Szukasz pracy jako programista PHP, C++ lub Java Software Engineer. Wybierz kierunek studiów, który Ci to umożliwi

Nie jest tajemnicą, że praca w branży IT to obecnie marzenie wielu młodych (i nie tylko) osób. Największą popularnością cieszy się zawód programisty. Jaki kierunek studiów warto wybrać, by móc pracować np. jako programista PHP, C++ czy Java Software Engineer?

Informatyka to najbardziej oczywisty wybór, ale bardziej istotna jest specjalizacja

Obecnie w Polsce nie funkcjonują studia programistyczne – wiedzę z zakresu programowania można za to zdobyć na studiach informatycznych. Przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni, na której realizowane są takie studia, warto jednak zorientować się, czy program nauczania uwzględnia popularne języki programowania oraz czy dominuje teoria, czy też może nauka praktycznych umiejętności. Dobrze też, jeśli program kierunku jest skonstruowany w taki sposób, by uwzględniał realne potrzeby pracodawców – w innym wypadku start kariery zawodowej w branży, nawet po ukończeniu studiów, może być znacznie trudniejszy. 

 

Przyszły student powinien też zwrócić uwagę na to, czy w ramach kierunku informatyka będzie mógł kształcić się na specjalności najbliższej temu, co chciałby w przyszłości robić w ramach swojej kariery zawodowej. Na przykład w Wyższej Szkole Bankowej studenci studiów informatycznych mogą kształcić się na specjalności programowanie, dzięki czemu zdobędą wszystkie niezbędne umiejętności do pracy w tym zawodzie. Z programem studiów (i samej specjalności) można zapoznać się na stronie https://www.merito.pl/gdansk/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierun…;

 

Co ważne, studenci WSB mają również możliwość zdobycia certyfikacji w obszarze nowoczesnych języków i środowisk programowania – wszystko w ramach kursów prowadzonych w oparciu o programy szkoleniowe gigantów branży IT, takich jak IBM czy Microsoft. Zdobycie odpowiednich certyfikatów może być z kolei przepustką do szybkiego startu kariery zawodowej i zdobycia pierwszego, dobrze płatnego stanowiska w branży. Pracodawca będzie miał dzięki temu pewność, że jego nowy pracownik posiada realne umiejętności, które może wykorzystać w pracy. 

 

Po ukończeniu studiów w WSB na specjalności programowanie można pracować zarówno jako inżynier oprogramowania, programista.net i jako programista aplikacji mobilnych czy projektant sieci. 

 

Praca programisty Java i nie tylko – czy warto podjąć pracę w tym zawodzie?


Sporo osób wybierających branżę IT wybiera właśnie programowanie. Z Badania społeczności IT w Polsce w 2020 r. przeprowadzonego przez Bulldogjob wynika, że aż 57 proc. Specjalistów w branży to właśnie programiści. 

 

W związku z tym niektórzy mogą się zastanawiać, czy rynek nie jest już przesycony. Na szczęście zapotrzebowanie na programistów nadal jest wysokie, a specjaliści z branży IT prognozują, że taki stan rzeczy utrzyma się jeszcze bardzo długo. Na przykład eksperci z Kodilla.com - na podstawie danych Komisji Europejskiej z 2019 r. oraz własnych szacunków - uważają, że w Polsce lukę związaną z niedoborem programistów uda się uzupełnić dopiero ok. 2030 r. I to, jak podkreślają, zakładając optymistyczny scenariusz. Jeśli zapotrzebowanie firm na programistów jeszcze wzrośnie, luki nie uda się zapełnić jeszcze dłużej. 

 

Powodem jest przechodzenie coraz większej liczby firm z offline do online, a także konieczność wdrażania nowoczesnych cyfrowych rozwiązań przez średnie i duże firmy. Z tego powodu popyt na usługi programistów nie tylko nie zmaleje w kolejnych latach, ale prawdopodobnie wręcz wzrośnie. 

 

Wróć do spisu artykułów >