Samorozwój w czasie epidemii – co można zrobić z domu?

Epidemia koronawirusa wymusiła na wszystkich zmianę nawyków i rezygnację z wielu czynności. Ten trudny czas można jednak wykorzystać na rozwój własnych zainteresowań i umiejętności, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.


Czas epidemii nie musi być czasem straconym – można go poświęcić na samorozwój
Konieczność izolacji, praca w trybie home office czy nauka online – to tylko niektóre przykłady zmian, jakich trzeba było dokonać ze względu na epidemię koronawirusa. Obecną sytuację możesz jednak wykorzystać na samorozwój. Tym samym nie musi to być czas stracony. Co można zrobić nie wychodząc z domu?


Nadrób zaległości – nie tylko filmowe
Dla wielu epidemia to dobry czas na nadrobienie zaległości filmowych i serialowych. Warto dołożyć do tego zaległości książkowe. Nie chodzi jednak o powieści; dobrym pomysłem jest sięgnięcie po uniwersalne poradniki, które przydadzą się każdemu (np. z zakresu zarządzania sobą w czasie, organizacji) czy po książki specjalistyczne i branżowe. Horyzonty świetnie poszerzają też książki popularnonaukowe, które w przyjazny sposób objaśniają trudne zagadnienia.

Nadrobienie zaległości może mieć również zupełnie inny wymiar. Może do tej pory pracowałeś nad własnym projektem, ale nigdy nie było dość czasu, by poświęcić mu się w pełni? Teraz może być na to najlepszy moment.


Zapisz się na kurs, weź udział w szkoleniu, odkrywaj nowe formy nauki
Jeśli do tej pory uczyłeś się głównie z książek lub w ramach zajęć na uczelni, to dobrym pomysłem może być wypróbowanie innych metod nauki. Obecnie dużą popularnością cieszą się podcasty, w których twórcy, przedsiębiorcy i naukowcy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Coraz więcej odbiorców przyciągają także webinary. To formy wideo-spotkań organizowanych na żywo. Uczestnicy mogą nie tylko słuchać prowadzących, ale także zadawać im pytania związane z tematem webinaru. Większość obecnie organizowanych wideo-spotkań to mini-szkolenia z konkretnej tematyki, chociaż nie brakuje także konferencji branżowych, w których bierze udział np. kilku prelegentów.
Inną formą nauki, która cieszy się dużym zainteresowaniem, jest uczestnictwo w kursie online. Uczestnicy otrzymują zazwyczaj dostęp do specjalnej platformy, gdzie czekają na nich przygotowane przez prowadzącego materiały – filmiki wideo, artykuły, mini-ebooki, listy zadań czy ćwiczenia. W ramach niektórych kursów online funkcjonują też fora dyskusyjne. Dzięki temu uczestnicy mogą wymieniać się spostrzeżeniami z innymi kursantami, a także uzyskiwać odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania.
W Internecie można znaleźć zarówno bezpłatne jak i płatne kursy online. Część szkoleń jest też realizowana na Facebooku czy Instagramie, chociaż w nieco innej formie. Przeczytaj również blog WSB tworzony przez wykładowców-ekspertów w swoich dziedzinach.


Zacznij tworzyć – każdy pomysł jest dobry, bo przekłada się na wzrost kreatywności
Sam proces tworzenia jest dla wielu osób niezwykle relaksujący – i niezależnie, czy chodzi o tworzenie własnego obrazu, dekoracji do domu czy o przygotowywanie nowych potraw. Co istotne, proces twórczy wpływa na zwiększenie kreatywności, czyli cechy pożądanej obecnie przez wielu pracodawców.
Nie ma znaczenia, co właściwie będziesz tworzyć – możesz spróbować czegoś całkowicie nowego, ale możesz też powrócić do hobby, któremu nie poświęcałeś do tej pory zbyt wiele czasu. Pamiętaj, że proces tworzenia powinien sprawiać ci przyjemność – nie ma sensu zmuszać się do czegoś tylko dlatego, że jest to obecnie modne. Warto spróbować zupełnie nowych aktywności. Znalezienie nowej pasji może zresztą zaprocentować w przyszłości – być może okaże się, że postanowisz związać z nią swoją dalszą karierę zawodową lub nawet otworzyć własny biznes.


Wykorzystaj media społecznościowe do innych niż zwykle celów
Jeśli do tej pory Facebook lub Instagram były dla ciebie głównie źródłem informacji, co dzieje się u twoich znajomych, to teraz jest najlepszy czas na to, by zacząć wykorzystywać social media do innych celów. W pierwszej kolejności zrezygnuj z obserwowania stron i kont, które w żaden sposób cię nie interesują lub nie dostarczają jakiejkolwiek wartości. Później poszukaj tych oferujących ciekawe informacje – z dowolnej dziedziny. Dzięki temu zmienisz sposób korzystania z mediów społecznościowych na taki, który przyczynia się do twojego osobistego rozwoju.


Warto pamiętać, że rozwój osobisty w domu może być równie wartościowy i intensywny co rozwój w pracy, na uczelni czy na szkoleniach stacjonarnych. Nowe formy nauki mogą okazać się w niektórych przypadkach nawet znacznie atrakcyjniejsze niż te dotychczasowe – chociażby ze względu na ich dostępność.

 

 

Poznaj ofertę studiów w WSB: studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie, studia podyplomowe

 

Wróć do spisu artykułów >