Doktorat – sprawdź, jak go zrobić, gdy studia magisterskie to za mało

Tytuł magistra to dziś w wielu wypadkach za mało – obecnie większość tzw. millenialsów ma wyższe wykształcenie, dlatego na rynku pracy muszą konkurować zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami. Jest jednak coś jeszcze, co może dać im przewagę nad konkurentami – chodzi o tytuł doktora. Czy studia trzeciego stopnia realnie oddziałują na szanse osób starających się o pracę?

 

Co daje tytuł doktora?

Ukończenie uzupełniających studiów magisterskich (lub jednolitych studiów pięcioletnich) nie daje w tym momencie niemal żadnej przewagi – wiele młodych osób zyskuje tytuł magistra. Jednocześnie większość z nich nie kontynuuje już edukacji i skupia się na karierze zawodowej. Alternatywą może być podjęcie nauki na studiach trzeciego stopnia, czyli studiach doktoranckich. Wbrew pozorom dość łatwo da się je pogodzić z etatową pracą – zwłaszcza w przypadku studiów zaocznych. Uzyskany tytuł doktora (np. doktora nauk humanistycznych, nauk społecznych czy nauk ekonomicznych) to często jedyna znacząca różnica, jeśli chodzi o życiorys osób aplikujących na dane stanowisko pracy. Warto pamiętać także o tym, że uzyskanie tytułu doktora jest często równoznaczne z prowadzeniem niektórych zajęć na uczelni, co może być dodatkowym źródłem dochodu.

 

Absolwent studiów doktoranckich: sylwetka

Uzyskanie tytułu doktora wiele mówi o danej osobie. Już na wstępie wyróżnia się pracowitością i determinacją (należy pamiętać, że studia trzeciego stopnia to kolejny szczebel edukacji, wymagający od studenta najwięcej samozaparcia i samodzielności). Nie ulega wątpliwości, że absolwent takich studiów staje się także ekspertem w danej dziedzinie, umie się świetnie komunikować i opanował wystąpienia publiczne. Warto zresztą pamiętać, że pracodawcy – oprócz konkretnej wiedzy – cenią właśnie umiejętności miękkie, które studia doktoranckie doskonale kształtują. Nie bez znaczenia jest też prestiż wiążący się z tytułem naukowym; wielu zatrudniających jest pod wrażeniem ukończenia kolejnego szczebla edukacji. Absolwent studiów trzeciego stopnia jest również postrzegany jako osoba rzetelna, która umie z sukcesem zakończyć projekt, nad którym wcześniej pracowała przez dłuższy czas.

 

Wróć do spisu artykułów >