Ranking Uczelni Niepublicznych - najczęściej wybierana uczelnia niepubliczna w Polsce

Studenci coraz częściej wybierają naukę na uczelniach niepublicznych. Większość z nich przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej szkoły zapoznaje się z rankingami popularności uczelni. W roku akademickim 2020/2021 najchętniej wybieraną niepubliczną szkołą wyższą w Polsce była Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. 


Rekrutacja do szkół wyższych w roku akademickim 2020/2021: Grupa WSB w ścisłej czołówce


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku publikuje informację o wynikach rekrutacji na dany rok akademicki. W rekrutacji na rok 2020/2021 dużą popularnością – zresztą jak co roku – cieszyły się uczelnie z Grupy WSB. Na studia licencjackie i jednolite magisterskie w szkołach WSB zdecydowało się łącznie 34 tys. osób. 

 

Co jednak istotne – wśród wszystkich uczelni niepublicznych w kraju, najczęściej wybieraną szkołą w Polsce była Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Ponadto WSB w Gdańsku, Toruniu i Wrocławiu były najchętniej wybieranymi niepublicznymi szkołami wyższymi w swoich regionach – co tylko potwierdza, jakim zainteresowaniem cieszy się rekrutacja na uczelnie z Grupy WSB. 
Co ciekawe, duży sukces osiągnęła również Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, która rozpoczęła działalność w 2019 r. W rekrutacji na rok 2020/2021 była trzecią najchętniej wybieraną uczelnią niepubliczną w stolicy – a to ogromne osiągnięcie ze względu na dużą konkurencję (w Warszawie funkcjonuje co najmniej kilkanaście niepublicznych szkół wyższych) oraz stosunkowo krótką działalność. Więcej o rankingu i jego wynikach można przeczytać na stronie https://www.merito.pl/aktualnosci/wyzsze-szkoly-bankowe-najczesciej-wyb…. Z kolei pełną treść informacji opublikowanej przez ministerstwo można znaleźć na stronie rządowej. 


Uczelnie z Grupy WSB – dlaczego cieszą się taką popularnością?


Przyczyn prawdopodobnie jest kilka. Po pierwsze – uczelnie z Grupy WSB mają w swojej ofercie kierunki z unikatowymi specjalnościami, które odpowiadają potrzebom rynku pracy. Wiele programów poszczególnych specjalności jest układanych we współpracy z przedsiębiorcami czy specjalistami ds. rynku pracy. Tym samym studenci mogą być pewni, że zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne, by poradzić sobie w pracy w wybranej branży. 

 

Popularność uczelni z Grupy WSB może być też efektem praktycznego wymiaru wielu zajęć prowadzonych przez wykładowców Wyższych Szkół Bankowych. Studenci uczestniczą w warsztatach, omawiają liczne case studies, biorą także udział w różnego rodzaju symulacjach czy np. grach biznesowych. Dzięki temu szybciej przyswajają materiał, który muszą opanować. Dodatkowo w ramach nauki na niektórych kierunkach mają dostęp do profesjonalnych narzędzi i instrumentów, które będą później wykorzystywać także w pracy zawodowej. 
Nie da się też ukryć, że uczelnie Grupy WSB są dobrze oceniane również, jeśli chodzi o zajęcia podczas pandemii – studenci WSB dobrze ocenili m.in. przygotowanie wykładowców do prowadzenia zajęć na odległość. 

 

Szkoły wyższe należące do Grupy WSB umożliwiają zatem studentom nie tylko naukę na interesujących, przyszłościowych specjalnościach, ale także – możliwość zdobycia umiejętności potrzebnych w pracy zawodowej. Metody prowadzenia zajęć odpowiadają studentom i wychodzą naprzeciw ich potrzebie praktycznej nauki. 

 

Wróć do spisu artykułów >