Kierunkowsk@z

Kierunkowsk@z to cykl otwartych bezpłatnych spotkań dla uczniów szkół średnich oraz nauczycieli, w trakcie których wykładowcy WSB Merito dzielą się swoją wiedzą. 

Poruszymy obszary tematyczne bliskie młodzieży, które uzupełniają wiedzę zdobytą podczas lekcji. 
 

Kierunkowskaz new

Udział w tych warsztatach to wyjątkowa możliwość spotkania wykładowców Uniwersytetu WSB Merito Warszawa, którzy na co dzień nie tylko pracują ze studentami, ale też sprawdzają swoje kompetencje w biznesie.

 

Wykłady odbywają się w formie tradycyjnej w Państwa placówce lub w budynku Uniwersytetu WSB Merito Warszawa przy ul. Łabiszyńskiej 25 w Warszawie.

Studenci 2023

Proponowane obszary tematyczne warsztatów

  • komunikacja i wystąpienia publiczne
  • zarządzanie stresem
  • przedsiębiorczość i zarządzanie
  • psychologia w biznesie
  • CV i rozmowa rekrutacyjna

Umów swoją szkołę

WAŻNE: Zakończyliśmy edycję warsztatów na rok 2023/2024. Kolejne warsztaty wznowimy w październiku 2024.

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt z Biurem Rekrutacji Uniwersytetu WSB Merito Warszawa. Znajdziemy dla Państwa dogodny termin:

rekrutacja@warszawa.merito.pl

 

Lista wykładów

Jak dobrze wypaść na prezentacji w szkole i na studiach, w czasie występu przed publicznością, czy ustnego egzaminu?   

Zarówno podczas nauki w szkole, jak i w czasie studiów, czekają nas prezentacje projektów, egzaminy ustne i prelekcje. Kiedy idziemy do pracy, również mamy spotkania sprzedażowe, pokazy i szkolenia. Wszędzie tam mówimy publicznie – choć nie każdy czuje się pewnie w takiej sytuacji. Kluczem do pewności jest WIEDZA, jak mówić, by utrzymać uwagę słuchaczy oraz jak sprawić, by ocenili nas pozytywnie… bo przecież o to chodzi, prawda?  

Prowadząca: Agnieszka Nowakowska-Twardowska - wykładowczyni, praktyk komunikacji, PR i wizerunku.

Savoir vivre w szkole, na studiach i w biznesie.

Savoir vivre to nie teoria rodem z serialu kostiumowego. To narzędzie, dzięki któremu już na początku kariery można być krok przed innymi. Wykład, podczas którego uczestnicy otrzymają pokaźną paczkę konkretnych wskazówek, jakich już nie zapomną. Jak poprawnie witać się z profesorem lub szefem? Jak napisać maila i czy można „witać i pozdrawiać”? Kto pierwszy wchodzi na spotkanie i jak uniknąć efektu „spóźnionego kinomana”? Konkretne rady, które działają sprawnie jak szwajcarski scyzoryk.
Prowadząca: Agnieszka Nowakowska-Twardowska - wykładowczyni, praktyk komunikacji, PR i wizerunku.

Jak zapanować nad stresem i nie dopuścić do wypalenia szkolnego lub zawodowego?

Warsztaty pokazują, jak można zmienić własne postrzeganie rzeczywistości, na nowo obudzić w sobie ciekawość świata, motywację oraz chęć do pracy, oraz jak pokierować stresem, aby mimo negatywnych reakcji, wykorzystać go do rozwoju własnej świadomości oraz interakcji pomiędzy przeżywanymi emocjami a reakcjami organizmu.  

W trakcie warsztatów zostaną zaprezentowane i przećwiczone techniki relaksacji, pozycje rozluźniające oraz zmniejszające napięcia w poszczególnych częściach ciała.

Prowadząca: Katarzyna Tatarkiewicz - wykładowczyni, trenerka, mentorka i praktyk biznesu.

Jak definiować swoje kompetencje i na ich podstawie dokonywać wyborów zawodowych, a także tych dotyczących dalszego wykształcenia?

