboratorium globallogic2

5. Transportowe RFID

Wyobraź sobie sytuację, gdy robisz zakupy, a zawartość Twojego koszyka jest skanowana przez specjalne bramki. Nie musisz wyciągać produktów przy kasie i natychmiast otrzymujesz rachunek. Tak właśnie działa technologia, która za pomocą fal radiowych dokonuje odczytu i zapisu danych.

 

Korzyści dla studentów:
W tym laboratorium nauczysz się, jak system RFID działa w logistyce oraz jak samodzielnie kodować i wydrukować tagi.

 

Jeśli studiujesz na kierunku logistyka, to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

GALERIA:

RFID
RFID1
RFID2

6. Giant Lazer XR LAB

Laboratorium wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości daje rzadką i mało dostępną możliwość pracy z technologiami VR i XR. Laboratorium powstało przy współpracy z firmą Giant Lazer.

 

Korzyści dla studentów:

W laboratorium nauczysz się tworzyć aplikacje VR i XR. Następnie swoje pomysły będziesz mógł realizować na profesjonalnym sprzęcie m.in. HTC Vive, Oculus, Microsoft Hololens, Vuzix.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, logistyka lub inżynieria zarządzania to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

 

OBEJRZYJ FILM

 

 

GALERIA:

laboratorium VR
Giantlazer
Laboratorium VR2

7. Akademia Sieci Cisco

Akademia Sieci Cisco działa na naszej uczelni od 2017 roku. Na potrzeby kształcenia w zakresie sieci komputerowych Uniwersytet WSB Merito (wcześniej Wyższa Szkoła Bankowa) otworzyła trzy nowoczesne laboratoria, wyposażone między innymi w nowe serie routerów Cisco i switche (przełączniki sieciowe) warstwy trzeciej. Otwarcie Akademii Cisco umożliwiło WSB Merito (wcześniej Wyższej Szkole Bankowej), uzyskanie uprawnień do szkolenia specjalistów technologii sieciowych Cisco na autoryzowanych zajęciach CCNA Cisco Certified Network Associate oraz dostęp do autoryzowanych materiałów szkoleniowych tej firmy dla studentów i wykładowców. 

 

Korzyści dla studentów:

W laboratoriach Cisco masz dostęp do urządzeń tj. przełącznik sieciowy – switch i router, którymi będziesz mógł administrować we współpracy z kolegami z grupy. Na zajęciach w laboratoriach wiedzę i umiejętności w zakresie technologii sieciowych zdobędą nie tylko przyszli administratorzy infrastruktury sieciowej, ale również studenci, których kariera zawodowa pójdzie w kierunkach, innych zawodów informatycznych np. testerów oprogramowania, programistów, specjalistów systemów i bezpieczeństwa technologii IT. Dzięki laboratorium zdobędziesz umiejętności wdrażania, konfiguracji i zarządzania urządzeniami klasy Cisco w sieciach komputerowych o różnym stopniu złożoności. Dzięki Akademii masz też możliwość podejścia do egzaminu autoryzowanego CCNA (semestry 1 do 4 w starej formule oraz semestry 1 do 3 w nowej formule) oraz CCNA Security.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

GALERIA:

Cisco
Cisco2
Cisco3

8. Apple iMAC

W zasobach naszej uczelni są dwie profesjonalne pracownie Apple iMac, w których zajęcia prowadzone są przez specjalistów przeszkolonych w Apple. Komputery iMac wyposażone są w najnowszej generacji karty graficzne, które pozwalają m.in. na tworzenie aplikacji wirtualnej rzeczywistości (VR) dla aplikacji biznesowych i gier VR/AR oraz gier mobilnych.

 

Korzyści dla studentów:

W pracowniach Apple iMac nauczysz się programowania aplikacji mobilnych na platformę Apple iOS przy pomocy języka Swift i Objective-C dla urządzeń mobilnych iPhone i iPad najnowszej generacji.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka, to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

 

 

 

GALERIA:

MAC
MAC2
MAC3

9. Centrum Lean Management

Jest to centrum rozwoju wiedzy, umiejętności i kompetencji praktycznych w zakresie udoskonalania procesów produkcyjnych i usługowych. Centrum Lean Management mieści się w budynku A Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu (wcześniej Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu), jest to nowoczesne pomieszczenie, w którym znajduje się tzw. trenażeria ze stanowiskami pracy, modele symulacyjne i poglądowe m.in. silnik Mercedes-Benz (MODEL) oraz przestrzeń wykładowa.

