Centrum Lean Management stanowi odpowiedź na potrzeby rynku, czyli oczekiwania studentów i pracodawców z branży produkcyjnej. Studenci kierunków inżynierskich oraz kierunków związanych z zarządzaniem mają potrzebę przetestowania w praktyce wiedzy teoretycznej, którą nabywają w trakcie studiów. Pracodawcy natomiast potrzebują dobrze przygotowanych do pracy absolwentów. Centrum wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom niwelujące rozdźwięk między nauką akademicką a oczekiwaniami rynku pracy, stanowiąc miejsce nabywania i doskonalenia umiejętności praktycznych z zakresu zarządzania w duchu Lean Management.

Oberzyj film, w którym pokazujemy początki Centrum Lean Management otwartego w 2020 r. Miejsce to od tego czasu dynamicznie się rozwija z 80 m2 do obecnych 200 m2.

Z Centrum Lean Management korzystają przede wszystkim studenci kierunków:

  • inżynieria zarządzania (studia I stopnia - inżynierskie),
  • logistyka (studia I stopnia - licencjackie i inżynierskie, studia II stopnia - magisterskie),
  • zarządzanie (studia I stopnia licencjackie, studia II stopnia – magisterskie).

Odbywają się tu również szkolenia dla pracowników i klientów uczelni z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i gier symulacyjnych z tematyki lean (w języku polskim, jak i angielskim).

Obejrzyj film i zobacz, jak wyglądały pierwsze zajęcia w Centrum w roku akademickim 2022/2023.

Gra symulacyjna „Fabryka skomplikowanych urządzeń” jest elementem programu kształcenia na studiach podyplomowych Akademia Lean Expert. Dzięki symulacji przedsiębiorstwa produkcyjnego gracze mogą przetestować mechanizmy wdrażania narzędzi Lean oraz obserwować przyczyny i korzyści z ich wprowadzania.  


Uczestnicy pierwszej edycji tych studiów, na co dzień specjaliści i liderzy, którzy na studiach podnoszą swoje kompetencje w zakresie zarządzania, wspólnie z partnerami biznesowymi Uniwersytetu WSB Merito - przedstawicielami Mercedes-Benz Manufacturing Poland Thomasem Kaiser oraz 5sAUTOMATE Danielem Kowalskim - rozgrywali partię gry uczącej narzędzi z zakresu Lean Management.

Obejrzyj film z przebiegu tej rozgrywki.

Nauka w Centrum

Zajęcia odbywają się w Trenażerii - pomieszczeniu wyposażonym w specjalnie przygotowane stanowiska symulujące warunki panujące w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Na stanowiskach tych trenowane są techniki i narzędzia stosowane w zarządzaniu metodami Lean Management, Kaizen, 5S, TMP i Kanban. Trenażeria umożliwi studentom trenowanie rozwiązań w mikroskali i na symulacjach, dzięki temu będą mogą oni popełniać błędy, wyciągać wnioski i w ten sposób weryfikować swoje możliwości oraz uczyć się przez doskonalenie. W przypadku błędu student nie ponosi konsekwencji, jakie mogłyby go spotkać w miejscu pracy.

Szkolenie w CLM

W procesie kształcenia wykorzystujemy case studies związane z wdrożeniami w przedsiębiorstwach. Poprzez ich omawianie i analizę studenci poznają dobre i złe praktyki. Poddajemy analizie przedsięwzięcia zakończone sukcesem oraz czynniki, które pozwoliły ten sukces zapewnić, a także przedsięwzięcia zakończone fiaskiem lub tylko częściową realizacją. Zapoznanie się szczególnie z tymi projektami, które nie zostały zrealizowane zgodnie z planem, pozwala studentom zrozumieć, dlaczego wdrożenia, którym poświęcono dużo czasu nie udały się. Studenci diagnozują, gdzie popełniono błąd i dzięki temu określają, jak nie powielać złych wzorców w przyszłości.

 

Na zajęciach wykorzystujemy również gry symulacyjne oraz symulacje z wykorzystaniem technologii VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość) o tematyce produkcyjnej i dotyczącej ochrony środowiska.

 

VR w CLM

Procesy produkcyjne

W Centrum Lean Management studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu koncepcji i metod zorientowanych procesowo, które są wykorzystywane w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Uczymy wykorzystania metod zarządzania – Lean Management, 5S, Kaizen i Kanban. Metody te związane są z koncepcjami zarządzania takimi, jak Just in Time i Total Quality Management. Studenci poznają i ćwiczą w CLM techniki niezbędne do udoskonalania procesów produkcyjnych, m.in.:

  • 8 Dyscyplin,
  • Andon,
  • FMEA,
  • Hoshin Kanri,
  • Mapowanie Strumienia Wartości,
  • Poka-Yoke,
  • SMED,
  • Taguchi.

 

Narzędzia

Studenci trenują również wykorzystanie narzędzi:

  • 5WHY,
  • 5W1H,
  • ABCD (Suzuki),
  • Diagram decyzji (PDPC),
  • Diagram korelacji zmiennych,
  • Diagram macierzowy,
  • Diagram Pareto-Lorenza,
  • Diagram pokrewieństwa,
  • Diagram przepływu,
  • Diagram Przyczynowo-skutkowy Ishikawy,
  • Diagram relacji,
  • Diagram strzałkowy (PERT),
  • Diagram systematyki (drzewa),

oraz wszelkiego rodzaju histogramy i karty kontrolne. Studenci uczą się również rysować i analizować dane pokazując to na wykresach: postępu, pudełkowym i prezentacyjnym.

Organizujemy spotkania z przedstawicielami firm partnerskich – przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, którzy specjalizują się w tzw. szczupłym zarządzaniu. Specjaliści Lean Management dzielą się ze studentami swoim doświadczeniem, opowiadają o pracy, przedstawiają case studies ze swoich firm oraz odpowiadają na pytania studentów.

 

Do partnerów biznesowych kierunku inżyniera zarządzania, z których przedstawicielami spotykamy się w CLM, należą m.in.: Mercedes-Benz Manufacturing Poland Sp. z o.o., Dr. Schneider Automotive Polska Sp. z o.o., Kelvion Machine Cooling Sp. z o.o., Impel BS, Materialise SA, Sitech, Velux NM Polska Sp. z o.o., DPC Polska Sp. z o.o., Tarczyński SA, Dr. Schumacher Sp. z o.o., Joyson Safety System Poland Sp. z o.o.

CLM partnerzy

Do czego potrzebny jest silnik Mercedes-Benz?

Jest wykorzystywany jako model makro do treningu na silnikach mikro. Na małych urządzeniach symulujących pracę pełnowymiarowego silnika studenci analizują i rozpoznają nieprawidłowości w działaniu modelu. Diagnozują błędy i mogą udoskonalić proces. Na podstawie diagnostyki silników w skali mikro studenci rozwiązują problemy w skali makro. Technika przy tym wykorzystywana nazywa się SMED.

Silnik