Studia doktoranckie – jak wyglądają i ile trwają studia doktoranckie?

Na studia doktoranckie decyduje się coraz więcej osób. Głównie ze względu na fakt, że tytuł magistra zdewaluował się i teraz większość osób w przedziale 25-34 lata może pochwalić się wykształceniem wyższym. Tytuł doktora w oczywisty sposób zwiększa szanse na znalezienie pracy w wymarzonej branży lub na szybszy awans. Jak wyglądają studia doktoranckie, kiedy warto się na nie zdecydować i ile trwają?


Charakterystyka studiów doktoranckich
Studia doktoranckie nazywane są również studiami trzeciego stopnia. Mają dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest pogłębienie wiedzy z konkretnej dziedziny naukowej, tak, by absolwent studiów doktoranckich był w pełni przygotowany do kontynuacji kariery akademickiej, samodzielnego konstruowania badań i przeprowadzania logicznego wnioskowania. Rozprawa doktorska najczęściej opiera się zresztą właśnie o zaprojektowane przez doktoranta badanie dotyczące zagadnienia, które interesuje go pod względem naukowym. Dzięki temu społeczność akademicka zyskuje kolejnego naukowca, który może przyczynić się do pogłębienia wiedzy na dany temat.


Drugim celem studiów doktoranckich jest przygotowanie doktoranta do nauczania akademickiego; studenci studiów trzeciego stopnia, niezależnie od kierunku, uczą się zaawansowanej metodologii i propedeutyki. Warto zaznaczyć, że doktoranci w trakcie studiów pracują również nad publikacjami naukowymi, które następnie prezentują na różnego rodzaju konferencjach, gdzie wymieniają spostrzeżenia i wiedzę z doktorantami z całej Polski, a nierzadko także z innych krajów. Studia trzeciego stopnia zazwyczaj trwają cztery lata i mogą odbywać się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. 


Studia doktoranckie w WSB
Wyższe Szkoły Bankowe w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu prowadzą studia III stopnia; WSB w Poznaniu i Wrocławiu są uprawnione do nadawania tytułów doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, natomiast WSB w Gdańsku – do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. 


Linki do stron poszczególnych placówek:

 

Wróć do spisu artykułów >