Przez całe życie stajemy przed koniecznością redefinicji swoich potencjałów, możliwości i kompetencji. W życiu biznesowym, zawodowym czy osobistym musimy poradzić sobie nie tylko z nauką nowych umiejętności, ale również z nauką skutecznego oduczania się tych już niepotrzebnych. Decyzje dotyczące przyszłej drogi podejmujemy już w szkole. Zatem, jak je podejmować świadomie, z pełnym zrozumieniem siebie i swoich potrzeb? Jak nauczyć się elastyczności w zarządzaniu sobą w czasie, aby nie stanąć wcześniej czy później przed problemami depresji i kryzysu?
Prowadząca: Katarzyna Tatarkiewicz - wykładowczyni, trenerka, mentorka i praktyk biznesu.

Jak komunikować się w zespole?

W trakcie warsztatu zostaną zaprezentowane style komunikacji. Uczestnicy będą mogli odkryć własny sposób działania oraz swoiste zachowania, mające bezpośredni wpływ na radzenie sobie ze zmianą własnych przekonań, poglądów czy przyzwyczajeń, również wobec innych ludzi. Zostanie podkreślona i zaprezentowana komunikacja bez przemocy, która warunkuje skuteczne porozumiewanie się z innymi z szacunkiem i słuchaniem z uwagą.
Prowadząca: Katarzyna Tatarkiewicz - wykładowczyni, trenerka, mentorka i praktyk biznesu.

 

Człowiek emocjonalny i zagrożenia jego rozwoju.

Temat wykładu jest prowokacją myślenia o emocjach. Postęp technologii i cywilizacji są czynnikami, które bezpośrednio oddziałują na nasz rozwój. W trakcie spotkania będziemy przyglądać się sferze ludzkiej egzystencji. Higiena psychiczna, emocjonalność, empatia, szacunek do świata przeżyć, a wymagania zewnętrzne. Jak odnaleźć balans pomiędzy emocjonalnym aspektem istnienia a tym, czego doświadczamy? Po co są nam emocje i jak je dekodować?

Prowadząca: Mariola Pietroń-Ratyńska - wykładowczyni, psycholożka, coach, terapeutka, arteterapeutka.

Arteterapia w walce ze stresem.

Spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu narzędzi sztuki (szeroko rozumianej) w życiu człowieka w następujących obszarach: leczenie, zachowanie dobrostanu (profilaktyka) oraz rozwój osobisty. Fenomenem arteterapii jest jej utylitarność i skuteczność oddziaływania. Arte jest jak powietrze, którym każdy może oddychać. Opowiem o tym, jak z niego korzystać. Będę inspirować, korzystając z wieloletniego doświadczenia psychoterapeutycznego, które łączy arte i terapię.

Prowadząca: Mariola Pietroń-Ratyńska - wykładowczyni, psycholożka, coach, terapeutka, arteterapeutka.

Rola sztuki w życiu człowieka.

Sztuka kojarzy nam się często z aktywnością człowieka odległą od naszego życia codziennego. Podczas spotkania będziemy doświadczać i poznawać, czym ona jest i w jaki sposób wpływa na percepcję, nasze procesy poznawcze. Okryjemy, jak sztuka jest powiązana z naszym istnieniem. Poddamy się eksperymentowi, który pokaże „preferencje mózgu” w zakresie odbioru sztuki.

Prowadząca: Mariola Pietroń-Ratyńska - wykładowczyni, psycholożka, coach, terapeutka, arteterapeutka.

Kreatywność kontra bierność. Czy trudno być kreatywnym?

Celem jest autodiagnoza zdolności bycia kreatywnym. Uczestnicy dowiadują się, czym jest kreatywność i jak można stać się osobą kreatywną. W tym celu wykonują ćwiczenia pobudzające tę sferę mózgu i doświadczają pozytywnej motywacji przejścia z bierności w postawę kreatywną.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik — wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Jak osiągać cele w czasach, gdy wokół wszyscy mają „wywalone”?

Młodzi ludzie z każdej strony zalewani są trendami, za którymi trudno nadążyć. Do tego muszą mierzyć się z presją, aby zadowolić oczekiwania rówieśników i opiekunów, co przysparza im kolejnych trosk i kompleksów. W otaczającym nas świecie dużo trudniej poradzić sobie ze swoimi słabymi stronami oraz wypracować poczucie własnej wartości, pewności siebie. Warsztat ma na celu przełamywanie takich barier społecznych i psychologicznych.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik – wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Rozmowa kwalifikacyjna – jej racje i międzyludzkie relacje.

