Cel konferencji

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Szok pandemiczny i jego konsekwencje dla gospodarki i biznesu”, która odbędzie się 2 grudnia w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

 

Pandemia Covid-19 to wielkie wyzwanie dla społeczeństwa i gospodarki, w tym dla konkretnych branż oraz przedsiębiorstw. To także wyzwanie dla nas, naukowców. Nasze analizy i badania mogą pozwolić na lepszą ocenę skutków pandemii, identyfikację rozwiązań łagodzących te skutki, a także wskazać szanse pojawiające się w efekcie pandemii. Obecna sytuacja to także okazja, aby wzbogacić nasz stan wiedzy poprzez weryfikację i rozwój modeli teoretycznych.

 

Chcemy zaprosić Państwa do prezentacji na konferencji wyników własnych badań, a także do wspólnej dyskusji na temat gospodarczych skutków pandemii.

Komitet organizacyjny i naukowy konferencji

Wśród członków naszego Komitetu Naukowego są zarówno czołowi naukowcy z Polski, jak i z dziewięciu krajów europejskich (Austrii, Czech, Danii, Niemiec, Rosji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch). Współpracujemy też z kilkoma czasopismami notowanymi w bazach Scopus i Web of Science.

Sprawy organizacyjne

W przypadku zainteresowania zapraszamy na stronę naszej Konferencji, gdzie znajdą Państwo bliższe informacje.

Podsumowanie

Drugiego grudnia odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Pandemic shock and its consequences for business and the economy” zorganizowana przez Instytut Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu z inicjatywy Prof. W. Przybylskiej-Kapuścińskiej i współpracowników Instytutu – prof. prof. K.Starzyka i J Rymarczyka.  

 

W konferencji wzięło udział ponad 60 prelegentów. Byli to przedstawiciele zarówno z młodszego pokolenia badaczy, jak i osób z dużym już doświadczeniem naukowym. Reprezentowali oni kilkanaście uczelni publicznych i niepublicznych z Polski a także uczelnie z Chile, Czech, Estonii, Kanady, Nowej Zelandii, Rosji,  Szwecji, Węgier i Wielkiej Brytanii.  

 

Do udziału w konferencji przyjęli również zaproszenie redaktorzy międzynarodowych czasopism naukowych z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch, wyjaśniając i ukazując wymagania i tryb przyjmowania artykułów do zagranicznych wysoce punktowanych czasopism, co było bardzo ciekawym doświadczeniem dla młodej kadry akademickiej. 

 

Przedmiotem konferencji były skutki pandemii dla gospodarki, zarówno w wymiarze makroekonomicznym, jak i na poziomie przedsiębiorstw. Problematyka obejmowała też skutki pandemii w aspekcie międzynarodowym i krajowym. Wskazano także na działania podejmowane w celu zmniejszenia negatywnych rezultatów. Poszukiwano też różnorodnych, potencjalnie pozytywnych efektów, jakie wykreowała pandemia w życiu gospodarczym i zawodowym oraz osobistym członków społeczeństwa. 

Jak stwierdzili uczestnicy konferencji i obserwatorzy zewnętrzni – konferencja stała na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Było to w ogromnej mierze główną zasługą – jej głównego przedstawiciela i kreatora – profesora Witolda Nowińskiego, który nadał przebiegowi konferencji tak znacząca rangę i sprawnie nią kierował, z dużym znawstwem i profesjonalizmem.  

Ze względu na okoliczności konferencja odbyła się w formule zdalnej, co nie miało wpływu na jej wartość i wydźwięk zewnętrzny. 

 

W przygotowaniu konferencji uczestniczył zespół z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w składzie: Witold Nowiński, Agata Basińska-Zych, Grażyna Nowaczyk i Łukasz Ziębakowski wspierany przez grono naukowców koordynujących ścieżki tematyczne:  Agnieszkę Głodowską (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Andreasa Walmsley (Plymouth Marjon University, Wlk.Brytania), Tiię Vissak (University of Tartu, Estonia), Jacka Tomkiewicza (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), Jacka Kalla i Karolinę Oleksa-Marewską (Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu). 

Publikacja

Rozdział I