Jakie studia warto wybrać w 2019? Co warto studiować, aby dostać dobrze płatną pracę?

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Niewątpliwie warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka czynników; dokonanie decyzji na podstawie jednej przesłanki może okazać się zgubne w skutkach. Największy wpływ na wybór kierunku studiów powinny mieć indywidualne predyspozycje, zainteresowania, oczekiwania finansowe i potrzeby rynku pracy. O ile własne zdolności i pasje każdy musi ocenić sam, o tyle już przeciętne wynagrodzenie czy popularność danego kierunku studiów można stosunkowo łatwo sprawdzić. 


Wciąż rośnie zainteresowanie informatyką
Z rankingu najpopularniejszych kierunków studiów opublikowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że informatyka nie tylko cieszy się największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia, ale także zdecydowanie deklasuje inne kierunki (42 tys. chętnych; drugi kierunek w rankingu – 27 tys.).  Jak łatwo się domyślić, zapotrzebowanie na specjalistów z szeroko rozumianej branży IT wciąż jest ogromne. Na osoby, które zdecydują się na karierę zawodową w tym kierunku, czekają też spore zarobki. O tym, czego uczą się studenci informatyki w WSB można przeczytać na stronie https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka.


Przybywa osób, które świadomie wybierają zarządzanie
Jeszcze niedawno zarządzanie uważano za kierunek ze słabymi perspektywami. Obecnie jednak znów wróciło do łask. Studia na tym kierunku wybierają zazwyczaj świadome osoby, które doskonale wiedzą jakie umiejętności chciałyby zdobyć. Najczęściej studenci zarządzania marzą o karierze menedżerskiej. To, czego się nauczą, w dużej mierze zależy od profilu uczelni i metod nauczania. Najlepiej, jeśli zajęcia mają wymiar praktyczny – tak jak ma to miejsce w Wyższej Szkole Bankowej (o tym, jak wygląda nauka na zarządzaniu w WSB można przeczytać na https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/zarzadzanie). Podobnie jak informatyka, zarządzanie znajduje się w ścisłym topie najpopularniejszych kierunków. 


Finanse i rachunkowość: finansiści zawsze będą potrzebni
Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Studenci finansów i rachunkowości bez wątpienia zdobędą wiedzę nie tylko na temat prawa podatkowego, ale także rachunkowości, sporządzania sprawozdań finansowych czy tworzenia biznesplanu. To jeden z kierunków, po którym prawdopodobnie nigdy nie zabraknie pracy – zawsze będą potrzebni księgowi, finansiści czy specjaliści ds. prawa podatkowego. Absolwenci finansów i rachunkowości nie mają też na ogół powodów do narzekania w kwestii zarobków. Program kierunku i perspektywy zawodowe po jego ukończeniu można znaleźć na stronie https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/finanse-i-rachunkowosc. Warto wspomnieć, że finanse i rachunkowość również znajdują się w zestawieniu 10 najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2018/2019. 
 

Wróć do spisu artykułów >