Praktyki studenckie i staże - kariera krok po kroku

Niezależnie od tego, na którym roku jesteś, swój czas na studiach powinieneś wykorzystywać w najbardziej efektywny sposób. Dlatego też warto zacząć od zdobywania praktyki. Staż dla studenta, nawet jeśli jest bezpłatny, dostarcza nowych umiejętności, ogólnego obycia w miejscu pracy, a także cennych kontaktów zawodowych na przyszłość. Warto o nie zadbać już teraz.

 

Doświadczenie zawodowe na wagę złota

Zdobycie doświadczenia już na początku swojej drogi zawodowej jest ważną kartą przetargową na rynku pracy. Znalezienie ciekawego i pełnopłatnego zajęcia zaraz po studiach nie jest dziś już taką oczywistością, jaką było choćby kilkanaście lat temu. Oczekiwania pracodawców stale rosną, a konkurencja nie śpi.

 

Wartościowe oferty, w dużej mierze dostosowane do poziomu doświadczenia i młodego wieku kandydatów, można znaleźć w Biurach Karier, działających przy oddziałach Wyższych Szkół Bankowych. Co ciekawe, nie chodzi tu jedynie o bezpłatne staże, ale również o warte rozważenia oferty pracy w sektorze biznesowym.

 

Wiadomo już, dokąd skierować swoje kroki w drodze po pierwsze praktyki i staż. Warto jednak pamiętać, że już na etapie poszukiwania stażysty wiele firm wymaga od kandydata życiorysu. Jak napisać CV, nie mając bogatego doświadczenia? Co w nim zawrzeć? Pomoże w tym kilka sprawdzonych sztuczek i - wbrew pozorom - duża doza szczerości. Tego można dowiedzieć się z poradnika przygotowanego przez ekspertów Wyższych Szkół Bankowych.

 

Z poradnika WSB można dowiedzieć się m.in. tego:

  • jakie umiejętności podkreślić, które zaś pominąć podczas pisania CV;
  • jak skonstruować CV, aby uzyskać przewagę nad konkurentami i wywalczyć rozmowę kwalifikacyjną z przyszłym pracodawcą;
  • które elementy CV zaprezentują Cię jako osobę odpowiedzialną, kompetentną i godną zaufania;
  • czym wypełnić życiorys, gdy doświadczenia i lat na karku nie jest zbyt wiele;
  • o jakich elementach CV pamiętać, a które lepiej pozostawić do własnej wiadomości.

 

Szczególnie istotna z punktu widzenia pracodawcy jest sekcja "Umiejętności". Nawet jeśli z racji młodego wieku nie masz ich zbyt wiele, zawsze możesz zaprezentować się z dobrej strony. O pozytywnym nastawieniu do pracy, pasji, oddaniu i zaangażowaniu mogą świadczyć nawet tak prozaiczne czynności jak odpisywanie na e-maile klientów w firmie taty czy prowadzenie gazetki szkolnej. Należy jednak tak zdobyte doświadczenie w odpowiedni sposób nazwać i opisać. Wakacyjny wolontariat w schronisku dla zwierząt czy udział w plenerze malarskim również świadczą o kandydacie jako osobie lubiącej nowe wyzwania, chcącej zmieniać świat i potrafiącej dobrze zorganizować własny czas.

 

Każdy jakoś zaczynał! Pracownicy Biura Karier uczą, jak proste sprawy przekuć na interesujące z punktu widzenia rekrutera predyspozycje i umiejętności. Więcej cennych wskazówek znajdziesz tutaj: www.merito.pl/poradnikcv.

 

Biuro Karier - łącznik pomiędzy studentem i pracodawcą

Biura Karier są instytucjami, które można spotkać coraz liczniej na polskich uczelniach. Ich rola polega nie tylko na dostarczaniu studentom informacji na temat możliwych ścieżek zawodowych, ale również organizowaniu praktyk i staży. Biura Karier dysponują również ciekawymi ofertami pracy.

 

Główną rolą Biura Karier jest poprawa zatrudnialności absolwentów uczelni, a więc polepszenie sytuacji młodych na rynku pracy. Kluczowe jest tu zadbanie o dokładniejsze dopasowanie kompetencji absolwentów uczelni do wymogów przyszłych rekruterów. Mają służyć temu staże dla studentów, które umożliwiają płynne przejście z bezpiecznych murów akademickich do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

 

Aktywizacji zawodowej bez wątpienia sprzyja podejmowanie pracy już podczas studiów. Biura Karier, które funkcjonują przy poszczególnych oddziałach Wyższych Szkół Bankowych, stawiają sobie za cel nadrzędny ułatwianie kontaktów z przyszłymi pracodawcami, a także poradnictwo zawodowe. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości WSB we Wrocławiu, Toruniu, Bydgoszczy, Opolu i Chorzowie, przy współpracy z Biurami Karier, udzielają też pomocy podczas zakładania własnej przedsiębiorczości tym studentom, którzy czują, że chcą być liderami biznesu i pragną pracować na własny rachunek. Warto wspomnieć, że Inkubator Akademicki działający przy WSB w Opolu znalazł się w dziesiątce najlepszych w Polsce.

