dr Piotr Banasiak

Doktor nauk społecznych w dziedzinie bezpieczeństwa. Stopień doktora uzyskał w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie w 2019 roku. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, specjalność: Dowodzenie. Obecnie menedżer kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Były instruktor obrony cywilnej z zakresu powszechnej samoobrony ludności. Agent celny, Strażak, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej. Uczestnik wielu szkoleń, m. in.:

  • z zakresu korupcji w administracji publicznej organizowanych przez CBA,
  • szkolenia z zakresu ratownictwa w ramach struktur OSP realizowanych przez PSP,
  • kursów z zakresu ochrony osób i mienia.

Zainteresowania naukowe i zawodowe: Bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo wewnętrzne UE, bezpieczeństwo publiczne, teoria bezpieczeństwa, pożarnictwo, zabezpieczenia imprez masowych, grupy dyspozycyjne społeczeństwa polskiego, zagrożenia związane ze zjawiskiem terroryzmu, zarządzanie w jednostkach publicznych, współczesne koncepcje zarządzania, zarządzanie i dowodzenie, wywiad i kontrwywiad gospodarczy, zarządzanie strategiczne, zarządzanie kryzysowe, obrona cywilna.

dr inż. Edyta Ślachcińska

Doktor nauk o obronności w specjalności zarządzanie zasobami obronnymi. Absolwentka Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej, na kierunku  Zarządzanie i marketing, specjalność - Zarządzanie przedsiębiorstwem.  Koordynator ds. konferencji i szkoleń w Fundacji na rzecz Czystej Energii. Przez ponad siedem lat zdobywała doświadczenie w zarządzaniu personelem oraz zajmowała się tematyką bezpieczeństwa, kierując procesem dydaktycznym jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej oraz jako Dyrektor Centrum Jakości Kształcenia. Od 2001 roku realizuje zajęcia z przedmiotów dotyczących problematyki bezpieczeństwa oraz zarządzania. Autorka i współautorka wielu publikacji związanych z zagadnieniami kształcenia menadżerów bezpieczeństwa. Organizatorka i uczestniczka konferencji krajowych i zagranicznych. Zainteresowania naukowe to kształcenie studentów na kierunkach studiów związanych z bezpieczeństwem w zakresie przywództwa.
 

dr Edward Pałka

Dr nauk wojskowych, specjalność – bezpieczeństwo państwa. W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem studia doktoranckie na Wydziale Strategiczno-obronnym Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Realizując działalność z zakresu funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu bezpieczeństwa RP w kilku uczelniach wyższych, zdobył wieloletnie doświadczenie zawodowe w aspekcie dydaktycznym i merytorycznym . Posiada bogate doświadczenie oraz wiedzę teoretyczną dotyczącą problematyki funkcjonowania systemu obronnego RP. Przez ponad dziesięć lat prowadził działalność naukowo-badawczą dotyczącą funkcjonowania terenowych organów administracji wojskowej, której wyniki zostały wykorzystane do reformy struktur Sił Zbrojnych RP. Podczas pracy dydaktyka, zdobył miano przodującego wykładowcy przyjaznego dla studentów.
Bieżącą wiedzę merytoryczną z zakresu funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa rozwijał, kierując Wojskową Komendą Uzupełnień - organem niezespolonej administracji publicznej. Pełnił jednocześnie funkcję dyrektora generalnego Urzędu Służby Cywilnej. Przez ponad dziewięć lat zdobywał doświadczenie w kierowaniu zespołami  administracji publicznej, zarządzając cywilno-wojskową jednostką organizacyjną, uczelnią i kierując procesem dydaktycznym jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej. Od 1998 roku realizuje zajęcia z przedmiotów dot. problematyki bezpieczeństwa państwa oraz administracji publicznej w uczelniach państwowych i niepaństwowych w Poznaniu i Bydgoszczy na takich kierunkach studiów jak: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, administracja bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz zarządzanie. Aktywnie współpracuje z administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi o proweniencji proobronnej.
W jego kręgu zainteresowań znajduje się obronność państwa, polityka, ekonomia, historia, turystyka (głównie górska) oraz tradycyjne kulinaria.
 

Lenarczyk
płk dr inż. Zbigniew Lenarczyk

Dr inż. Zbigniew Lenarczyk jest adiunktem na kierunku Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Był zastępcą attaché wojskowego, morskiego i lotniczego w Kijowie oraz doradcą wojskowym przy misji NATO w Ukrainie. Ma bogate doświadczenie z zakresu bezpieczeństwa państwa, które zdobył pracując w instytucjach i dowództwach szczebla strategicznego i operacyjnego sił zbrojnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego kraju w MON, SG WP i DO RSZ, a także w strukturach międzynarodowych i w dowództwach NATO w USA i Danii oraz w ONZ w Libanie. Jest absolwentem licznych kursów międzynarodowych w USA, Holandii, Niemczech i Turcji, których tematyka dotyczyła przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi. Był również w grupie doradców NATO wspierających wdrożenie wybranych komponentów architektury bezpieczeństwa Ukrainy oraz dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów edukacyjnych NATO. 

 

Zainteresowania naukowe: 

  • Organizacja bezpieczeństw państwa; 
  • Polityka bezpieczeństwa; 
  • System kierowania i dowodzenia (C2) NATO; 
  • Reforma systemu kierowania bezpieczeństwem w państwach partnerskich; 
  • Szkolnictwo wojskowe Ukrainy i dostosowania go do standardów edukacyjnych NATO;  
  • Funkcjonowanie sytemu pozamilitarnego; 
  • Funkcjonowanie Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju; 
  • Geneza konfliktu bliskowschodniego i rosyjsko-ukraińskiego; 
  • Alternatywne sposoby zabezpieczenia PKW poza granicami kraju.