 

Korzyści dla studentów:

W centrum nauczysz się, w jaki sposób wdrożyć w przedsiębiorstwie szczupłe, efektywne kosztowo zarządzanie, czyli Lean Management oraz jak skutecznie doskonalić procesy według metody Kaizen, która zakłada ciągłe doskonalenie. Celem powstania i działalności CLM jest rozwijanie umiejętności inżyniera przyszłości, który będzie przygotowany do pracy w dobie Przemysłu 4.0. Kształcenie inżynierów odbywa się poprzez trening pozwalający na przełożenie wiedzy teoretycznej, którą studenci nabywają na studiach, na umiejętności praktyczne umożliwiające opracowanie rozwiązań z zakresu zarządzania w duchu Lean Management oraz ich wdrożenie w przedsiębiorstwie.

 

Jeśli studiujesz na kierunku inżynieria zarządzania lub na studiach podyplomowych Akademia Lean Expert  to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

GALERIA:

CLM
CLM3
CLM4
WSB Wrocław, wykładowca. Stojąca kobieta w ciemnej marynarce i niebieskiej koszuli.

W centrum będziemy spotykać się z Kołem Naukowym Inżynier 4.0, które działa przy kierunku studiów inżynieria zarządzania. Ponadto planowane jest, aby inżynierskie prace dyplomowe studentów powstawały w Centrum Lean Management, dzięki temu studenci będą mogli opracowywać realne udoskonalenia na potrzeby wdrożenia w firmie. Takie projekty inżynierskie znajdą od razu zastosowanie w praktyce. Co ważne, w Centrum do dyspozycji studentów będzie 5 drukarek 3D. Na stanowisku 5S studenci będą mogli zasymulować rozwiązania, które można zastosować w swoim miejscu pracy a przez to poprawić efektywność zarządzania procesami w firmie.

dr inż. Agnieszka Pawlak-Wolanin

dyrektor Centrum Lean Management

10. Podstawy elektroniki i elektrotechniki

W skład wyposażenia pracowni wchodzą zestawy o tematyce elektrycznej, elektromagnetycznej, elektrostatycznej. Dzięki tym zestawom możliwe jest praktyczne wykonanie szeregu doświadczeń fizycznych związanych z elektroniką.

 

Korzyści dla studentów:

Podczas ćwiczeń w tym laboratorium będziesz mógł zbadać właściwości połączenia szeregowego i równoległego odbiorników biernych – rezystorów. Nauczysz się budować elektroniczne obwody wykorzystując specjalistyczne oprzyrządowanie.

 

Jeśli studiujesz na kierunku informatyka lub inżynieria zarządzania to możesz mieć zajęcia w tym laboratorium.

Wirtualne laboratoria

Kołodko mozaika

W WSB Merito jest 38 laboratoriów komputerowych znajdujących się w 3 budynkach. Większość z nich, poza specjalistycznymi laboratoriami Nokia, IoT, Cisco i RFID, wykorzystuje technologię wirtualnych pulpitów. Ponieważ kształcimy na różnych kierunkach studiów, to każda pracownia ma jakieś swoje charakterystyczne oprogramowanie i system operacyjny, na którym uczą się studenci. To, co zrobiliśmy na Uniwersytecie WSB Merito (wcześniej Wyższej Szkole Bankowej) nazywa się wirtualizacją i polega na udostępnieniu studentom tych pracowni w naszej uczelnianej chmurze danych. Działa to tak, że student loguje się do specjalnie utworzonego serwisu i wybiera sobie pracownię, z której chce korzystać. Na jego urządzeniu – laptopie, tablecie czy smartfonie, uruchamia się okno, które nazywamy wirtualnym pulpitem. Student widzi na nim programy zainstalowane na komputerach w laboratorium i może z nich korzystać

Paweł Kołodko

Dyrektor Działu Technologizacji Dydaktyki Uniwersytetu WSB Merito

Palec

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych wirtualnych laboratoriach (VDI)?