Lęk przed egzaminami ustnymi. Jak pokonać drżenie przed wystąpieniami publicznymi

Prędzej czy później każdy stanie przed koniecznością zdania egzaminu ustnego - niezależnie czy będzie to miało miejsce jeszcze w szkole, czy już na studiach. Część osób w którymś momencie swojego życia będzie też zobowiązana do publicznego wystąpienia – np. na konferencji, warsztatach czy jakimkolwiek innym wydarzeniu. Niemal każdy stresuje się przed takim wydarzeniem. Czy da się skutecznie zapanować nad nerwami?


Najprostsza porada? Przygotuj się pod względem merytorycznym
To wydaje się oczywiste, ale nie zawsze takie jest. Nawet wizja ustnego egzaminu czy wystąpienia nie motywuje niektórych do porządnego przygotowania merytorycznego. A przecież to podstawa – nie tylko w kontekście ewentualnego sukcesu, ale również opanowania stresu i zmniejszenia lęku. Dobre przygotowanie z pewnością zwiększy naszą pewność siebie; gdy będziemy mieć świadomość, że doskonale wiemy, o czym mówimy, stres będzie zdecydowanie mniejszy.


Co najgorszego może się stać?
To pytanie warto sobie zadać przed każdym egzaminem albo wystąpieniem publicznym. Dla niektórych osób może być to nielogiczna praktyka – dlaczego już na starcie zastanawiać się, co może pójść źle? Okazuje się jednak, że wyobrażenie sobie najgorszych scenariuszy również może zminimalizować nasz poziom lęku. Hipotetycznie – czeka nas ważny egzamin ustny. Najgorszy wariant to oczywiście niezdanie. Pytanie brzmi jednak – czy jest to jedyna szansa na pozytywne zaliczenie danego przedmiotu lub kursu? Oczywiście nie jest to zachęta do nieprzejmowania się; raczej próba pokazania, że czasem strach ma wielkie oczy. Tak jest chociażby w przypadku wystąpień publicznych. Wydaje nam się często, że każda osoba na sali tylko czeka na nasz błąd, a gdy go popełnimy – wyśmieje nas. Okazuje się jednak, że ludzie podchodzą na ogół dość tolerancyjnie do błędów i pomyłek innych i są dalecy od głośnego krytykowania.


Kilka prostych sztuczek na opanowanie stresu
Co jeszcze można zrobić, by zminimalizować nasz poziom lęku? Pomóc mogą np. ćwiczenia oddechowe. Innym może pomóc obietnica „nagrody” po występie lub egzaminie – czyli zaplanowanie czegoś, co będzie przyjemne. W drodze na egzamin lub wystąpienie warto z kolei na chwilę „wyłączyć się”, czyli posłuchać muzyki, poczytać książkę czy po prostu z kimś porozmawiać – wszystko po to, by odciągnąć nasze myśli od zbliżającego się zdarzenia.

 

Wróć do spisu artykułów >