Ile trwają studia? Ile kosztują i które warto wybrać?

Przyjęło się, że studia trwają 5 lat. Zazwyczaj tak właśnie jest, jednak należy pamiętać, że obecnie w Polsce funkcjonuje system boloński, a dodatkowo nie można zapominać też o kierunkach, które z założenia trwają dłużej (np. medycyna). Rodziców przyszłych studentów może interesować natomiast odpowiedź na inne pytanie, mianowicie – ile kosztują studia?

 

Studia nie muszą trwać 5 lat. I warto zdawać sobie z tego sprawę

Obecnie pięć lat trwają jedynie… jednolite studia magisterskie. Do najpopularniejszych studiów pięcioletnich należy zaliczyć psychologię, prawo i farmację. Po ich ukończeniu absolwent otrzymuje tytuł magistra. Większość kierunków jest jednak zorganizowana zgodnie z systemem bolońskim, co oznacza, że studia są na ogół dwustopniowe. Studia pierwszego stopnia trwają zazwyczaj trzy lata (3,5 w wypadku studiów inżynierskich), a ich absolwent otrzymuje tytuł licencjata (lub inżyniera). Studia drugiego stopnia to studia uzupełniające magisterskie; mogą na nie aplikować tylko osoby, które wcześniej ukończyły studia pierwszego stopnia. Studia drugiego stopnia mogą trwać 1,5 do 2 lat (w zależności od kierunku – 1,5 roku wystarczy, by uzyskać tytuł magistra inżyniera). Nie można zapominać także o kierunkach, które z założenia trwają dłużej – przykładami mogą być medycyna i weterynaria, na których ukończenie trzeba poświęcić co najmniej 6 lat.

 

Ile kosztują studia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Studia dzienne teoretycznie są bezpłatne, jednak wydatki leżą gdzie indziej – w kserówkach, podręcznikach, nie wspominając o wynajmowaniu pokoju, jeśli student uczy się w innym mieście niż rodzinne. Z raportu Związku Banków Polskich wynika zresztą, że życie studenckie kosztuje średnio ponad 1900 zł miesięcznie. Miejsce w akademiku to minimum 400 zł, osoby, które zdecydują się na zamieszkanie na stancji zapłacą jeszcze więcej. ZBP uwzględnił w raporcie także koszt czesnego na uczelniach niepublicznych; może ono wynieść nawet ok. 500 zł. Pozostałe wydatki są związane z wyżywieniem, biletami na komunikację miejską czy podręcznikami. Oczywiście studenci mogą próbować oszczędzać na własnych wydatkach (takich jak np. kosmetyki, ubrania itd.), które w raporcie oszacowano na niemal 500 zł. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich wypadkach jest to możliwe.

 

Na jeszcze większe wydatki muszą nastawić się studenci decydujący się na studia wieczorowe lub zaoczne. Paradoksalnie to jednak oni mają większe szanse na spokojne przetrwanie studiów pod względem finansowym, ponieważ mogą bez żadnych problemów podjąć pracę już od pierwszego semestru studiów. Z tego względu nie zawsze studia dzienne są bardziej opłacalne – zwłaszcza, jeśli grafik zajęć nie jest elastyczny i student nie może podjąć pracy nawet na pół etatu. W przypadku studiów zaocznych dochód osiągany przez studentów jest zazwyczaj znacznie większy i pozwala na samodzielne utrzymanie się. Wszystko zależy jednak od kierunku studiów i wymiaru pomocy, jakiej może udzielić studentowi rodzina.

 

Wróć do spisu artykułów >