Jak się przygotować do matury z matematyki?

Matura, jako dokument potwierdzający zdobycie wykształcenia średniego, uprawnia do podjęcia studiów na uczelniach. Z tego względu warto się postarać, by wyniki z egzaminu dojrzałości były jak najlepsze. Matematyka na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym na maturze, dlatego każdy uczeń, który chce zdać ten ważny egzamin, musi poprawnie rozwiązać określoną ilość zadań matematycznych. Chcecie wiedzieć, jak najlepiej się przygotować do matury z matematyki? Poniżej można znaleźć kilka wskazówek.

 

Przede wszystkim systematyczność

Nauka matematyki, uznawanej za królową nauk, wymaga przede wszystkim systematyczności i sumienności. Nieutrwalony materiał przysparza zaległości, ale przede wszystkim uniemożliwia zrozumienie kolejnych zagadnień. Regularne rozwiązywanie zadań i arkuszy maturalnych jest podstawową formą powtórki do matury. Są one układane przez doświadczonych specjalistów, a w wielu przypadkach oparte na zadaniach, które pojawiły się na wcześniejszych egzaminach dojrzałości. Należy także dodać, że matematyka jako przedmiot ścisły nie samymi zadaniami stoi. Warto pamiętać o utrwalaniu teorii w postaci twierdzeń, gdyż bez jej znajomości, prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnego wyniku maturalnego z matematyki jest niewielkie. Poza regularnym uczęszczaniem na zajęcia, matematyka wymaga dużo indywidualnej pracy w domu. W przypadku braku motywacji, warto skorzystać z różnorodnych programów edukacyjnych oraz aplikacji mobilnych, które ułatwiają powtarzanie, pozwalają skupić się na konkretnym zagadnieniu, które wymaga większej uwagi, a przede wszystkim przypominają o konieczności bycia systematycznym.

 

Korepetycje i kursy jako świetne formy powtórki
Dobrym pomysłem, który umożliwi skuteczne przygotowanie się do matury z matematyki, jest uczęszczanie na korepetycje. Jest to rozwiązanie najodpowiedniejsze dla uczniów, którzy nie potrafią się zmobilizować do samodzielnej pracy oraz dla tych, którzy potrzebują fachowej pomocy doświadczonego korepetytora. Matematyka jest przedmiotem niełatwym i wiele osób nie radzi sobie z nią najlepiej (o czym świadczą wyniki z matury 2017), dlatego powinny one pomyśleć o uczęszczaniu na tego typu zajęcia. Wielką zaletą korepetycji jest to, że poziom oraz rodzaj przerabianego materiału jest dobierany do indywidualnych predyspozycji i umiejętności maturzysty, przez co można łatwiej i skuteczniej pracować nad sprawiającymi trudność zagadnieniami. Ci, którzy bardziej przepadają za pracą w grupie, mogą pomyśleć o zapisaniu się na kursy przygotowawcze dla poziomu podstawowego lub rozszerzonego, na których można dzielić się wiedzą i wymieniać notatkami z innymi uczestnikami.  Świetnym pomysłem na samodzielne przyswojenie wiedzy są także bezpłatne kursy wideo, które można znaleźć na www.wsb.pl/matematyka. Dzięki takiemu udogodnieniu nie trzeba tracić czasu na dojazd do miejsca, gdzie odbywają się zajęcia. Dodatkowo, lekcję można odbyć o każdej porze i w każdym miejscu z dostępem do Internetu.

 

Każdy maturzysta, który planuje dalszą edukację na studiach, powinien w przemyślany i odpowiedni sposób zaplanować sobie powtórkę do matury z matematyki, by jak najlepiej przygotować się do tego niełatwego egzaminu.

 

Wróć do spisu artykułów >