Studia dzienne czy zaoczne – które wybrać?

Wszyscy uczniowie, tuż po szczęśliwie zdanym egzaminie maturalnym, muszą podjąć decyzję dotyczące kierunku studiów, uczelni, na której chcą kontynuować edukację, oraz trybu, w jakim chcą się uczyć. Pytanie - studia dzienne czy zaoczne - stawia sobie coraz więcej młodych osób. Choć do niedawna większość wybierała naukę w trybie dziennym, w niektórych przypadkach studia zaoczne mogą być lepszym wyborem.


Czym kierować się przy wyborze trybu studiów?
Każda decyzja, szczególnie ta, od której zależy kilka kolejnych lat życia, powinna być dobrze przemyślana. Zarówno studiowanie w trybie dziennym jak i zaocznym ma swoje wady i zalety. Na przykład studia dzienne znacznie rzadziej umożliwiają swobodne łączenie nauki z pracą (zwłaszcza na studiach licencjackich). Z kolei wybierając formę zaoczną, student spędza nieco mniej czasu na zajęciach w porównaniu do swoich kolegów z trybu dziennego. Osoby, którym zależy przede wszystkim na przyswajaniu jak największej ilości wiedzy, a które nie muszą jednocześnie martwić się o koszty utrzymania, mogą spróbować swoich sił na studiach dziennych. Z kolei ci, którzy stawiają przede wszystkim na zdobywanie doświadczenia i łączenie nauki z pracą mogą pokusić się o studiowanie w trybie zaocznym. Nauka weekendowa to także dobra opcja dla osób, które marzą o dyplomie wyższej uczelni, jednak w ciągu tygodnia muszą pracować lub poświęcić więcej czasu rodzinie.


Nie ma uniwersalnej recepty
Żadna, nawet najlepsza porada, nie sprawdzi się w każdej sytuacji i w przypadku każdego kierunku. Wszystko zależy od osobistych celów i aspiracji. Niektóre osoby chcą przede wszystkim zdobyć wiedzę i poszerzyć swoje horyzonty. Czas studiów ma być dla nich jednocześnie czasem największej wolności i okresem kreowania wspaniałych wspomnień. Dla innych studia to tylko środek do osiągnięcia celu, jakim jest np. kariera w wymarzonej branży lub awans. Należy jedynie mieć na uwadze fakt, że nie ma gorszego i lepszego trybu studiowania – są tylko takie, które w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają osobistym preferencjom.

 

Wróć do spisu artykułów >