Rok akademicki. Kalendarz typowego roku akademickiego w Warszawie

Osoby, które dopiero mają przed sobą swój pierwszy rok na studiach, często zastanawiają się, jak wygląda kalendarz typowego roku akademickiego. Okazuje się, że harmonogram roku akademickiego jest nieco bardziej skomplikowany od kalendarza roku szkolnego, a w dodatku na każdej uczelni może wyglądać nieco inaczej.

 

Rok akademicki: najważniejsze terminy

 

Studenci rozpoczynają swoje zajęcia później niż uczniowie. Rok akademicki rozpoczyna się 1 października – i na wielu uczelniach (jeśli ten dzień nie wypada w weekend) już wtedy prowadzone są pierwsze zajęcia. Kolejny ważny termin dotyczy zazwyczaj zimowej przerwy świątecznej (z okazji świąt Bożego Narodzenia). Niewiele później na większości warszawskich uczelni rozpoczyna się też sesja zimowa – trwająca zazwyczaj dwa tygodnie. Na niektórych uczelniach sesja odbywa się jeszcze pod koniec stycznia; w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie studenci mają natomiast nieco więcej czasu na naukę i sesję rozpoczynają zazwyczaj w lutym (harmonogram roku akademickiego w WSB można znaleźć na https://www.merito.pl/warszawa/strefa-studenta/dla-nowych-studentow). Zaraz po sesji zimowej ma też najczęściej miejsce sesja poprawkowa, a dla tych, którzy zdali wszystkie egzaminy, rozpoczyna się krótka przerwa międzysemestralna.

 

Jeszcze w lutym (lub już w marcu) studenci rozpoczynają semestr letni, czyli drugą połowę roku akademickiego. Pierwsza dłuższa przerwa od zajęć jest związana z Wielkanocą. Jest ona jednak znacznie krótsza od tej bożonarodzeniowej i trwa najczęściej tyle, co przerwa międzysemestralna.

 

W czerwcu rozpoczyna się natomiast druga sesja egzaminacyjna w trakcie roku akademickiego, czyli sesja letnia. Podobnie jak w przypadku zimowej, studenci na zdanie wszystkich egzaminów mają dwa tygodnie. Różnica między oboma semestrami jest jednak taka, że po letniej sesji egzaminacyjnej nie rozpoczyna się od razu sesja poprawkowa – odbywa się ona dopiero we wrześniu. Tym samym po zakończeniu sesji letniej studenci mogą cieszyć się wakacjami.

 

Juwenalia i dodatkowe dni wolne od zajęć

 

Każda uczelnia wyznacza też dodatkowe dni wolne od zajęć. Najczęściej studenci nie muszą przychodzić na wykłady czy ćwiczenia w święta państwowe i/lub kościelne, które są jednocześnie ustanowione dniami wolnymi od pracy. Dobrym przykładem może być 1 listopada czy 11 listopada. Oprócz tego warto pamiętać również o wyjątkowym święcie studentów, czyli Juwenaliach. Większość rektorów uczelni ustanawia co najmniej jeden dzień wolny od zajęć, tak, by studenci mogli wziąć udział w wydarzeniach w ramach Juwenaliów organizowanych na danej uczelni. W miastach, które są dużymi ośrodkami uniwersyteckimi bardzo często są też organizowane wydarzenia międzyuczelniane.

 

Przy okazji przyszli studenci powinni też wiedzieć, że rektor może zarządzić dodatkowe dni wolne od zajęć,np. ze względu na wydarzenie odbywające się na uczelni. Dziekani z kolei mogą ustanawiać tzw. godziny dziekańskie – które zazwyczaj skracają zajęcia prowadzone w szkole wyższej w danym dniu.

 

Wróć do spisu artykułów >