XXI Dolnośląski Festiwal Nauki

Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu zaprasza serdecznie na wykłady i warsztaty w ramach  XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

W programie:

24 września

  • 10:00 warsztat "Nauka w wirtualnej rzeczywistości" Jakub Korczyński - sala 115a, bud. A

Wirtualna rzeczywistość (VR) to jedna z najbardziej fascynujących technologii ostatnich lat. Coraz częściej wykorzystywana jest w edukacji. Jak uczyć się poprzez interakcje w wirtualnej rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo podczas warsztatów pt. „Nauka w Wirtualnej Rzeczywistości”. Każdy uczestnik dowie się na czym polega technologia VR oraz będzie mógł samodzielnie spróbować swoich sił w VR. Będzie można m.in. razem z robotami ładować materiały niebezpieczne w kosmosie, dowiedzieć się jak zbudowany jest silnik odrzutowy i zmontować latający rower i polecieć nim nad przepaścią. Wirtualna rzeczywistość daje nieskończone możliwości ludzkiej kreatywności i wyobraźni. Na warsztaty zapraszają Wyższa Szkoła Bankowa i firma Giant Lazer.

  • 11:00 wykład "Technologie informatyczne zagrożeniem dla człowieka...?" Marcin Pieleszek - sala 115a, bud. A

Utrata naszych wakacyjnych wspomnień, kradzież tożsamości i wizerunku, wyłudzenie pieniędzy czy ich „znikniecie” z konta… To tylko wybrane „przygody” jakie mogą zdarzyć się niefrasobliwym użytkownikom, wszechogarniającej wszystkie sfery życia, technologii IT. Najistotniejsze zagrożenia wraz z przykładami „z cyfrowej krypty” przedstawi specjalista bezpieczeństwa IT Marcin Pieleszek.

  • 12:00 warsztat "Przyszłość komunikacji - technologia 5G oraz Internet Rzeczy (Internet of Things)" Kamil Musiałsala 115a, bud. A

Dziś mawiamy „bez smartfona jak bez ręki” i coraz więcej urządzeń jest podpiętych do globalnej sieci.
Co będzie jutro? Inteligentne maszyny? Autonomiczne samochody? Zdalnie przeprowadzane operacje?
Na te i wiele innych pytań odpowiemy na wykładzie. Dowiemy się jakie możliwości dają nowoczesne technologie telekomunikacyjne: 5G- następca popularnego LTE oraz IoT – internet of things..

26 września

  • 10:00 wykład "Znikły z krajobrazu Dolnego Śląska czyli zapomniane pałace i ich skarby" prof. dr hab. Romuald M. Łuczyński - sala 110, bud. A

Najbogatszym w szlacheckie i arystokratyczne rezydencje naszego kraju jest Dolny Śląsk.  Można przyjąć, że u schyłku drugiej wojny światowej było tu nie mniej niż około 1500 różnejwielkości rezydencji. Niewielka ich część została zniszczona w wyniku bezpośrednich działań wojennych w 1945 r., głównie tam, gdzie przebiegał front. Wiele zdewastowano jednak dopiero po wojnie. Niektóre stoją w ruinie do dziś, ale znaczna część obiektów rezydencjonalnych nie
dotrwała do naszych czasów. Zostały bowiem rozebrane, a teren splantowany. Wykład wraz z prezentacją zdjęć przybliży słuchaczom zapomniane perełki architektoniczne.

  • 11:00 wykład w języku angielskim "Być kobietą - Brytyjska moda damska na przestrzeni wieków" dr Bojana Bujwid-Sadowska - sala 110, bud. A.

W przeszłości bycie en vogue  lub przynajmniej bycie przyzwoicie ubranym było w zasięgu niewielu, głównie klasy wyższej i średniej. Mówić o modzie brytyjskiej to zatem mówić również o warstwach społecznych. Popatrzymy więc na to, co nosiło się i nosi na ulicach Londynu, a w co ubierała się i ubiera arystokracja. Spojrzymy nie tylko na to, jakie fasony czy trendy dominowały w poszczególnych okresach, ale również jakie materiały i dodatki cieszyły się popularnością. Wszystko oczywiście w języku angielskim!

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy:

ZAPISY

Serdecznie zapraszamy!

13-09-2018