Pierwsza praca studenta – jaka umowa jest najkorzystniejsza? 

Wielu studentów już na pierwszym roku studiów decyduje się na podjęcie pracy. To umożliwia im zdobycie cennego doświadczenia, które będzie kluczowe w dalszym rozwoju kariery zawodowej. Młode osoby często zastanawiają się jednak, jaka umowa będzie dla nich najkorzystniejsza. Czy powinny decydować się na umowę o dzieło lub umowę zlecenie? A może lepiej zacząć od kilkumiesięcznego stażu, który pozwoli na zdobycie pożądanych umiejętności?


Staż i płatne praktyki: czy warto?
To na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć swoją karierę zawodową w branży związanej z kierunkiem studiów. Jeśli jest to pierwsza praca, ważne jedynie, by student otrzymał stosowne wynagrodzenie. Znacznie ważniejsze od rodzaju umowy jest w tym przypadku to, czego się nauczy – po kilku miesiącach stażu lub praktyk będzie mógł podjąć pracę na stanowisku asystenta, juniora czy młodszego specjalisty (w zależności od branży). 


Umowa o dzieło, umowa zlecenie: dlaczego są korzystne?
Umowa o dzieło czy umowa zlecenie są dla wielu młodych osób umowami „gorszej kategorii” – okazuje się jednak, że niesłusznie. Po pierwsze, osoba wykonująca konkretny projekt (w ramach umowy o dzieło) lub zatrudniona na umowę zlecenie może więcej zarobić, niż gdyby za to samo wynagrodzenie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jest to związane ze składkami, które odprowadza pracodawca – w przypadku umowy o pracę jest on zobowiązany do odprowadzenia części wynagrodzenia na poczet świadczenia emerytalnego, czyli do ZUSu. Takiego obowiązku nie ma, jeśli pracodawca decyduje się na zatrudnienie na umowę zlecenie ucznia lub studenta, który nie ukończył jeszcze 26. roku życia. Wbrew pozorom równie atrakcyjna jest umowa o dzieło, zwłaszcza, jeśli wykonawcy przysługuje 50% kosztów uzyskania przychodów – to również zwiększa kwotę netto, jaką uzyska pracujący student. Należy jednak pamiętać, że umowa o dzieło nie może nosić znamion umowy zlecenia czy umowy o pracę, tj. zatrudniony nie może wykonywać cały czas tych samych obowiązków (czyli np. projekty, które wykonuje, muszą różnić się od siebie). 


Bez względu na wybraną opcję student powinien pamiętać, że w przypadku pierwszej pracy znacznie ważniejsze od rodzaju umowy jest zdobyte doświadczenie – to ono zaprocentuje w przyszłości i pozwoli na znalezienie zatrudnienia na dobrym stanowisku. 
 

Wróć do spisu artykułów >