Jakie studia wybrać w 2019, żeby za 5 lat mieć dobrą pracę?

To pytanie niewątpliwie zadaje sobie każdy uczeń klasy maturalnej. Dobra praca jest tu zresztą rozumiana nie tylko jako stabilna, ale także przynosząca dobre dochody i pozwalająca utrzymać work-life balance. Dla wielu młodych osób wyznacznikiem będzie również praca z nowoczesnymi technologiami. Na jakie studia warto postawić, by potem nie żałować? Dyplom jakiego kierunku zapewni dobrą pracę?


Kierunki biznesowe – pragmatyczne podejście do życia
Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie nauki na kierunkach biznesowych. Nie chodzi zresztą tylko o ekonomię czy finanse i rachunkowość, choć niewątpliwie gwarantują one nie tylko zdobycie pożądanych przez pracodawców umiejętności, ale i uczą zupełnie innego podejścia do spraw finansowych. Popularne stają się także kierunki, które łączą naukę o biznesie z innymi dziedzinami – informatyką, prawem, a nawet designem. Osoba, która ukończyła takie studia, posiada wiedzę nie tylko z zakresu interesującej jej tematyki, ale także z łatwością porusza się w świecie finansów i prawa, dzięki czemu staje się wartościowym kandydatem na rynku pracy. Absolwenci wymienionych kierunków mogą także bez przeszkód założyć własną działalność gospodarczą – poradzą sobie z prowadzeniem firmy bez pomocy osób z zewnątrz.


Filologia: kierunek, który zapewni dobrą pracę
Absolwenci filologii (nie tylko tych popularnych, czyli anglistyki i germanistyki, ale także np. iberystyki) nie mogą narzekać na brak pracy. Znajdują zatrudnienie przede wszystkim jako tłumacze, jednak bardzo często trafiają także do międzynarodowych korporacji, gdzie są odpowiedzialni za kontakt z zagranicznymi kontrahentami. Znajomość języka obcego jest niezwykle pożądana także w mniejszych firmach. Najodważniejsi mogą spróbować swych sił poza granicami kraju, jednak… niekoniecznie go opuszczając. Możliwości jest wiele – wykonywanie tłumaczeń dla klientów z całego świata lub pisanie tekstów na zlecenie w języku obcym, bez konieczności opuszczania domu – to na pewno brzmi dla wielu osób zachęcająco. 


Bez względu na wybrany kierunek studiów należy pamiętać o tym, by jak najwcześniej zdobywać doświadczenie. Z tego względu ważny jest kontakt z Biurem Karier, warto także szukać praktyk i staży, które pozwolą na rozpoczęcie kariery zawodowej w wybranej branży. 

 

Wróć do spisu artykułów >