dr Artur Stefański

Menedżer kierunku finanse i rachunkowość.

Doktor nauk ekonomicznych, specjalista z dziedziny analizy finansowej i oceny ryzyka kredytowego. Doświadczony trener biznesu i analizy finansowej, praktyk gospodarczy z kilkuletnim doświadczeniem w bankowości, samodzielny konsultant finansowy. Przeprowadził ponad 100 szkoleń otwartych i zamkniętych zarówno dla instytucji finansowych (np. PKO BP, SGB i wielu banków spółdzielczych), jak i niefinansowych (np. Vox Meble, Aquanet, Skoda Auto Polska, Kimball Electronics, Awans). Wieloletni wykładowca akademicki, od 1998 roku prowadzi zajęcia w ramach studiów wyższych i podyplomowych na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. W dotychczasowej praktyce gospodarczej doświadczenie zdobywał pracując lub doradzając w dziedzinie analizy ryzyka kredytowego w bankach (ponad 7 lat), zarządzania finansami podmiotu gospodarczego (ponad  9 lat). Autor ponad 30 publikacji naukowych z zakresu analizy finansowej i zarządzania ryzykiem.

dr inż. Bogna Janik

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, adiunkt na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu, kierownik Katedry Bankowości i Rynku Finansowego na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu (2010-2013); wieloletni praktyk w zakresie bankowości i rynków kapitałowych; współautorka kompendium wiedzy o bankowości oraz autorka wielu publikacji naukowych z dziedziny rynku kapitałowego. Łączy pracę naukową z praktyką gospodarczą (inspektor kredytowy w Banku Pekao SA, dyrektor finansowy w AMS SA, obecnie - członek Rady Nadzorczej BB Investment SA). Autorka wielu publikacji polskich jak i zagranicznych z zakresu systemów ochrony inwestorów, zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności w inwestowaniu.

Jacek Połczyński
dr Jacek Połczyński

Z Uniwersytetem WSB Merito związany jestem od jej początków, ponieważ pracuję tu jako pracownik etatowy od, bez mała, dwóch dekad. Zawdzięczam to ludziom, którzy stworzyli i rozwijali tę Szkołę i którzy sprawili, że przez lata było to miejsce przyjazne dla wykładowców i studentów. Obecnie, pełniąc funkcję prodziekana, codziennie staram się, aby tak było nadal. Studia wyższe ukończyłem w 1994 roku na Wydziale Ekonomi Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Na ostatnim roku studiów byłem uczestnikiem rocznego Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego, które, mam nadzieję, przygotowywało mnie do pracy dydaktycznej m.in. w szkolnictwie wyższym. Już w trakcie studiów, jako stażysta, związałem swe losy z Katedrą Finansów Publicznych na mojej Alma Mater. W latach 1994 - 2004 byłem zatrudniony na stanowisku asystenta w Akademii Ekonomicznej i jednocześnie asystenta w Wyższej Szkole Bankowej. W tym okresie współpracowałem również ze Studium Finansów prowadzonym przez Towarzystwo Edukacji Bankowej, założyciela Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu oraz z wieloma innymi szkołami wyższymi w Poznaniu i w innych ośrodkach akademickich. Czas ten ukształtował mnie jako dydaktyka. Byłem jednym z pierwszych wykładowców, którzy w procesie edukacyjnym wykorzystywali e-learning. Moja fascynacja tą formą nauczania trwa do dziś.
W 2004 roku obroniłem pracę doktorską na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Tematyka pracy związana była z ryczałtami podatkowymi. Podatki, system podatkowy i polityka fiskalna pozostają nadal w centrum moich naukowych zainteresowań. W latach 2004 – 2013 byłem zatrudniony na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, z którym ostatecznie rozstałem się w lipcu 2013 roku. Od października 2013 roku pełnię funkcję Prodziekana ds. Jakości Kształcenia na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. W ten sposób WSB stała się przedmiotem mojej codziennej i szczególnej troski, a nie tylko miejscem pracy.
Mam żonę i dwójkę dorastających dzieci. Poza pracą, jeśli czas pozwala, oddaję się swoim pasjom, których mam, jak sądzę, zbyt wiele.  Z wiekiem pasje te ewoluują i zmieniają intensywność. Są nimi: fotografia, bieganie, shotokan, kobudo, tai chi yang, literatura i poezja (T.S. Elliot), muzyka (Slayer, Iron Maiden, Black Sabbath), militaria i historia II wojny.

Maria Golec

Zajmuje się ona tworzeniem oferty programowej dla kierunku i poszczególnych specjalności. Współpracuje z wykładowcami przygotowującymi przedmioty dla kierunku a także nadzoruje prowadzone zajęcia i kursy e’learnigowe. Od początku swojej aktywności zawodowej w różnych rolach związana jest z Wydziałem Finansów i Bankowości Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Wydziału Ekonomii kierunku finanse i bankowość, specjalności bankowość. Jej zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą bankowości, problematyki zarządzania instytucjami kredytowymi, sieci bezpieczeństwa finansowego, bankowości spółdzielczej. Jest autorką ponad 40 artykułów naukowych i rozdziałów w pracach monograficznych, a także książek: Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe na rynku usług finansowych w Polsce (2004) i Usługi bankowe Podstawowe zagadnienia (2011). 

