Praca na starcie – w korporacji czy mniejszej firmie?

Wielu młodych ludzi już na studiach zastanawia się jak pokierować swoją karierą zawodową, aby nie tylko odpowiednio dużo zarabiać, ale również czerpać z pracy satysfakcję i rozwijać się w niej. Takie planowanie powinno zacząć się już na etapie wyboru pracodawcy. Obecnie na polskim rynku pracy o zatrudnienie coraz łatwiej, więc kandydaci mają większe pole manewru niż jeszcze kilka lat temu. Wielu z nich ma dylemat – aplikować do korporacji czy do mniejszej firmy? W tym artykule przedstawimy pokrótce wady i zalety obu rozwiązań.

 

Praca w korporacji – dobre warunki pracy, duże wymagania
Decydując się na pracę w korporacji, można być pewnym kilku rzeczy. Przede wszystkim – dla najlepszych to praca z dużymi perspektywami i jasną ścieżką rozwoju. Awans w firmowej hierarchii w dużym stopniu uzależniony jest od wyników. Kolejna sprawa to atrakcyjne warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Nie chodzi tu tylko o formę, czyli umowę o pracę i satysfakcjonującą kwotę pensji, lecz także o poczucie stabilizacji i atrakcyjne pakiety dodatkowe. Korporacje bardzo często oferują swoim pracownikom dodatkowe ubezpieczenia, szkolenia, zniżki lub całkowicie darmowe wejścia na zajęcia sportowe i rekreacyjne. Praca w korporacji to również możliwość pracy przy dużych projektach ze znaczącymi klientami i partnerami biznesowymi. Można być też pewnym, że zakres obowiązków będzie jasno określony i nikt nie będzie wymagał od pracownika rzeczy, których nie ma zapisanych w umowie.

 

Nie każdy jednak odnajdzie się w korporacyjnych standardach pracy. Po pierwsze, trzeba być gotowym na to, że zajmuje się ściśle określone miejsce w skomplikowanej strukturze firmy i ostatecznie ma się niewielki wpływ na działanie całości, a efekty pracy widać dopiero po dłuższym czasie. W korporacjach nie ma też ludzi niezastąpionych. Trzeba też być gotowym na dużą presję – wyniki i liczby muszą się zgadzać, stąd praca może być przyczyną stresu, który dla wielu może okazać się trudny do zniesienia bez względu na atrakcyjne zarobki czy nawet najlepsze ubezpieczenie. Dla niektórych problemem mogą  być również pewne sztywne normy dotyczące ubioru i sposobu zachowania.

 

Mała firma – ciekawa praca, gorsze perspektywy
Praca w małej firmie może być dużym wyzwaniem i najlepszą nauką przez praktykę. Przede wszystkim dlatego, że rzadko zdarza się, że pracownik w takiej firmie bardzo ściśle trzyma się konkretnego zakresu obowiązków. Często jest tak, że wykonuje się obowiązki, które w dużych firmach podzielone są na kilka osób. Jednak ze względu na skalę działania jest to możliwe do wykonania, a dla pracownika jest możliwością zdobycia dużego doświadczenia i wykazania się. W małych przedsiębiorstwach czuć też, że od pojedynczego pracownika dużo zależy, a wprowadzane zmiany mogą od razu dać dobre efekty. Wynika to między innymi z tego, że krótsza jest ścieżka decyzyjna. Pracownik jest też bardziej samodzielny. Często też łatwiej wykazać się zaangażowaniem i nastawieniem do pracy, a to liczy się nie mniej od samych wyników. Wiele osób ceni sobie również mniej formalną atmosferę  pracy w małych przedsiębiorstwach, choć dużo w tym wypadku zależy od konkretnego pracodawcy. Jeśli trafi się na dynamicznie rozwijającą się małą firmę, po krótkim czasie można szybko awansować.

 

Niestety często jest tak, że mała firma ma płaską strukturę zatrudnienia - jest szef i jego podwładni, więc miejsca na awans po prostu nie ma. Jedyne, na co można liczyć, to okazjonalne podwyżki. Małe firmy bardziej podatne są również na sytuacje na rynku. Szybko mogą się rozwijać, ale równie szybko tracić klientów i upadać. Najczęściej działają na rynku lokalnym lub w najlepszym wypadku – krajowym, a to znacznie ogranicza możliwość pracy przy dużych projektach. Rzadziej można też liczyć na pozapłacowe korzyści – dodatkowe ubezpieczenia czy zniżki i karnety na różne aktywności. Dla pracownika małej firmy, która nie rozwija się dynamicznie, zagrożeniem może też być stagnacja i brak perspektyw – zarówno finansowych, jak i rozwojowych. W dużej mierze zależy to od kondycji firmy i planów jej szefów na przyszłość.

 

Korporacja czy mniejsza firma – indywidualna decyzja
Wybór ścieżki kariery to bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy będą woleli wpaść w wir korporacji, inni z kolei wybiorą codzienne wyzwania pracy w małej firmie. Ten wybór to nie tylko kwestia ambicji i aspiracji, ale również cech charakteru kandydata i tego, czego oczekuje od pracy. Warto pozostać w tej kwestii otwartym i być może spróbować swoich sił w różnych miejscach, aby z doświadczenia, a nie tylko z przypuszczenia dowiedzieć się, które miejsce pracy jest najlepsze.

 

Bez względu na ostateczną decyzję warto zapoznać się z poradnikami dotyczącymi szukania pracy na studiach lub tuż po nich na stronie internetowej Wyższej Szkoły Bankowej.

 

Wróć do spisu artykułów >