Celem warsztatu jest przygotowanie absolwentów ostatnich klas do uczestniczenia w rozmowach kwalifikacyjnych. Uczniowie sporządzają algorytm postępowania: przed i podczas rozmowy. W czasie warsztatów dochodzi do symulacji rozmów kwalifikacyjnych. Na podstawie zebranych doświadczeń uczestnicy dokonują autodiagnozy, co poszło nie tak, a co było właściwe. Błędy zostają skorygowane przez wdrożenie odpowiednich narzędzi, postaw i formuł.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Tradycja polskiego stołu, czyli skarb, który należy ocalić od zapomnienia

Dzięki warsztatowi słuchacze uczestniczą w podróży w czasie i przestrzeni, poznając uwarunkowania naturalne i antropogeniczne kształtujące polskie tradycje kulinarne. W oparciu o warunki położenia geograficznego, surowców, wpływów z sąsiedztwa i dalekich krajów oraz zawirowań historycznych powstawały zależności pomiędzy miejscem, stylem życia a tym co spożywano i jak spożywano na co dzień i od święta. Co z tego przetrwało do dziś i w jakiej formie? To pytanie, na które odpowiedź uczestnicy warsztatu otrzymają, biorąc udział w zajęciach.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Front office - warsztat doskonalenia umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych.

Celem warsztatu jest poznanie stanowisk pracy z grupy tzw. front office oraz specyfiki pracy na tych stanowiskach. FO – to stanowiska, na których pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem. Uczestnicy sporządzają wykaz takich stanowisk dla różnych zawodów i miejsc, a następnie piramidę potrzeb klienta z odniesieniem do właściwych zachowań pracowników na tych stanowiskach. Uczestnicy poznają pojęcie oraz przykłady użycia tzw. umiejętności miękkich, a następnie wypracowują narzędzia ułatwiające wdrożenie tych umiejętności w obsługę klienta.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Bezludna wyspa - (łatwa) sztuka funkcjonowania wśród ludzi.

Celem warsztatu jest wypracowanie narzędzi, zdobycie nowych umiejętności oraz wzmacnianie kompetencji społecznych w zakresie komunikacji interpersonalnej. Żyjemy w czasach izolacji i odosobnienia. Zakładanie na uszy słuchawek, jadąc metrem, aby pozostawać w izolacji od otoczenia, w tzw. swoim świecie to dość powszechna praktyka, z którą uczestnicy warsztatów będą musieli się zmierzyć.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Klient nasz Pan - o budowaniu relacji i tworzeniu własnego brendu personalnego.

Warsztat przeznaczony jest dla absolwentów szkół średnich, potencjalnych kandydatów na pracowników w branżach usługowych związanych z obsługą klienta, zwłaszcza: hotelarską, gastronomiczną, turystyczną, eventową. Podczas warsztatu uczestnicy opracowują narzędzia budowania tzw. brendu personalnego, asertywności, poczucia własnej wartości, a jednocześnie doskonalenia umiejętności satysfakcjonującej obsługi klienta i budowania z nim relacji.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Czy komunikacja jest łatwa?

Celem warsztatu jest wypracowanie narzędzi i wzmocnienie umiejętności oraz kompetencji społecznych w zakresie komunikacji interpersonalnej. Warsztat obejmuje ćwiczenie umiejętności współpracy w grupie, dokonywania właściwych wyborów i decyzji.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

Od sękacza do kołacza, od andruta do koguta - turystycznie i kulinarnie po Polsce.

Wykład konwersatoryjny o charakterze opisu podróży po zakątkach Polski, z których pochodzą tzw. wizytówki kulinarne regionów, np. kołacz (kołocz), andruty, koguty kazimierskie, sękacz, rogal świętomarciński, kreple i inne. Słuchacze poznają nazwy produktów, które są związane z tradycją kulinarną zwiedzanych regionów. Z każdym z nich związane są określone tradycje, przesłanki powstania, legendy. A one same są swoistymi nośnikami wartości oraz mogą być przywożone jako smakowite pamiątki z podróży. W sposób subtelny uczestnicy zapoznawani są z pojęciami: produktu turystycznego, pamiątki, turystyki kulinarnej.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarne

„Dreamsworld” - hotele jak ze snów. O nowoczesnych, nietypowych, futurystycznych hotelach na świecie.

