Jak urządzić pokój studenta?

Student - niezależnie od kierunku, który wybrał - potrzebuje przestrzeni zarówno do nauki, jak i do odpoczynku. Oczywiście tuż przed sesją część młodych osób wybiera studiowanie kolejnych pozycji w bibliotece uczelni, jednak na co dzień studenci przygotowują się do zajęć w zaciszu swojego pokoju. Co w takim razie powinno się w nim znaleźć, by nauka była jeszcze bardziej efektywna, a odpoczynek - wydajniejszy?


Przestrzeń do nauki oddzielona od reszty pokoju
Niezależnie czy chodzi o przestrzeń do nauki, czy do pracy, zawsze warto stosować się do podstawowej zasady - czyli do oddzielania strefy odpoczynku/strefy prywatnej od przestrzeni poświęconej nauce lub pracy. Jak to zrobić w studenckim pokoju (który najczęściej nie jest zbyt duży)? Zakładamy, że studenci najczęściej uczą się lub wykonują projekty przy biurku. Warto zatem zaaranżować pokój tak, by biurko znalazło się w jednym z kątów pokoju (najlepiej blisko okna, tak, by światło padało na blat). Jak jednak mocniej zaakcentować, że dana przestrzeń służy wyłącznie do nauki? Dobrym pomysłem jest np. powieszenie tablicy korkowej nad biurkiem, na którą student będzie mógł przypinać informacje związane z uczelnią. Jeszcze lepszym patentem jest postawienie tuż obok biurka regału, który fizycznie będzie odgradzał przestrzeń do nauki od reszty pokoju. Na regale można bez problemu ustawić podręczniki akademickie lub ułożyć notatki czy inne niezbędne rzeczy do nauki. 


Miejsce do odpoczynku jest równie ważne
Studenci powinni jednak zadbać nie tylko o miejsce do nauki, ale także o miejsce do odpoczynku. Wygodne łóżko (koniecznie z dopasowanym materacem) umożliwi spokojny sen. Dobrze, jeśli w pokoju znajdzie się dużo roślin- dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest mniej zanieczyszczone, a dodatkowo zieleń roślin działa relaksująco. Warto też zadbać o to, by pokój był raczej w jasnych, stonowanych barwach, które sprzyjają zarówno odpoczynkowi, jak i nauce. Należy też pamiętać o odpowiednim oświetleniu - zwłaszcza w części przeznaczonej do nauki. Lepiej, jeśli sztuczne światło ma chłodny odcień- sprzyja wtedy koncentracji.

 

Wróć do spisu artykułów >