Jak zdobyć doświadczenie zawodowe i wzbogacić CV studenta?

Coraz częściej studenci tuż po rozpoczęciu nauki szukają pracy – chcą zdobyć jak najwięcej doświadczenia, by w przyszłości nie mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia na wymarzonym stanowisku. Co warto umieścić w CV studenta i jak przekonać potencjalnego pracodawcę do swojej kandydatury? Co zrobić, jeśli nie uda się znaleźć pracy w branży lub pogodzenie etatu ze studiami nie jest możliwe?

 

Doświadczenie zawodowe: jak je zdobyć?

Warto jak najwcześniej szukać okazji do zdobycia doświadczenia – najlepiej jeszcze w wakacje przed rozpoczęciem studiów. Możliwości jest sporo; z jednej strony przyszły student może spróbować swoich sił w pracy sezonowej (zwłaszcza w gastronomii), z drugiej – jest to świetny moment, żeby zapisać się na wolontariat lub pomóc w organizacji jednego z festiwali. Pracodawcy doceniają młode osoby, które z własnej woli angażują się w projekty non-profit; poza tym to dobra okazja, by zdobyć nowe umiejętności (poprawić komunikację, nauczyć się zarządzać projektami itp.), którymi można następnie pochwalić się w CV. Do udziału w danej akcji wystarczy najczęściej wypełnienie kwestionariusza. Ogłoszeń tego rodzaju należy szukać na portalach społecznościowych i stronach instytucji pozarządowych.

 

Praca vs studia: doświadczenie zawodowe ważniejsze niż dyplom?

Niektórzy studenci dochodzą do wniosku, że lepiej zrezygnować ze studiów i zająć się intensywnym zdobywaniem doświadczenia zawodowego. Należy jednak pamiętać, że bez studiów jest to na dłuższą metę utrudnione – wielu pracodawców wymaga dyplomu świadczącego o ukończeniu kolejnego etapu edukacji. Z tego względu najlepiej spróbować pogodzić naukę ze zdobywaniem pierwszych doświadczeń zawodowych. Dobrze, jeśli uczelnia umożliwia studentowi ułożenie elastycznego grafika zajęć; umożliwia to poświęcenie dwóch-trzech dni w tygodniu wyłącznie na pracę. Studenci mogą również udzielać się w kołach naukowych (zapis na ten temat można bez obaw umieścić w CV) czy szukać pomocy w biurze karier swojej uczelni.

 

Wróć do spisu artykułów >