Wykład konwersatoryjny przybliżający słuchaczom „niezwykłe hotele” funkcjonujące w różnych zakątkach świata. Niektóre z nich są nieprawdopodobne ze względu na swoją konstrukcję architektoniczną i umiejscowienie, inne reprezentują przepych i bogactwo, przez co są hotelami, o których przeciętny turysta może tylko marzyć. Osobną grupę stanowią hotele, w których każdy przeciętny turysta może przenocować, a pobyt w nich jest nie tylko spełnieniem potrzeby noclegu, ale staje się również niezapomnianym przeżyciem.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

 

„Na straganie w dzień targowy…” - o rynku turystycznym. Popyt, podaż, klient.

Wykład konwersatoryjny przybliżający słuchaczom za pomocą wspólnej zabawy oraz „żywego komiksu” trudne pojęcia związane z rynkiem na przykładzie turystyki. Uczestnicy oswajają się z pojęciami: popyt, podaż, klient. Tworzą oferty produktów, usług, które mogą być wykorzystane w kształtowaniu podaży oraz proponują przykłady popytowe, będące oczekiwaniami klienta.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

 

Zabawa, zaskoczenie, zauroczenie. Z plecakiem po Polsce i nie tylko.

Wykład konwersatoryjny przybliżający słuchaczom mało znane zakątki Polski z drobnymi „wypadami” poza jej granice. Celem wykładu jest stworzenie przeświadczenia, że Polska może zaskoczyć i zauroczyć niezależnie od wieku (ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla młodzieży i rodzinnego spędzania czasu). Przykładowe miejsca, które poznamy to atrakcje wytworzone przez naturę, pozostałości działań człowieka oraz celowo tworzone atrakcje turystyczne, będące rozwiązaniami architektonicznymi.
Prowadzący: dr inż. Piotr Dominik - wykładowca, szkoleniowiec, trener w zakresie turystyki kulinarnej.

O mocy w działaniu - Rozwój - Automotywacja - Samoświadomość.

Automotywacja  i samoświadomość to filar, na którym opiera się nasza efektywność osobista. Warsztat „O mocy w działaniu - Rozwój - Automotywacja - Samoświadomość” dedykowany jest uczniom szkół średnich, którzy w sposób świadomy i w pełni chcą angażować się w realizację swoich celów osobistych, potem zawodowych. Podczas warsztatu przedstawione zostaną techniki automotywacji, odpowiemy na pytanie, jak w oparciu o swoje mocne strony i zasoby wewnętrzne, budować w sobie wysokosprawczość.
Prowadząca: Katarzyna Kasprzyk - wykładowczyni, dyplomowana pedagożka z zakresu emisji głosu, coach, trenerka kompetencji miękkich

DOBRY MÓWCA - Wystąpienia publiczne i prezentacje w zgodzie ze sobą.

Każdy z nas jest mówcą, a dobra prezentacja, niezależnie od przedstawianego tematu, powinna opierać się na naturalności mówcy, jego osobowości, talentach, świadomych zasobach wewnętrznych, potrzebach i granicach. Podczas wystąpienia publicznego mówca powinien budować swoją twórczą i bezpieczną przestrzeń na słowo.
Warsztat DOBRY MÓWCA - Wystąpienia publiczne i prezentacje w zgodzie ze sobą, to głęboki proces rozwojowy, to warsztat praktycznych umiejętności scenicznych i prezentacyjnych, to odkrywanie i budowanie w sobie twórczej i bezpiecznej przestrzeni na słowo, radość z występowania publicznego.
Prowadząca: Katarzyna Kasprzyk - wykładowczyni, dyplomowana pedagożka z zakresu emisji głosu, coach, trenerka kompetencji miękkich

Skuteczność uczenia się, zapamiętywania i uważności.

Celem warsztatów jest poznanie niekonwencjonalnych metod przyswajania wiedzy. Podczas warsztatu przedstawione
zostaną techniki szybkiego zapamiętywania, mnemotechniki, ćwiczenia pamięciowe oraz techniki uważności.
Prowadząca: Katarzyna Kasprzyk - wykładowczyni, dyplomowana pedagożka z zakresu emisji głosu, coach, trenerka kompetencji miękkich