Studia edukacyjne nie tylko dla przyszłych nauczycieli

Studia edukacyjne to dla wielu osób spełnienie marzeń – praca z ludźmi i możliwość wpływania na ich dalsze losy to dla niektórych szansa na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Pedagogika to niezwykle rozległa dziedzina; studenci najczęściej mają do wyboru wiele interesujących specjalizacji, takich jak chociażby edukacja wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika czy też pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką uzależnień. Ukończenie studiów pedagogicznych jest równoznaczne z otrzymaniem odpowiednich uprawnień do wykonywania zawodu.

 

Niektórzy uważają, że wybór pedagogiki jako kierunku studiów jest bezcelowy; wskazują na ogromne zainteresowanie studentów właśnie tym kierunkiem, co w ich opinii może doprowadzić do zbyt dużej liczby pedagogów na rynku pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, że niesłabnąca chęć studiowania pedagogiki wynika również z możliwości uzyskania wysokich kwalifikacji, które decydują o konkurencyjności absolwenta.

 

Dlaczego pedagogika?
Powodów może być mnóstwo. Dla części studentów jest to przede wszystkim kierunek marzeń, który pozwoli im na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Warto zresztą pamiętać, że zdobycie uprawnień pedagogicznych jest niezbędnie nie tylko w przypadku zawodu nauczyciela; absolwenci tego kierunku pracują również jako terapeuci uzależnień, specjaliści do spraw resocjalizacji, pedagodzy dzieci niepełnosprawnych czy też doradcy zawodowi. Możliwości jest zresztą znacznie więcej – wystarczy dokładnie zapoznać się z proponowanymi specjalnościami.

 

Jakie jeszcze są zalety studiowania pedagogiki? Studia edukacyjne, podobnie jak wszystkie studia społeczne, poszerzają horyzonty i uczą współpracy z drugim człowiekiem. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy doceniają znaczenie tzw. umiejętności miękkich, coraz częściej pożądanych przez pracodawców. Studenci muszą nierzadko muszą wykazać się również kreatywnością – najłatwiej to zaobserwować na warsztatach prowadzonych przez doświadczonych pedagogów i animatorów. To sprawia, że świetnie sprawdzą się także w niektórych agencjach reklamowych czy marketingowych.

 

Zdobycie uprawnień pedagogicznych, to także najlepszy sposób na to, by móc przekazywać innym swoją pasję – zapaleni historycy czy biolodzy, którzy ukończą równolegle studia pedagogiczne to skarb każdej szkoły, pracowni i placówki edukacyjnej. Przygotowanie pedagogiczne może być szczególnie przydatne także w przypadku osób, które ukończyły studia artystyczne; dzięki temu będą mogły w sposób znacznie bardziej świadomy, za pomocą odpowiednich technik, poprowadzić warsztaty i zajęcia plastyczne, muzyczne czy aktorskie.

 

Studia I stopnia
W ofercie Wyższej Szkoły Bankowej studia pedagogiczne można podjąć w jednym z sześciu miast - Bydgoszczy, Chorzowie, Gdańsku, Gdyni, Opolu i Toruniu. Kandydaci mogą wybierać pomiędzy licznymi specjalnościami; do najpopularniejszych należą bez wątpienia edukacja wczesnoszkolna, pedagogika specjalna czy też pedagogika resocjalizacyjna. Innowacyjny program, nastawiony w dużym stopniu na zdobycie praktycznych umiejętności i umożliwiający realne przygotowanie do wykonywania zawodu pedagoga, został stworzony przez najbardziej wykwalifikowanych pedagogów, trenerów i nauczycieli. Bardzo ważna wiadomość: absolwent studiów licencjackich zdobywa odpowiednie uprawnienia, dzięki czemu może nauczać lub prowadzić terapie, w zależności od tego, jaką specjalizację wybrał. To dobra informacja dla wszystkich osób, które po trzech latach studiów chcą mieć kwalifikacje zawodowe, które umożliwią im normalne funkcjonowanie na rynku pracy.

 

Studia II stopnia i podyplomowe
Mimo zdobycia uprawnień pedagogicznych na studiach I stopnia, absolwent powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że pedagogika to niezwykle pojemna dziedzina, którą warto poznać znacznie dokładniej. Dla takich osób Wyższa Szkoła Bankowa przygotowała ofertę studiów magisterskich, oczywiście wraz z ciekawymi i przyszłościowymi specjalnościami. To także ciekawa propozycja dla osób, które na studiach licencjackich ukończyły inny kierunek, ale chciałyby uzyskać uprawnienia pedagogiczne. Świetnym pomysłem jest chociażby połączenie pedagogiki z trzyletnią psychologią w biznesie (kierunek również oferowany przez Wyższą Szkołę Bankową); gruntowne wykształcenie w zakresie psychologii i pedagogiki otwiera przed absolwentem tych kierunków szeroką perspektywę zatrudnienia.

 

Osoby, które chcą jedynie poszerzyć swoją wiedzę o niektóre zagadnienia pedagogiczne, mogą wybrać studia podyplomowe. To dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy mają już określony zawód, ale brakuje im niektórych kompetencji, które mogliby nabyć właśnie dzięki podyplomowym studiom z zakresu pedagogiki. Znaczna część kursów została przygotowana także z myślą o absolwentach studiów licencjackich i magisterskich z zakresu pedagogiki; dzięki nim mogą poszerzyć swoją wiedzę lub zdobyć nowe, ciekawe umiejętności, np. w dziedzinie zarządzania czy marketingu. Przykładem takiego kursu jest przedsiębiorczość dla nauczycieli czy akademia lidera w oświacie.

 

Dlaczego warto wybrać pedagogikę?

  • Niesłabnące zainteresowanie studiowaniem pedagogiki świadczy o możliwościach, jakie niesie ukończenie tego kierunku. Absolwenci pedagogiki mogą odnaleźć się w roli pedagoga, nauczyciela, doradcy zawodowego, trenera, terapeuty czy animatora społecznego.
  • Studiowanie pedagogiki umożliwia nie tylko zdobycie odpowiednich uprawnień, ale również całego szeregu tzw. umiejętności miękkich, niezwykle cenionych przez obecnych pracodawców. Co ważne, z racji charakterystyki zawodu pedagoga, studenci uczą się również kreatywności, szybkiego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, co umożliwia im pracę nawet w takich ośrodkach jak agencje reklamowe i marketingowe.
  • Studia I stopnia w Wyższej Szkole Bankowej umożliwią studentom zdobycie uprawnień, a także przygotują ich do wykonywania zawodu. Liczne specjalności gwarantują szeroki wybór, dlatego każda osoba zdecydowana na studiowanie pedagogiki powinna dopasować specjalność do własnych zainteresowań.
  • Studia II stopnia i studia podyplomowe służą uzupełnieniu nabytej już wcześniej wiedzy; często są doskonałym wyborem dla osób, które posiadają licencjat z innego kierunku i chcą połączyć swoją pasję z wiedzą pedagogiczną. WSB umożliwia również absolwentom pedagogiki poszerzenie umiejętności z zakresu zarządzania czy marketingu.

 

Sprawdź ofertę studiów edukacyjnych na WSB:

 

Wróć do spisu artykułów >