Kształcenie zdalne na uczelniach okiem studentów. Sprawdź co sądzi 82% z nich

Pandemia koronawirusa wymusiła na większości uczelni przejście na nauczanie zdalne. Wiele szkół wyższych nie było na to przygotowanych – podobnie zresztą jak sami studenci, przyzwyczajeni do licznych zajęć w budynkach uczelni. Jak obecnie oceniają kształcenie zdalne i czy istnieje realna szansa, że studia online będą coraz częściej pojawiać się w ofertach szkół wyższych?


Studiowanie zdalne – jak oceniają je studenci?


Uczestnictwo w wykładach i ćwiczeniach online stało się w 2020 r. codziennością dla większości studentów. Wcześniej tylko niewielka część uczelni realizowała pojedyncze zajęcia (lub całe studia) przez internet. Z tego względu było to doświadczenie nowe zarówno dla wykładowców jak i studentów. 
Dla szkół wyższych istotne stało się zbadanie, jak proces przejścia na kształcenie zdalne ocenili sami studenci. Wyższa Szkoła Bankowa przeprowadziła nawet specjalne badanie, w którym osoby uczące się w WSB zostały poproszone o ocenę działań uczelni podjętych w dobie pandemii. Okazuje się, że w tym przypadku studenci byli zadowoleni i bardzo zadowoleni z tego, jak szkoła wyższa zareagowała na pandemię i jakie działania wdrożyła – takich odpowiedzi udzieliło łącznie 82 proc. studentów uczelni. Pozytywnie ocenili oni także sam przebieg kształcenia zdalnego. Szczególnie doceniony został sposób prowadzenia seminariów dyplomowych – z ich przebiegu było zadowolonych ponad 80 proc. seminarzystów. To niezwykle istotne, ponieważ to właśnie na seminariach studenci przygotowują się do obrony pracy dyplomowej i mogą skorzystać z konsultacji dotyczących samego tworzenia pracy. 


Wykłady i lektoraty językowe przez Internet na dobrym poziomie 


Studenci WSB na podobnym poziomie ocenili zresztą też prowadzenie wykładów (78,6 proc. studentów zaznaczyło odpowiedź „zadowolony” i „bardzo zadowolony”) oraz lektoratów językowych (76,2 proc.). To z kolei oznacza, że akurat WSB udało się w miarę płynnie przejść do kształcenia zdalnego – bez uszczerbku dla jakości nauczania (z pozostałymi odpowiedziami studentów można zapoznać się na https://www.merito.pl/aktualnosci/82-studentow-pozytywnie-ocenia-ksztal…). Przy okazji warto pamiętać, że kształcenie zdalne to nie tylko wykłady i ćwiczenia – ale także m.in. zdalna obsługa studentów, np. przez dziekanat. Także i w tej kwestii działania WSB zostały pozytywnie ocenione przez osoby uczące się na uczelni.


Studia w trybie online mogą wkrótce na stałe zagościć w ofertach uczelni


Istnieje realna szansa, że zadowolenie studentów z kształcenia zdalnego zainspiruje wiele uczelni do poszerzenia oferty właśnie o studia w trybie online. To z kolei może spowodować, że na naukę w szkole wyższej zdecyduje się w przyszłości więcej osób, zwłaszcza nieco starszych, które po ukończeniu liceum czy technikum nie kontynuowały edukacji na uczelni. Studia zdalne pozwolą im na naukę niezależnie od miejsca ich zamieszkania – co dla wielu osób jest ogromną zaletą. Pandemia koronawirusa może zatem przyczynić się do rozpowszechnienia idei studiów online a jednocześnie – zachęcić wykładowców do częstszego prowadzenia zajęć przez Internet, co również może spodobać się wielu studentom. 

 

Wróć do spisu artykułów >