 

Doradcy zawodowi Wyższych Szkół Bankowych pomagają w określaniu predyspozycji kandydata i udzielają wskazówek odnośnie możliwości dalszego rozwoju kariery.

 

Idea nauki przez całe życie

Na dzisiejszym rynku pracy coraz bardziej liczą się konkretne kompetencje i wąska specjalizacja. Służą temu poszczególne plany studiów w WSB. Jednak w oczach pracodawców liczy się coś jeszcze - umiejętności miękkie. Pracownicy Biura Karier WSB organizują szkolenia dla studentów w zakresie poruszania się po rynku pracy. W ofercie warsztatów umiejętności interpersonalnych znaleźć można m.in. takie szkolenia:

  •  „Profesjonalna obsługa klienta - trudny klient i trudne sytuacje”;
  •  „Dokumenty aplikacyjne - jak się odnaleźć w gąszczu porad i wskazówek”;
  •  „Negocjacje handlowe”;
  •  „Oko w oko z rekruterem, czyli jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej”;
  •  „Jak  mówić, by cię słuchali?”;
  •  „Skutecznie zarządzaj sobą w czasie”.

 

Przede wszystkim jednak, Biura Karier zajmują się współpracą z pracodawcami.

 

Organizacja praktyk studenckich, zarówno tych obowiązkowych, jak i ponadprogramowych, wsparcie w aktywnym poszukiwaniu pracodawców, u których można odbyć wartościowe praktyki, ocena przebiegu praktyk - tego możesz oczekiwać od Biura Karier WSB.

 

Praktyki studenckie i staże - pewny krok w przyszłość

Wielu studentów zaczyna łączyć naukę i pracę. Młodzi ludzie, przerażeni brakiem doświadczenia zawodowego, wolą nie przedłużać okresu wejścia na rynek pracy, ale wytężyć siły i rozwijać się w szybszym tempie. Nie sposób dziwić się takiemu podejściu. Nie warto czekać na zakończenie studiów, lecz odpowiednio wcześniej zbudować przewagę konkurencyjną w postaci bogatego doświadczenia. Dobrych praktyk w tym zakresie można uczyć się od studentów WSB, z których 85% łączy naukę i pracę.

 

Oto, jak WSB pomagają łączyć studentowi wiele obowiązków, aby ten mógł przeżyć studia jak najpełniej i wynieść z nich jak najwięcej:

  • bardzo dobra organizacja zajęć - możliwość łączenia pracy i nauki daje szanse na rozsądne planowanie swojej kariery, będąc jeszcze na studiach;
  • wsparcie w planowaniu ścieżki zawodowej - studia to doskonały moment na to, aby określić, w jakim miejscu chcemy być za kilka lat; pomaga w tym treściwy i zwięzły plan zajęć, zajmujący 3-4 dni w  tygodniu na studiach stacjonarnych lub zajęcia w soboty i niedziele na studiach niestacjonarnych;
  • zachęta do rozwoju na różnych płaszczyznach - eksperci WSB doskonale wiedzą, że sukces zawodowy to nie tylko wysokie stanowisko i dobra pensja; do szczęśliwego życia potrzebna jest przyjaźń, miłość i czas na rozwijanie pasji; WSB szanuje studenta, zajmując mu tyle czasu, ile faktycznie potrzeba;
  • motywacja do rozwoju - pracownicy Biura Karier skutecznie zachęcają do wytężonej pracy, wierząc, że na końcu drogi pojawią się oczekiwane efekty i satysfakcja;
  • kontakt z szerokim gronem pracodawców - praktyki studenckie, nawet te bezpłatne, dają studentowi profity w postaci dodatkowych praktycznych umiejętności, sprawdzenia wiedzy zdobytej na studiach w codziennych biurowych realiach, a także szansę poznania specyfiki funkcjonowania konkretnej firmy. W jaki lepszy sposób można zdiagnozować swoje braki i szybko nadrobić zaległości, jeśli nie w działaniu?;
  • obiektywna informacja na temat predyspozycji - eksperci z Biura Karier badają mocne strony studenta i pomagają kształtować mu ścieżkę kariery w dziedzinie, w której czuje się najlepiej;
  • praca w zasięgu ręki - staż płatny, praktyki studenckie czy pierwsza praca w pełnym wymiarze godzin? Wszystko to znajdziesz w Biurze Karier WSB.

 

Wysiłek poczyniony dziś zaprocentuje po stokroć tuż po obronie pracy dyplomowej. Większy zakres doświadczenia sprawi, że absolwent już na starcie będzie znajdować się poziom wyżej, pozostawiając konkurencję daleko w tyle.

 

Wróć do spisu artykułów >