Co dają studia podyplomowe? 5 często zadawanych pytań o podyplomówkę

Studia podyplomowe cieszą się rosnącą popularnością. Nie wszystkie kwestie związane z podyplomówką są jednak jasne – niektórzy wciąż utożsamiają studia podyplomowe z krótszą formą studiów magisterskich. Wątpliwości budzi też kwestia tytułu otrzymywanego przez absolwenta studiów podyplomowych. Poniżej odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań o podyplomówkę.

 

Czy trzeba mieć wyższe wykształcenie, by rozpocząć studia podyplomowe?

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Odpowiedź brzmi – tak. Wystarczy jednak tytuł licencjata; studia podyplomowe można podjąć już po ukończeniu pierwszego stopnia studiów.

 

Czy studia podyplomowe to inna forma studiów magisterskich?

Studia podyplomowe to odrębna forma studiów. Nie jest to w żadnym wypadku rodzaj studiów magisterskich.

 

Jaki tytuł naukowy zyskuje absolwent studiów podyplomowych?

Być może niektórych rozczaruje ta odpowiedź, ale po ukończeniu studiów podyplomowych absolwent nie otrzymuje żadnego dodatkowego tytułu naukowego.

 

Czy studia podyplomowe rozpoczynają się w tym samym momencie co studia licencjackie czy magisterskie?

Tak. Semestr zimowy studiów podyplomowych, podobnie jak w przypadku studiów licencjackich czy magisterskich, rozpoczyna się w październiku. Semestr letni – w marcu.

 

Ile trwają studia podyplomowe?

Zazwyczaj studia podyplomowe trwają 2 semestry, czyli 1 rok akademicki. Zdarza się jednak, że studia podyplomowe trwają trzy semestry i wtedy cała podyplomówka kończy się w marcu kolejnego roku.

 

Wróć do spisu artykułów >