Tomasz Tylisz

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu). Studiował na Matej Bel University w Banskiej Bystricy na Słowacji. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania wartością klienta i psychologii w biznesie. Po studiach odbył staż w Lloyds TSB Bank w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski przez kilka lat pracował w bankowości korporacyjnej/SME w jednym z banków; przeszedł tam przez wszystkie ścieżki kariery od doradcy po dyrektora zespołu. Aktualnie pracuje jako menedżer w jednej z największych instytucji finansowych w kraju. Stara się pomagać innym, uczestnicząc w różnych akcjach charytatywnych. W wolnej chwili aktywnie uprawia sport (bieg, piłka nożna).

Grzegorz Szumiński

Współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito w Poznaniu od samego początku jego istnienia (wcześniej jako Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu). Wykłada przedmioty związane z bankowością. Jako praktyk łączy zainteresowania dydaktyczne z doświadczeniem zdobytym w pracy w bankach. Aktualnie jest związany zawodowo z SGB-Bankiem S.A. w Poznaniu, gdzie od ponad 15 lat pracuje na stanowisku zastępcy dyrektora oddziału, nadzorując głównie działalność kredytową.

Piotr Maryniak

Ekspert w zakresie zarządzania ze specjalizacją w obszarze zarządzania operacyjnego, controllingowego, projektowania rozwiązań on-line wspierających procesy biznesowe i blended learningu. Pracownik największych firm doradczych w zakresie audytu i due diligence (E&Y i PwC) oraz menedżer w dużych korporacjach (TP S.A., DHL Express)  Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu w zakresie doradztwa w zarządzaniu i szkoleń dla średniej i wyższej kadry menedżerskiej. Uczestnik i/lub zarządzający ponad 150 projektami w zakresie zarządzania. Od 8 lat wykłada też na studiach podyplomowych WSB (konsultant merytoryczny kierunku controlling).
 

Ewa Drygas

Biegły rewident, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ma ponad 20-letni staż pracy w działach finansowo-księgowych spółek z o.o. i spółdzielni, w tym na stanowisku głównego księgowego. Od początku istnienia Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu (wcześniej Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu) prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów obejmujących szeroko pojętą problematykę rachunkowości , między innymi  rachunkowość finansową, rachunkowość podatkową, standardy rachunkowości. Prowadząc własne biuro rachunkowe oraz współpracując  z biurem rachunkowym ACC-Office sp. z o.o., ma bieżący kontakt z aktualnymi zagadnieniami występującymi w praktyce małych i średnich przedsiębiorstw. Pozazawodowo pasjonuje się koszykówką.

Jolanta Brabletz

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Praktyk, wieloletni pracownik organów podatkowych i skarbowych, obecnie kieruje Urzędem Kontroli Skarbowej w Poznaniu. Doświadczony szkoleniowiec i wykładowca akademicki. Związana z uczelniami wyższymi w Poznaniu, m.in.: z Uniwersytetem WSB Merito, Uniwersytetem Ekonomicznym, Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Stowarzyszeniem Księgowych i środowiskiem doradców podatkowych.

Jakub Rajfur

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu). Ukończył specjalność  bankowość i usługi finansowe. Laureat nagrody Spółdzielczego Instytutu Naukowego za pracę magisterską poświęconą tematyce spółdzielczej. Aktualnie doktorant na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Przede wszystkim praktyk: na co dzień pracuje w Związku Rewizyjnym Banków Spółdzielczych w Poznaniu. Uczestniczy w ustawowych lustracjach oraz odbiorach sprawozdań finansowych banków spółdzielczych. Doświadczenie zawodowe łączy z zainteresowaniem na polu naukowym.

Marcin Resler

Z Uniwersytetem WSB Merito współpracuje nieprzerwanie od 2009 r. prowadząc zajęcia z takich przedmiotów jak: portfel inwestycyjny, rynki finansowe, rynek instrumentów pochodnych, zarządzanie ryzykiem. Na co dzień pracuje w Departamencie Zarządzania Ryzykiem Rynkowym i Kredytowym w Centrali KGHM. Odpowiada przede wszystkim za wycenę posiadanego portfela instrumentów pochodnych oraz wyznaczanie miary EaR (Earnings at Risk). Jako praktyk stara się prowadzone zajęcia urozmaicać doświadczeniami zdobytymi dzięki pracy w międzynarodowym środowisku.

Jego zainteresowania są mocno zbieżne z aktywnością zawodową. Jest absolwentem matematyki (specjalność matematyka finansowa) na UAM w Poznaniu (2008 r.) oraz finansów i rachunkowości w WSB w Poznaniu (2009 r.).