Studia humanistyczne

Studenci coraz częściej łączą swoją przyszłość z ukończeniem kierunków technicznych, czasem nawet wbrew osobistym zainteresowaniom. Zauważalny jest pewien trend, w myśl którego jedynie tytuł inżyniera jest w stanie zapewnić dobrą pracę po studiach. To błędne podejście, ponieważ to właśnie sektor usług – obsługiwany głównie przez osoby z wykształceniem humanistycznym –  jest największy spośród trzech obecnych w Polsce. Czy zatem warto, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i predyspozycjami, wybrać studia humanistyczne?

 

Studia humanistyczne często są utożsamiane z zaledwie dwoma czy trzema kierunkami – wśród których najczęściej wymienia się  socjologię i filologię polską. Oferta przedstawiana przez niektóre uczelnie, takie jak Wyższa Szkoła Bankowa, jest jednak dużo bogatsza i uwzględnia różnorodne zainteresowania potencjalnych studentów. Studia humanistyczne to także prestiżowe prawo, specjalistyczna psychologia biznesu, szeroko pojęte nauki polityczne (politologia i stosunki międzynarodowe), a zatem dziedziny, które z natury są multidyscyplinarne i wymagają zdobycia wiedzy ekonomicznej, historycznej czy geograficznej.

 

Poszerzanie horyzontów
Studia humanistyczne od zawsze miały za zadanie poszerzać horyzonty młodych osób. Dzięki rozległości zagadnień poruszanych w ramach jednego tylko kierunku, student jest w stanie spojrzeć z innej perspektywy na otaczającą go rzeczywistość, a także łatwiej rozumie niektóre procesy zachodzące w obecnym świecie. W przeciwieństwie do studentów nauk ścisłych, humaniści nie zamykają się w jednym zagadnieniu, ale potrafią łączyć ze sobą wiedzę z wielu dziedzin, co może być bardzo przydatne w przyszłej pracy, szczególnie, że obecni pracodawcy na ogół poszukują osób wykształconych wszechstronnie, które znają przynajmniej podstawy różnych umiejętności.

 

Poszerzanie horyzontów to jeden z najważniejszych aspektów studiów humanistycznych, otwierających na świat i ułatwiających poznanie różnych punktów widzenia. Studiowanie powinno być podyktowane przede wszystkim pasją i własnymi zainteresowaniami, co idealnie oddaje założenia kierunków humanistycznych.

 

Sprawdź kierunki humanistyczne na WSB w zakresie:

 

Praktyczne umiejętności
Wbrew pozorom odpowiednio dobrane studia humanistyczne mogą zapewnić studentom zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Mowa przede wszystkim o tzw. soft skills (umiejętnościach miękkich). Oczywiście, program studiów humanistycznych, niezależnie od kierunku, nie zawiera osobnych przedmiotów poświęconych umiejętnościom miękkim, ale to właśnie studiowanie na takich kierunkach umożliwia ich praktyczną naukę. Dlaczego? Stałym elementem tego rodzaju kierunków jest dyskusja, praca w grupie, konieczna jest także umiejętność wyrażenia własnego zdania. To zaś jedne z najbardziej cenionych przez pracodawców umiejętności, łącznie z kreatywnością, otwartością i zaangażowaniem, które również nierzadko są wymagane przez wykładowców studiów humanistycznych. Oznacza to zatem, że absolwent psychologii, politologii czy pedagogiki potrafi spojrzeć na problem w sposób nieszablonowy, a w dodatku, dzięki wykształconym soft skills, rozwiązać go razem ze współpracownikami.

 

Dla kogo są stworzone studia humanistyczne?
To przede wszystkim studia dla osób, które chcą zdobywać wiedzę z różnych dziedzin, są ciekawe świata, otwarte na inne poglądy i sposoby rozumowania. To także świetny wybór w przypadku ludzi, którzy uważają, że może im to pomóc w ewentualnym przebranżowieniu, które prędzej czy później dotyka duży odsetek osób aktywnych zawodowo.

 

Studia humanistyczne to również studia dla pasjonatów, którzy uwielbiają dane zagadnienie i chcieliby zajmować się nim w przyszłości – niezależnie czy od strony teoretycznej, czy też praktycznej. Większość osób, która nie potrafią wyobrazić sobie studiowania na kierunku ścisłym lub technicznym, z łatwością znajdzie coś dla siebie z szerokiej, humanistycznej oferty.

 

Szeroki wybór oferty
Studia humanistyczne odznaczają się dużą różnorodnością. Niektóre kierunki są poświęcone pracy z innymi osobami (pedagogika czy psychologia), inne związane są z szeroko pojętym państwem (prawo, politologia, stosunki międzynarodowe). Nie brakuje także wszelkiego rodzaju filologii; ich absolwenci są grupą często poszukiwaną przez obecnych pracodawców ze względu na prężnie rozwijający się handel międzynarodowy. Niektóre uczelnie, takie jak Wyższa Szkoła Bankowa, oferują studentom nowe, ciekawe specjalizacje i odrębne kierunki studiów poświęcone nieco mniej popularnym zagadnieniom; świetnym przykładem jest design w biznesie. Jest to kierunek typowo artystyczny, który pozwala na naukę zagadnień rzadko poruszanych na innych uczelniach.

 

Po wybraniu odpowiedniego kierunku studiów czas na wybór uczelni. WSB oferuje studentom praktyczne podejście do przyswajanych przez nich zagadnień; liczne warsztaty, a także wykłady i zajęcia prowadzone przez osoby praktycznie zajmujące się daną problematyką pozwalają na wykształcenie dodatkowych umiejętności i zwiększenie własnej konkurencyjności na rynku pracy. Nowoczesne podejście do studiowania przedmiotów humanistycznych wyróżnia WSB na tle innych uczelni, które mniejszy nacisk kładą na badania i działania praktyczne podejmowane przez studentów.

 

Studia humanistyczne:

  • Są przeznaczone dla osób, które są pasjonatami danej dziedziny, chcą poszerzać własne horyzonty, a jednocześnie mają określony plan na dalszą karierę zawodową;
  • To studia dla osób otwartych, potrafiących myśleć nieszablonowo, które chcą wzbogacić swoje umiejętności miękkie, a także uważają relacje międzyludzkie za ważny element studiowania, a następnie pracy;
  • Studia humanistyczne zapewniają studentowi szeroką wiedzę z wielu dziedzin, dzięki czemu późniejszy absolwent może łatwiej zmienić branżę, w której pracuje (jest to bardzo ważne, jeśli uwzględniamy specyfikę rynku pracy);

 

Sprawdź kierunki humanistyczne na WSB w zakresie:

 

Wróć do spisu artykułów >