Niepewność jest tym, co kochamy i nienawidzimy jednocześnie. Z rozmowy z prof. Maciejem Błaszakiem dowiesz się:

1. Kto cierpi na przekleństwo wiedzy?

2. Czy można nie wiedzieć na kilka sposobów? Różne typy niewiedzy, czyli o tym co wiemy, że wiemy, o tym, że wiemy, że nie wiemy i o tym, że nie wiemy, że nie wiemy.

3. Czy człowiek jest istotą racjonalną?

4. Dlaczego uczenie się to redukowanie niepewności?

5. Jaka jest wydajność mózgu? Kiedy można porównać go do żarówki?

 

 

Podcast powstał na podstawie wykładu inauguracyjnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, pobierz plik z pełną treścią wykładu wygłoszonego podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022 Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

 

Pobierz treść wykładu

 

O autorze

dr hab. Maciej Błaszak, prof. UAM

Wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Kognitywista, biolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Jego zainteresowania i doświadczenia dotyczą epigenezy umysłu, czyli możliwości kontrolowanego kształtowania mózgu człowieka. Zajmuje się psychologią uniwersalnego projektowania (universal design), narzędziami umysłu (braintools), neurodydaktyką i problematyką brainfitness. Prowadzi działalność szkoleniowo-doradczą, wykorzystując wyniki badań nad mózgiem do ulepszania procesu transferu wiedzy, budowania ścieżki rozwoju osobistego i zawodowego. Stypendysta uniwersytetów w Kilonii (Niemcy), Edynburgu (Szkocja) i Berkeley (USA). Autor pięciu monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów.

Czytaj więcej