Na czym polegają studia doktoranckie? Jakie są warunki przyjęcia na studia doktoranckie?

Studia doktoranckie – czyli III stopnia – to dla wielu osób szansa na rozpoczęcie kariery naukowej. Aby móc aplikować na nie aplikować, trzeba ukończyć wcześniej studia II stopnia lub jednolite magisterskie i posiadać tytuł magistra. Jakie możliwości dają studia doktoranckie, na czym polegają i czy warto na nie pójść?


Co to jest doktorat? 


Studia III stopnia nazywane są potocznie doktoratem. Ile trwają? Zazwyczaj są to cztery lata; zajęcia mogą być prowadzone zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Na ten drugi często decydują się osoby, które chcą łączyć studia z pracą zawodową poza uczelnią. 

 

Warunki przyjęcia na studia doktoranckie są zróżnicowane. Podstawowym warunkiem jest dyplom ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych magisterskich i tytuł magistra. Uczelnie zazwyczaj wymagają również osiągnięć na polu akademickim (takich jak np. opublikowane artykuły naukowe, organizacja konferencji naukowych, uczestnictwo w zajęciach kół naukowych itd.). Bardzo często szkoły wyższe prowadzące studia doktoranckie żądają od kandydata określenia tematu przyszłej rozprawy doktorskiej i przygotowania specjalnego konspektu. 


Studia doktoranckie – jak wyglądają? 


Na czym polegają studia doktoranckie? Student studiów III stopnia jest uczestnikiem zajęć akademickich, dotyczących m.in. metodologii prowadzenia badań naukowych czy redagowania prac naukowych, ale oprócz tego ma zazwyczaj szansę sprawdzić się także w roli prowadzącego wykłady i zajęcia. Tak skonstruowany program studiów umożliwia realizację dwóch podstawowych celów studiów doktoranckich. Po pierwsze, doktorant ma możliwość pogłębienia wiedzy z dziedziny, w której zamierza się specjalizować. Przygotowuje się też do kariery akademickiej – uczy się samodzielnego projektowania badań, logicznego wnioskowania czy konstruowania dłuższych form naukowych w taki sposób, by były spójne. Dzięki temu doktorant nie tylko będzie w stanie napisać własną pracę doktorską, ale także zostanie przygotowany do prowadzenia dalszych badań i kontynuowania kariery naukowej.

 

Drugim podstawowym celem studiów doktoranckich jest przygotowanie doktoranta do roli nauczyciela akademickiego. Z tego względu uczy się on nie tylko metodologii prowadzenia badań, ale również – projektowania własnej ścieżki rozwoju jako wykładowcy. Większość doktorantów po ukończeniu studiów III stopnia zostaje stałymi współpracownikami uczelni (czasem zdarza się nawet, że więcej niż jednej). 


Co daje doktorat?


Ukończenie studiów doktoranckich może umożliwić rozwój kariery zawodowej lub przyspieszyć awans w pracy – jeśli absolwent studiów III stopnia nie wiąże swojej przyszłości z pracą naukową. Z tego względu studia doktoranckie są doskonałym wyborem nie tylko dla osób, które marzą o karierze naukowej, ale również dla tych, które chcą rozwijać się w sektorze prywatnym. W takiej sytuacji warto wybrać się na doktorat realizowany przez uczelnię biznesową. Bardzo dobrym przykładem mogą być uczelnie z Grupy WSB (https://www.merito.pl/studia-i-szkolenia/doktorat), które dostosowują programy studiów na każdym stopniu do potrzeb rynku pracy, a ponadto stawiają na nowoczesne metody nauczania. 

 

Wróć do spisu artykułów >