KKowalski
mgr inż. Krzysztof Kowalski

Absolwent Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie. Ukończył również zarządzanie jakością i studia MBA oraz Strategic Leadership Academy w ICAN Institute. Swoje doświadczenie zdobywał pracując w Stoczni Szczecińskiej (1992-1998) jako kontroler jakości, a następnie w Sonion Polska (1998-2007) na stanowiskach takich jak: inżynier zapewnienia jakości, szef zapewnienia jakości, szef operacyjny oraz dyrektor operacyjny, a także w DGS Poland (2007-2017) na stanowisku dyrektora generalnego. Jest również właścicielem firmy doradczej, szkoleniowej i mentoringowej Krzysztof Kowalski Doradztwo. Rozpoczął pracę w obszarze jakości, po czym kontynuował ją w obszarze operacyjnym. Przez 10 lat zarządzał firmą DGS Poland (2200 pracowników). Specjalizował się w zarządzaniu produkcją i zarządzaniu organizacjami w Polsce i w Danii. Prywatnie interesuje się turystyką, jazdą na rowerze, czytaniem książek i filmem.

mgr inż. Piotr Goryński

Certyfikowany Six Sigma Black Belt. Od 2007 r. na stanowisku Continuous Improvement Leader Lean Six Sigma Black Belt. Lean Six Sigma to jego pasja. Oprócz projektów zajmuje się także deployment Lean Six Sigma oraz przeprowadzaniem treningów z zakresu Lean Six Sigma. Prowadzi także program Redukcji Błędów Ludzkich w środowisku produkcyjnym, którego celem jest nie tylko redukcja, ale także zrozumienie mechanizmów powstawania błędów ludzkich na produkcji.

dr Andrzej Kokiel

Jest doktorem nauk humanistycznych. W pracy naukowej specjalizuje się w problematyce wartości mieszczących się w strukturze osobowości człowieka. Prowadzi zajęcia z Psychologii i Pedagogiki na Uniwersytecie WSB Merito Szczecin. Jest opiekunem merytorycznym Koła Naukowego Psychoterapii. Ukończył czteroletnią szkołę psychoterapii w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym posiadającym akredytację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w nurcie psychodynamicznym opartym na psychoanalizie Zygmunta Freuda. Doświadczenie terapeutyczne potwierdza wieloletnia praktyka oraz staż kliniczny zrealizowany w V Oddziale Ogólnopsychiatrycznym z Pododdziałem Leczenia Zaburzeń Afektywnych szpitala „Zdroje”.
Zajmuje się w szczególności diagnozą, interwencją kryzysową i psychoterapią ukierunkowaną na młodzież i osoby dorosłe. Realizowana praktyka podlega systematycznej superwizji zgodnie z zasadami obowiązującymi w pracy terapeutycznej.

dr Beata Milewska
dr Beata Milewska

Dr. nauk ekonomicznych w specjalności logistyka. Wieloletni wykładowca. Naukowo specjalizuje się w zakresie: logistyki, zarządzania produkcją, ekonomiki i organizacji transportu, zarządzania jakością. Staż doktorancki w Techniska Hogskola w Geoteborgu w Szwecji. Wiedzę praktyczną nabyła w czasie praktyk, m.in. w Szwecji – Goeteborgs Kex, Arla, Estrella, Falcon, Billspedition i w Polsce – Agrofirma Witkowo, Spółdzielnia Mleczarska Starco, Complex, Elterma, Elstarr. Studia magisterskie w zakresie cybernetyki ekonomicznej i informatyki oraz ekonomiki i organizacji transportu ukończyła na Uniwersytecie Szczecińskim.

dr Sylwia Olszewska
dr Sylwia Olszewska

Jako trener związana z Uniwersytetem WSB Merito w Poznaniu oraz w Szczecinie od 2009 r. Psycholog biznesu, trener, coach, terapeuta, doktorant UG. Absolwent uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – mgr psychologii, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – mgr nauk o rodzinie. Ukończone szkolenia z zakresu: coachingu, zarządzania zasobami ludzkimi, zachowań asertywnych, skutecznych negocjacji w biznesie i wielu innych. Autor wielu publikacji. Trener szkoleniowiec psychologii biznesu.

Marek Gliwny
Marek Gliwny

Specjalizuje się w praktycznym stosowaniu naukowej psychologii w biznesie. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu w środowisku międzynarodowym. Jest dyplomowanym psychologiem i politologiem. Posiada tytuł MBA. Jako trener prowadzi projekty rozwojowe dla menedżerów i specjalistów z różnych branż (ponad 2000 godzin na sali szkoleniowej). Jest doświadczonym konsultantem w zakresie zarządzania sprzedażą, komunikacji i negocjacji, motywacji i zaangażowania oraz zmiany kultury organizacyjnej i poprawy zaangażowania pracowników. Uznawany za eksperta w zakresie rozwoju świadomości biznesowej (Business Acumen). Posiada uprawnienia i prowadzi diagnozę konstruktów psychologicznych oraz predyspozycji zawodowych w oparciu o uznane narzędzia Pracowni Testów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jako mentor i coach pomaga w rozwoju w oparciu o pracę na zasobach w nurcie psychologii pozytywnej oraz Terapii Akceptacji i Zaangażowania. Prowadzi blog, na którym dzieli się najnowszymi zdobyczami naukowej psychologii oraz rozprawia z mitami tzw. pop psychologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej.