Praca na ferie zimowe dla studenta. Gdzie jej szukać?

Ferie zimowe to dla studenta świetna okazja do wypoczynku. Rozpoczynają się tuż po sesji zimowej, będącej dla osób uczących się okresem wzmożonego stresu. Niektórzy studenci chcą jednak wykorzystać przerwę międzysemestralną w zupełnie inny sposób i szukają pracy dorywczej. Znalezienie dodatkowego zajęcia nie musi być wcale trudne – wystarczy wiedzieć, gdzie szukać i na jakiego rodzaju oferty zwracać uwagę.

 

Dwa lub trzy tygodnie przerwy między semestrami to dla niektórych bardzo mało, z tego względu poświęcają ten czas na wypoczynek. Dla innych jednak to szansa na zarobienie dodatkowych pieniędzy i zdobycie ciekawych doświadczeń. Pracy na ferie zimowe można szukać na wiele sposobów. Potencjalni pracodawcy najczęściej zamieszczają ogłoszenia na różnego rodzaju portalach i w grupach w mediach społecznościowych. Ofert można szukać jednak także na słupach ogłoszeniowych na osiedlu czy na stronie lokalnego dziennika.

 

Wykorzystaj potęgę Internetu
To właśnie w sieci znajduje się najwięcej ofert pracy, także tej tymczasowej. Studenci powinni zajrzeć zwłaszcza na portale wyspecjalizowane w zamieszczaniu tego rodzaju ogłoszeń. Niektóre z serwisów dzielą ogłoszenia na kategorie; studentów zainteresują na pewno oferty „dla studentów” czy takie, które zostały zakwalifikowane jako „praca tymczasowa” czy „praca dorywcza”.

 

Innym pomysłem może być dołączenie do niektórych grup na portalach społecznościowych – mogą to być grupy zrzeszające osoby poszukujące pracy (także dorywczej) czy osoby chcące zdobyć doświadczenie w określonej branży. Zasięg grupy najczęściej obejmuje konkretne miasto lub rejon kraju, ale zdarzają się także grupy ogólnopolskie – w nich też warto szukać ogłoszeń.

 

Student, który szuka krótkich praktyk w konkretnym zawodzie, może także wysłać bezpośrednią wiadomość do firm z danej branży. Istnieje szansa, że któraś z nich szuka praktykanta lub stażysty, nawet na krótki okres czasu. Warto zresztą pamiętać, że firmy zatrudniające studentów doskonale zdają sobie sprawę z tego, kiedy osoby uczące się mają wolne i nierzadko dostosowują okres trwania praktyk właśnie do kalendarza studenckiego. To z kolei oznacza, że pracy na ferie można szukać także za pośrednictwem Biura Karier działającego na uczelni.

 

Zwróć uwagę na niestandardowe lokalizacje ogłoszeń
Mimo, że większość pracodawców szuka osób do pracy za pośrednictwem Internetu, niektórzy wciąż wolą bardziej „tradycyjne” metody. Studenci mogą szukać ogłoszeń m.in. na słupach informacyjnych czy na specjalnych tablicach w niektórych sklepach. Warto pamiętać także o lokalnych dziennikach czy radiu – spore grono osób wciąż wykorzystuje tego rodzaju środki przekazu do znalezienia pracownika. Na co można liczyć, szukając ogłoszeń w takich miejscach? Najczęściej oferty dotyczą prostych prac fizycznych; nie umożliwiają one wprawdzie zdobycia doświadczenia w wymarzonej branży, ale za to pozwalają na szybkie i stosunkowo łatwe zarobienie dodatkowych pieniędzy.

 

Bądź aktywny w poszukiwaniach
Studenci nie powinni jednak ograniczać się do wyżej przedstawionych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest rozmowa ze starszymi znajomymi – być może to oni wiedzą, kto szuka dodatkowego pracownika na czas ferii lub sami potrzebują kogoś, kto pomoże im w firmie. Warto zapytać także najbliższych sąsiadów czy zwrócić się o pomoc w poszukiwaniach do rodziców.

 

Postaw na nowoczesne formy zatrudnienia
Praca na ferie jest przez wielu studentów utożsamiana z pracą w gastronomii lub przy roznoszeniu ulotek. Część młodych osób wybiera z kolei krótkie staże w interesującej ich branży. Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie – jest nim praca zdalna. Coraz więcej firm poszukuje osób, które będą wykonywały dla nich konkretne zlecenia; może to być np. pisanie artykułów, tworzenie grafik czy prowadzenie kanałów w social media. Praca zdalna ma wiele atutów; po pierwsze, student może w ten sposób skorzystać z przerwy międzysemestralnej, planując czas nie tylko na wykonanie zadań, ale także i na rozrywkę (co jest trudniejsze w przypadku pracy stacjonarnej). Dodatkowo może pracować dalej nawet po rozpoczęciu kolejnego semestru – wystarczy, że dostosuje pracę do zajęć na uczelni.

 

Gdzie studenci mogą szukać pracy na ferie?

  • Internet: portale z ogłoszeniami, grupy na portalach społecznościowych, bezpośrednio na stronie firm
  • Lokalne dzienniki i radio
  • Słupy i tablice ogłoszeniowe
  • Poprzez rozmowę ze znajomymi, sąsiadami, rodziną

 

Wróć do spisu artykułów >