Jak dobrze przygotować się do studiów? 5 rad dla przyszłych studentów

Po dostaniu się na wymarzone studia czas na świętowanie. Najdłuższe wakacje w życiu mijają jednak szybko, a początek roku akademickiego zbliża się nieubłaganie. Jak dobrze przygotować się do studiów? O czym warto pamiętać, a czym nie ma sensu się stresować? Oto 5 przykładowych rad dla osób, które dopiero rozpoczną studia.

 

1. Spokojnie, nic cię nie ominie. Nie bój się, że coś przegapisz

Często osoby, które dopiero zaczynają naukę na studiach obawiają się, że czegoś nie dopilnują, coś przeoczą, o czymś nie zostaną poinformowane. Oczywiście studia wymagają dużej dozy samodzielności, jednak szczególnie w pierwszych tygodniach nauki nie ma się o co martwić – prowadzący i samorząd studencki dopilnują, by nowi studenci dowiedzieli się wszystkiego, czego potrzebują.

 

2. Naucz się krytycznie analizować to, co czytasz i słyszysz

W szkole uczono raczej, że wszystko co powie nauczyciel, powinno być traktowane niemal jak słowa wyroczni. Na studiach student może wchodzić w polemikę z prowadzącym zajęcia – żywa dyskusja i krytyczna analiza są charakterystyczne dla nauki na uczelni wyższej.

 

3. Zacznij jak najwcześniej działać w kołach studenckich

Jeśli na uczelni znajdują się naukowe koła studenckie, to warto zacząć jak najwcześniej się w nich udzielać. Zazwyczaj nie jest wymagana konkretna wiedza – jedynie pasja i chęć do rozszerzenia swoich kompetencji w danym obszarze. Uczestnictwo w kole naukowym to okazja do poznania ciekawych osób, nawiązania przyszłościowych kontaktów i zdobycia fajnego wpisu w CV.

 

4. Nie zaczynaj nauki tuż przed sesją – powtarzaj partie materiału co jakiś czas

Podstawowy błąd studentów? Zasiadają do nauki tuż przed sesją egzaminacyjną. Niestety nie zawsze kończy się to dobrze, bo do przerobienia jest zazwyczaj mnóstwo materiału z różnych przedmiotów. Z tego względu lepiej regularnie – np. co miesiąc – robić sobie powtórki po pewnych partiach materiału. Ułatwi to potem naukę do sesji.

 

5. Jeśli chcesz zmienić kierunek studiów, to nie bój się tej decyzji

Studenci, którzy poczują się jednak rozczarowani nauką na wybranym kierunku, powinni jak najszybciej podjąć decyzję o zmianie. Nie ma się czego bać – zmiana kierunku studiów jest znacznie lepszym pomysłem niż kontynuowanie czegoś, co nas nie interesuje. Osoby, które zastanawiają się nad zmianą kierunku, mogą zapoznać się np. z ofertą studiów licencjackich w WSB

 

Wróć do spisu artykułów >