Zawody przyszłości. Branże, w których będziesz zarabiać najwięcej

Przy wyborze kierunku studiów nie bez znaczenia pozostaje kwestia zarobków. Eksperci prognozują, jakie branże będą najbardziej opłacalne w perspektywie kolejnych kilku lub nawet kilkunastu lat. Poniżej przedstawiamy krótką listę zawodów, które nie tylko określane są jako zawody przyszłości, ale które gwarantują także wysoką wypłatę.


Specjalista ds. IT
I tu bez zaskoczeń – listę otwiera branża IT. Najbardziej rozchwytywani będą programiści stron internetowych – coraz więcej firm przenosi swoje usługi do sieci. Cenieni będą również UX/UI designerzy, czyli osoby odpowiedzialne zarówno za projektowanie doświadczeń użytkownika produktu cyfrowego, jak i projektowanie samego interfejsu. Wiedzę niezbędną do wykonywania wymienionych zawodów można zdobyć na studiach informatycznych i studiach podyplomowych z konkretnego zakresu tematycznego. Wysokość zarobków specjalistów z branży IT może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. 


Brand manager
Kolejnym zawodem zaliczanym do zawodów przyszłości jest brand manager, czyli osoba zajmująca się wizerunkiem marki i odpowiedzialna za całość działań reklamowych. W Polsce nazywana „opiekunem” marki ze względu na kompleksowość wykonywanych czynności. Brand manager może zwiększyć rozpoznawalność danej firmy i przyczynić się do jej sukcesów finansowych. Nic dziwnego, że na ten moment brand manager może liczyć na średnie zarobki sięgające ok. 7 tysięcy złotych. Do wykonywania zawodu niezbędna jest wiedza z zakresu marketingu i zarządzania; szansę w tej branży mają również osoby, które ukończyły kierunki artystyczne, ale dobrze orientują się w świecie biznesu (przykładem mogą być absolwenci designu w biznesie). 


Inżynier logistyk
Dla niektórych może to być prawdziwe zaskoczenie, jednak inżynier logistyki również jest przez specjalistów nazywany zawodem przyszłości. Prawdopodobnie ma to związek z faktem, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi będzie wciąż niezwykle wysokie ze względu na stale rosnącą konsumpcję. Największą szansę na zatrudnienie na stanowisku logistyka mają osoby, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów (czyli po prostu logistykę, najlepiej z ciekawą specjalnością) i mają wysokie kompetencje językowe (dobra znajomość języków obcych). Logistycy mogą liczyć na zarobki rzędu 6 -7 tys. złotych.

 

Wróć do spisu artykułów >